1 / 0

Lewandowska 4. w Azalea Trail Run

W 37. biegu ulicznym Azalea Trail Run rozgrywanym na dystansie 10 km w Mobile (w stanie Alabama) Iwona Lewandowska uplasowała się na czwartej pozycji poprawiając czasem 32:40 rekord życiowy.

Bieg pań z wynikiem 32:03 wygrała Amerykanka Janet Bawcom, 12. zawodniczka igrzysk w Londynie (10000m), wyprzedzając o 19 sekund Kenijkę Sophy Jepchirchir i o pół minuty swoja rodaczkę Lindsey Scherf.

Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) przebywa na obozie w Albuquerque. Najbliższe plany startowe podopiecznej Marka Jakubowskiego - 6 kwietnia w Dublinie (10 km) na SPAR Great Ireland Run i 13 kwietnia w Orlen Warsaw Marathon.

Najszybszymi z piątki Kenijczyków, którzy pokonali rywali, byli Julius Kogo (27:58), Cleophas Ngetich (28:02) i Simon Ndirangu (28:19).

Iwona Lewandowska za metą biegu w Mobile

Azalea Trail Run jest jedną z najważniejszych imprez w Stanach Zjednoczonych rozpoczynających wiosenne biegi uliczne. Płaska trasa biegnie wśród dębów rosnących na ulicach starej części miasta Mobile. Wczesną wiosną miasto jest już w pełnym rozkwicie" „różowe barwy azalii mieszają się z białymi kwiatami dereni, a słodki zapach purpurowych wisterii delikatnie dryfuje w powietrzu”.

Rekordy trasy ATR należą do Kenijczyka Abrahama Chebii (27:26 ’01) i Colleen de Reuck z RPA (31:29 ’97).
W 1995 r. Kenijczyk Joseph Kimani czasem 27:41 ustanowił nieoficjalny rekord świata.
W 1992 r. Wanda Panfil uplasowała się na drugiej pozycji osiągając rezultat 32:11 (15. w historii biegu).