1 / 0

Marcin Lewandowski z halowym rekordem Polski na 1500 m!

Z czasem 3:37.37 Marcin Lewandowski zajął trzecie miejsce w biegu na 1500 metrów w mityngu Sainsbury's Indoor Grand Prix w Birmingham wypełniając tym samym wskaźnik PZLA na mistrzostwa w Sopocie oraz poprawiając halowy rekord Polski na tym dystansie.

W dobrze obsadzonym biegu średniodystansowiec bydgoskiego Zawiszy uplasował się na trzecim miejscu. Na początku dystansu tempo nadawał Kenijczyk Reuben Bett, który był pacemakerem. Później w biegu przodował czwarty w Moskwie na 1500 metrów Kenijczyk Nixon Chepseba, który ostatecznie zwyciężył w czasem 3:37.19. Walkę o drugą pozycję Lewandowski stoczył z pochodzącym z Etiopii Niemcem Tesfaye Homiyu. Ostatecznie pierwszy linię mety minął Homiyu pokonując Polaka o 0.02 sekundy. Marcin Lewandowski rezultatem 3:37.37 poprawił swój własny halowy rekord kraju wynoszący od 14 lutego 2012 3:37.76. Dzisiejszy rezultat mistrza Europy z Barcelony jest oczywiście lepszy od minimum PZLA na halowe mistrzostwa świata w Sopocie (wynosi ono 3:41.00) oraz jest drugim najlepszym rezultatem w biegu na 1500 metrów uzyskanym w tym sezonie przez Europejczyka.

Żadnych szans rywalkom nie dała w biegu na 800 metrów Angelika Cichocka. W poprowadzonym przez Holenderkę Yvonne Hak biegu Polka uzyskała na mecie czas 2:01.60 i pokonała wicemistrzynię świata z hali w Stambule na 1500 metrów Ukrainkę Nataliję Łupu o ponad pół sekundy (2:02.14).

W biegu na 800 metrów Adam Kszczot poprawił swój najlepszy tegoroczny rezultat pokonując 4 okrążenia hali National Indoor Arena w czasie 1:45.19. Wynik ten pozwolił naszemu biegaczowi na zajęcie w Birmingham trzeciego miejsca. Szybciej od Polaka pobiegli dziś drugi na mecie Andre Olivier z RPA (1:44.99) oraz Etiopczyk Mohamed Aman, który zwyciężył z najlepszym w tym sezonie wynikiem na świecie 1:44.52. Rezultat mistrza świata z Moskwy jest trzecim najlepszym rezultatem w historii lekkoatletyki oraz halowym rekordem Afryki. Szybciej od urodzonego w 1994 roku Amana dystans 800  metrów w hali przebiegli jedynie rekordzista globu Duńczyk Wilson Kipketer, przez lata trenowany przez Sławomira Nowaka, oraz Jurij Borzakowski. W pierwszej dziesiątce historycznych tabel jest dwóch Polaków – czwarty Adam Kszczot (1:44.57) oraz siódmy Paweł Czapiewski (1:44.78).

Na dystansie 1500 metrów Katarzyna Broniatowska uzyskała czas 4:09.01 i poprawiła ustanowiony dwa tygodnie temu w Karlsruhe rekord życiowy. Polka w biegu, w którym tryumfowała Brytyjka Laura Muir (4:05.32), minęła linię mety jako piąta. Wynik podopiecznej Zbigniewa Króla jest szóstym rezultatem all-time w historii polskiej lekkoatletyki.

Genzebe Dibaba wygrała bieg na 2 mile ustanawiając wynikiem 9:00.48 nieofcjalny halowy rekord świata na tym dystansie.

Pełne wyniki: Birmingham