1 / 0

84.77 Grzeszczuka i 49.76 Dobka w Rydze

Wynikiem 84.77 Łukasz Grzeszczuk w rzucie oszczepem oraz Patryk Dobek rezultatem 49.76 w biegu na 400 metrów przez płotki poprawili rekordy życiowe i zwyciężyli w 51. Pucharze Rygi (European Athletics Classic Permit Meetings).

Oszczepnik warszawskiej Skry rzucając dziś w stolicy Łotwy 84.77 poprawił o blisko metr swój ubiegłoroczny rekord życiowy (83.98) i wysunął się na piąte miejsce w polskich tabelach all-time. Dalej od Grzeszczuka w historii naszej lekkoatletyki rzucali tylko Dariusz Trafas, Paweł Rakoczy, Rajmund Kółko i Adrian Markowski. Dzisiejszym rezultatem zawodnik Michała Krukowskiego potwierdził minimum na mistrzostwa Europy w Zurychu. Średnia 10 najlepszych rzutów Grzeszczuka w karierze to już 82.02. Wynik 84.77 plasuje naszego oszczepnika na drugim miejscu w tegorocznych tabelach europejskich. Siódme miejsce w dzisiejszym konkursie zajął Marcin Krukowski (78.45).

Znakomicie w trudnych warunkach pogodowych (w Rydze padał dziś deszcz, termometry wskazywały ok. 10 stopni ciepła) spisał się 20-letni Patryk Dobek. Biegacz SKLA Sopot pokonał w stolicy Łotwy dystans 400 metrów przez płotki w czasie 49.76, lepszym od jego rekordu życiowego oraz od wskaźnika PZLA na sierpniowy czempionat Europy. Drugiego na mecie Łotysza Jānisa Baltušsa Polak pokonał o ponad 2 sekundy. Wynik wychowanka Krzysztofa Szałacha plasuje go na szóstym miejscu w polskich tabelach – szybciej od młodego zawodnika z Trójmiasta 400 metrów przez płotki pokonali dotychczas jedynie Marek Plawgo, Paweł Januszewski, Ryszard Szparak (w 1983), Jerzy Helwet (w 1976) i Piotr Kotlarski (w 1994 roku).  Dla Dobka, medalisty mistrzostw świata juniorów i juniorów młodszych w biegu na 400 metrów i sztafecie 4 x 400 metrów, dzisiejszy start był dopiero trzecim w karierze występem w zawodach na dystansie 400 metrów przez płotki. Do dziś rekord życiowy Dobka w biegu płotkarskim wynosił 50.67 (2013).

W biegu na 200 metrów Karol Zalewski z czasem 20.67 (+2.1) zajął w biegu na 200 metrów drugie miejsce przegrywając jedynie z Brytyjczykiem Luke Faganem (20.63). Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego nadal pozostaje bez minimum na mistrzostwa Europy w Zurychu. Zgodnie z zatwierdzonymi przez Zarząd PZLA zasadami kwalifikacji na czempionat kontynentu aby wystartować w Szwajcarii trzeba, przy regulaminowym wietrze, uzyskać czas 20.80.

Na 400 metrów kobiet jako druga na mecie zameldowała się Monika Szczęsna (55.24). Wygrała młoda, 19-letnia, Łotyszka Gunta Latiševa-Čudare (55.21).

Krystian Zalewski w biegu na 3000 metrów zajął pierwsze miejsce z czasem 8:04.31.