1 / 0

Barszim 2.36 w halowych mistrzostwach Azji

W weekend w chińskim Hangzhou odbyły się halowe mistrzostwa Azji, które dla wielu lekkoatletów były sprawdzianem przed marcowymi mistrzostwami świata w Sopocie.

Podczas odbywających się, podobnie jak dwa lata temu, w Hangzhou zawodów świetnie spisał się katarski skoczek wzwyż Mutazz Issa Barszim. Trenowany od kilku lat przez Stanisława Szczyrbę brązowy medalista olimpijski z Londynu zwyciężył z wynikiem 2.36 i zdobył swój trzeci z rzędu złoty medal halowych mistrzostw Azji. Katarczyk, dla którego był to trzeci start w sezonie, atakował także poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.41. Wicemistrz świata z Moskwy z pewnością wraz ze skoczkami rosyjskimi, którzy ostatnio zaliczyli 2.40, zgotuje wielkie lekkoatletyczne widowisko w Ergo Arenie podczas halowych mistrzostw świata. Przypomnijmy, że eliminacje skoku wzwyż mężczyzn w sobotę 8 marca od 12:05, finał odbędzie się dzień później – początek rywalizacji o medale o 16:30.

Dobre wyniki padły także w konkursie kobiet. Złoty medal zdobyła Svetlana Radzivil, która wynikiem 1.96 poprawiła o centymetr swój własny rekord Uzbekistanu. Dla tej doświadczonej i utytułowanej już w Azji zawodniczki to pierwsze złoto halowych mistrzostw kontynentu. Wcześniej urodzona w 1987 roku w Taszkencie skoczkini stawała na podium mistrzostw Azji w kategorii juniorów oraz wśród seniorów na stadionie, ma na koncie także zwycięstwo w igrzyskach azjatyckich. Drugą zawodniczką, która pokonała w niedzielnym konkursie wysokość 1.90 była Chinka Zheng Xingjuan, broniąca tytułu mistrzowskiego. Dwa lata młodsza od zwyciężczyni zawodniczka zaliczyła dziś 1.91. Warto nadmienić, że obie zawodniczki w 2006 roku zdobyły złoto i srebro juniorskich mistrzostw globu, które rozgrywano w Pekinie.

Rekordzista Azji w sprincie na 100 metrów, urodzony w Nigerii Katarczyk Samuel Francis zwyciężył w biegu na 60 metrów z czasem 6.61 wyprzedzając na mecie zaledwie o 0.01 sekundy innego Katarczyka, także pochodzącego z Nigerii, Femiego Ogunode.Wśród kobiet najszybsza w biegu na 60 metrów była Chinka Tao Yujia (7.36), która pokonała Olgę Safronową z Kazachstanu (7.41).

W biegu na 60 metrów przez płotki kobiet zwyciężyła Wu Shujiao, która czasem 8.02 poprawiła rekord Chin.

Dwukrotna mistrzyni świata (Osaka 2007 i Berlin 2009) oraz brązowa medalistka olimpijska z Londynu w biegu na 1500 metrów reprezentująca Bahrajn, urodzona w Etiopii jako Zenebech Tola, Maryam Yusuf Jamal wygrała biegi na 1500 (4:19.42) oraz 3000 metrów (8:43.16, rekord kraju). Na obu dystansach Jamal pokonała urodzoną w Addis Abebie, jako Maryam Mubarak Abdullah, zawodniczkę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Betlhem Desalegn.

Saleh Abdelaziz Al-Haddad zwyciężył w skoku w dal ustanawiając wynikiem 7.94 rekord Kuwejtu. Zawodnik z Półwyspu Arabskiego pokonał Mohammad Arzandeha, który z rezultatem 7.80 zdobył srebro oraz poprawił rekord Iranu.

W siedmioboju mężczyzn podobnie jak w 2012 roku złoto zdobył doświadczony Kazach Dmitrij Karpow. Brązowy medalista olimpijski z Aten uzyskał w wieloboju wynik 5752 punktów.  Drugie miejsce, z nowym rekordem Japonii (5693 pkt.) zajał Akihiko Nakamura.

Halowe mistrzostwa Azji rozgrywane są co dwa lata od 2004 roku. Dotychczas czempionat odbywał się dwukrotnie w Teheranie, raz zawody gościły w Ad-Dausze i tajlandzkim kurorcie Pattaya. W 2012 i 2014 roku najlepsi Azjatyccy lekkoatleci o medale rywalizowali w Hangzhou.