1 / 0

1.99 Justyny Kasprzyckiej i szybkie 800 metrów w Eugene

Justyna Kasprzycka zaliczając podczas mityngu Diamentowej Ligi w Eugene wysokość 1.99 wyrównała stadionowy rekord Polski Kamili Lićwinko w skoku wzwyż, a Angelika Cichocka, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski bardzo dobrze zaprezentowali się w biegu na 800 metrów.

Świetnie spisały się w skoku wzwyż obie startujące w Oregonie Polki. Justyna Kasprzycka w drugiej próbie uporała się z wysokością 1.97 i wyrównała rekord życiowy. Chwilę później zawodniczka z Wrocławia cieszyła się z udanego skoku na 1.99. Rezultat ten pozwolił jej wyrównać stadionowy rekord Polski Kamili Lićwinko oraz objąć, ex aequo z Chorwatką Aną Šimić, przewodnictwo w światowych tabelach. Z kolejną wysokością, 2.01, poradziła sobie już tylko Rosjanka Anna Cziczerowa i to ona została nową liderką tabel. Justyna Kasprzycka zajęła w konkursie drugie miejsce. Halowa mistrzyni świata z Sopotu Kamila Lićwinko w swoim pierwszym starcie w sezonie skoczyła 1.95, 3 centymetry wyżej od wskaźnika PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy, i trzykrotnie strąciła 1.97. Dla zawodniczki Podlasia Białystok to najlepsze rozpoczęcie sezonu w karierze. Ostatecznie złota medalistka z Sopotu została sklasyfikowana na siódmym miejscu. Dodajmy, że obie Polki konkurs rozpoczęły od bezproblemowego pokonania 1.80 i 1.84.

W biegu na 800 metrów z dobrej strony zaprezentowali się nasi 800-metrowcy. Tydzień po sukcesie w IAAF World Relays Kszczot i Lewandowski wystartowali wspólnie w Eugene. Dla Kszczota, halowego wicemistrza świata z Sopotu, start w Oregonie był pierwszym występem w sezonie. Podopieczny Zbigniewa Króla dobrze rozpoczął starty zajmując w mityngu Prefontaine Classic, po ataku z końca stawki, piąte miejsce z czasem 1:44.65, lepszym od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy. Tuż za Adamem Kszczotem linię mety na Hayward Field minął Marcin Lewandowski, który rezultatem 1:44.79 potwierdził, zdobyte w Szanghaju, minimum na Zurych. Najszybszy na dystansie dwóch okrążeń był 20-letni Nijel Amos z Botswany (1:43.63). Wracający do startów po nieco ponad rocznej absencji wynikającej z kontuzji rekordzista świata David Rudisha zajął w Eugene siódme miejsce osiągając czas 1:44.87.

W biegu kobiet na 800 metrów udanie sezon zainaugurowała halowa wicemistrzyni świata Angelika Cichocka, która była piąta z czasem 2:00.90, lepszym od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy w Zurychu. Zwyciężyła ta, która w marcu w Sopocie okazała się szybsza od Polki zdobywając złoto globalnego czempionatu czyli Amerykanka Chanelle Price (2:00.38).

Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski z wynikiem 20.59 zajął piąte miejsce ulegając czwórce Amerykanów. Zwyciężył Reese Hoffa – mistrz świata z Osaki w najlepszej próbie uzyskał 21.64.

Dwunasta w biegu na 2 mile była Renata Pliś (9:42.23). Najszybciej dystans ten pokonała Mercy Cherono (9:13.27), wicemistrzyni świata z Moskwy na 5000 metrów.

W rzucie dyskiem Żaneta Glanc z rezultatem 60.33 uplasowała się na ósmym miejscu. Wygrała rewelacyjna Chorwatka Sandra Perković (69.32).

Pełne wyniki: Eugene