1 / 0

52.84 - minimum Justyny Święty w Wiedniu

Z czasem 52.84 Justyna Święty zwyciężyła dziś w Wiedniu w biegu na 400 metrów i wypełniła na tym dystansie wskaźnik PZLA na marcowe halowe mistrzostwa świata.

Brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy na dystansie 400 metrów bardzo dobrze prezentuje się w sezonie halowym 2014. Zawodniczka AZS-AWF Katowice niespełna 2 tygodnie temu w Spale poprawiła nieoficjalny halowy rekord Polski w biegu na 300 metrów, a w ubiegłą sobotę, także w hali Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, wygrała rywalizację na 400 metrów z czasem 53.04. Dziś w Wiedniu podopieczna Aleksandra Matusińskiego pierwszy raz w karierze przebiegła w hali 400 metrów poniżej 53 sekund uzyskując rezultat 52.84. Wskaźnik PZLA na marcowe mistrzostwa w Sopocie wynosi 53.00. Justyna Święty przesunęła się na piątą lokatę w tabelach historycznych polskiej halowej lekkoatletyki. Szybciej od biegaczki z Górnego Śląska dystans ten w hali pokonały jedynie Grażyna Prokopek (52.00 na mistrzostwach Europy w Birmingham w 2007), Monika Bejnar (52.36 w eliminacjach halowych mistrzostw globu w Moskwie w marcu 2006), Zuzanna Radecka (52.54 także w 2007 w Birmingham) oraz Marzena Wojdecka (52.77 podczas halowego czempionatu naszego kontynentu w 1987 we francuskim Liévin).

Życiówki w Wiedniu na dystansie 400 metrów poprawiły także Ewelina Ptak (53.50) oraz Joanna Linkiewicz (54.80). Wśród mężczyzn najlepszy na 400 metrów był Łukasz Krawczuk – biegacz wrocławskiego Śląska uzyskał czas 47.37.

W sprincie na 60 metrów trzecią lokatę zajął Grzegorz Zimniewicz (6.73), a czwarty był Kamil Masztak (6.79). Szybciej od Polaków pobiegli Czech Jan Veleba (6.67) oraz doświadczony Portugalczyk Francis Obikwelu (6.68). W finale B na 60 metrów najlepszy był kolejny Polak Artur Zaczek (6.83). Przypomnijmy, że minimum IAAF i PZLA na mistrzostwa świata w Sopocie wynosi 6.65 (lub 10.15 uzyskane na stadionie w biegu na 100 metrów).

Pełne wyniki: Wiedeń