1 / 0

Sztokholm: rekord Europy juniorek Sofii Ennaoui!

Sofia Ennaoui czasem 9:06.27 ustanowiła na mityngu XL-Galan w Sztokholmie halowy rekord Europy juniorek w biegu na 3000 metrów.

Wydarzeniem mityngu w stolicy Szwecji był bieg kobiet na 3000 metrów. Dobrze poprowadzona przez dwie pacemakerki, w tym Polkę Annę Rostkowską, Etiopka Genzebe Dibaba czasem 8:16.60 poprawiła, w samotnym biegu na ostatnich 600 metrach, o ponad 7 sekund halowy rekord świata. Dotychczasowy najlepszy rezultat w historii halowej lekkoatletyki należał od 3 lutego 2007 do innej Etiopki Meseret Defart i wynosił 8:23.72. Urodzona w 1991 roku Dibaba świetnie spisuje się w tym sezonie halowym. Przypomnijmy, że w sobotę w Karlsruhe poprawiła halowy rekord globu w biegu na 1500 metrów. W marcu w Sopocie Etiopka bronić będzie wywalczonego dwa lata temu w Stambule tytułu mistrzowskiego na dystansie 1500 metrów. Czy w Ergo Arenie 23-letnia biegaczka ponownie zaatakuje rekord świata?

Genzebe Dibaba podczas halowych mistrzostw świata w Stambule (foto: Marek Biczyk)

Nas niezwykle ucieszyła świetna postawa Sofii Ennaoui. Młoda biegaczka Lubusza Słubice, podopieczna Wojciecha Szymaniaka, zajęła w rekordowym biegu dziewiątą lokatę z wynikiem 9:06.27. Wynik wielokrotnej mistrzyni Polski jest nowym halowym rekordem Europy juniorek oraz nowym halowym rekordem Polski do lat 20. Sofia  poprawiła swój własny rekord kraju, ustanowiony 26 stycznia w Spale, o ponad 15 sekund. Niespełna 2 tygodnie temu w hali Ośrodka Przygotowań Olimpijskich nasza dwukrotna wicemistrzyni Europy juniorek z 2013 roku uzyskała na dystansie 3000 metrów rezultat 9:24.51.

Sofia Ennaoui podczas mistrzostw Polski w Spale (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Rafał Omelko wygrywając z czasem 46.45 finał B biegu na 400 metrów wypełnił minimum PZLA na tym dystansie na halowe mistrzostwa świata w Sopocie. Dobre przygotowanie do sezonu halowego biegacz AZS-AWF Wrocław zasygnalizował już w styczniu poprawiając w Pradze nieoficjalny halowy rekord Polski w biegu na 300 metrów. Dzisiejszy wynik Omelki jest o 0.35 s. lepszy od ustalonego przez PZLA minimum w biegu na 400 metrów na czempionat w Sopocie. Po dzisiejszych zawodach Rafał Omelko przesunął się na czwarte miejsce w tabelach all-time polskiej lekkoatletyki – szybciej 400 metrów w hali biegali jedynie Marek Plawgo (45.39), Robert Maćkowiak (45.94) oraz Piotr Rysiukiewicz (46.28). W finale A zwyciężył Pavel Maslák poprawiając czasem 45.66 własny halowy rekord Czech.

Drugą lokatę z wynikiem 1:45.56 w biegu na 800 metrów zajął Marcin Lewandowski. Wynik biegacza bydgoskiego Zawiszy plasuje go na trzecim miejscu w tegorocznych tabelach światowych. Lepsi od mistrza Europy z Barcelony są dzisiejszy zwycięzca Mohammed Aman (1:45.08) oraz Adam Kszczot (1:45.42 w Düsseldorfie).

Na dystansie 1500 metrów halowy rekord Europy czasem 3:57.91 poprawiła pochodząca z Etiopii Szwedka Abeba Aregawi. Czwarte miejsce zajęła Renata Pliś (4:09.19), a piąta była Danuta Urbanik (4:10.07). Urbanik poprawiła w Sztokholmie halowy rekord życiowy i wypełniła, wynoszące 4:12.00, minimum PZLA na halowe mistrzostwa świata. Na dziś szybicej od wskaźnika PZLA dystans ten przebiegły już cztery nasze zawodniczki (Cichocka, Pliś, Broniatowska, Urbanik).

Łukasz Parszczyński w biegu na 3000 metrów z czasem 7:59.09 zajął drugie miejsce. Zwyciężył Youssouf Hiss Bachir z Dżibuti (7:52.75).

Z dobrej strony zaprezentowała się Justyna Kasprzycka, która w skoku wzwyż zajęła trzecie miejsce z wynikiem 1.92. Zwyciężyła Rosjanka Marija Kuczina, która rezultatem 2.01 umocniła się na prowadzeniu w tabelach światowych. Mistrzyni igrzysk olimpijskich młodzieży z 2010 jest dziś główną faworytką do zdobycia złotego medalu 15. Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie.

W swoim pierwszym starcie w sezonie 2014 Anna Rogowska (SKLA Sopot) trzykrotnie bez powodzenia atakowała poprzeczkę zawieszoną na 4.42 i jako jedyna ze startujących w Sztokholmie tyczkarek nie zaliczyła żadnej wysokości. Z rezultatem 4.72 w konkursie zwyciężyła Niemka Silke Spiegelburg (taki sam wynik uzyskała sklasyfikowana na drugiej lokacie Greczynka Nikoléta Kyriakopoúlou). Dodajmy, że wyznaczone przez IAAF minimum do udziału w mistrzostwach świata w Sopocie wynosi 4.71.

Pełne wyniki: Sztokholm