1 / 0

EYOT: 13 kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie Młodzieży

Podczas rozgrywanych od piątku w stolicy Azerbejdżanu Kwalifikacji Europy do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2014 awans do sierpniowych zawodów wywalczyło 11 polskich lekkoatletów. W Baku ze znakomitej strony zaprezentowali się Ewa Swoboda, Mateusz Strzeszewski i Konrad Bukowiecki.

Podczas rozgrywanych od piątku w stolicy Azerbejdżanu Kwalifikacji Europy do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2014 awans do sierpniowych zawodów wywalczyło 12 polskich lekkoatletów. W Baku ze znakomitej strony zaprezentowali się m.in. Ewa Swoboda, Mateusz Strzeszewski i Konrad Bukowiecki.

12 młodych polskich lekkoatletów w 13 konkurencjach wywalczyło awans do sierpniowych igrzysk olimpijskich młodzieży, które odbędą się w Nankin. W Baku Polska zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej (3 złota, 3 srebra, 3 brązy) oraz także trzecią lokatę w klasyfikacji punktowej.

- Rewelacyjny start polskiej reprezentacji. 21 miejsc w czołowej "ósemce" i 12 kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie Młodzieży 2014 w Nankin. Super ekipa, doskonały start. Można mieć naprawdę duże nadzieje związane z tymi młodymi ludźmi. – podsumowuje start Polaków w Baku obecny na miejscu wiceprezes PZLA Lech Leszczyński.

Jako pierwsza awans do igrzysk w Nankin wywalczyła w piątkowy poranek chodziarka Olga Niedziałek. Polka w chodzie na dystansie 5000 metrów zajęła 9. miejsce z czasem 24:44.60. Do sierpniowych zawodów awans wywalczyło 7 najlepszych zawodniczek ale zgodnie z zasadą, że w igrzyskach w każdej z konkurencji jeden kraju może wystawić tylko jednego przedstawiciela lekkoatletka z Siedlec wystartuje w sierpniu w Chinach.

Ewa Swoboda wywalczyła kwalifikację do Nankin w dwóch konkurencjach. Dobre przygotowanie do zawodów podopieczna Iwony Krupy zademonstrowała już w piątkowych eliminacjach biegu na 100 metrów, w których zwyciężyła w czasie 11.63 wypełniając jednocześnie minimum PZLA na lipcowe mistrzostwa świata juniorów w Eugene. W finale Polka także nie dała szans rywalkom pewnie wygrywając finałowy sprint z czasem 11.66 (+0.1 m/s). W niedzielę do złota na "setkę" utalentowana zawodniczka klubu UKS Czwórka Żory dodała jeszcze srebro na 200 metrów  uzyskując czas 23.88.

Ewa Swoboda i Iwona Krupa w Baku (foto: Lech Leszczyński)

Rewelacyjnie spisał się Konrad Bukowiecki. Jeszcze kilkanaście dni temu kibice lekkoatletyki zastanawiali się czy utalentowany miotacz w ogóle wystartuje w Baku. Na szczęście młody zawodnik zapomniał o urazie nogi i w Azerbejdżanie zaprezentował się znakomicie. Dobre przygotowanie do zawodów zademonstrował już w eliminacjach pchnięcia kulą, w których uzyskał 21.87. Jeszcze lepiej było w finale – w drugiej próbie Polak posłał ważącą 5 kilogramów kulę na odległość 23.13. Rezultat ten jest trzecim wynikiem w historii światowej lekkoatletyki. Dalej od zawodnika Gwardii Szczytno pchali jedynie Nowozelandczyk Jacko Gill (24.45) i nasz Krzysztof Brzozowski (23.23). W Baku Bukowiecki zademonstrował świetną serię: 22.15-23.13-x-22.29-22.69-22.80.

Mateusz Strzeszewski po zajęciu w eliminacjach rzutu oszczepem 12. miejsca w finale pokazał pełnię swoich możliwości. W czwartej kolejce miotacz Podlasia Białystok posłał 700 gramowy oszczep na odległość 76.39 i o  27 centymetry poprawił własny, ustanowiony zaledwie tydzień temu w Łomży, rekord Polski juniorów młodszych. Podopieczny Mariusza Roszkowskiego będzie jednym z faworytów igrzysk w Nankin, w których nie wystartuje lider światowych tabel Szwed  Simon Litzell (rekord życiowy 80.04).

Oszczepnik Mateusz Strzeszewski na podium (foto: Lech Leszczyński)

W konkursie rzutu młotem (o wadze 5 kilogramów), w którym Węgier Bence Halász rezultatem 87.16 ustanowił niesamowity rekord świata juniorów młodszych, szóste miejsce zajął Adrian Muszyński. Miotacz bydgoskiego Zawiszy wynikiem 70.08 poprawił swój rekord życiowy i wywalczył kwalifikację na igrzyska w Nankin.

Także w rzucie młotem awans na igrzyska młodzieży wywalczyła Magdalena Zycer (w finale rzuciła 57.48).

Rekord Polski juniorów młodszych, czasem 13.54, ustanowił w eliminacyjnym biegu na 110 metrów przez płotki Dawid Żebrowski. Podopieczny Karola Szynola wysunął się tym samym na czoło europejskich tabel. Niestety w niedzielnym finale płotkarz Victorii Racibórz pobiegł wolniej, z czasem 13.74 zajął trzecie miejsce i nie wywalczył awansu do igrzysk olimpijskich młodzieży (w tej konkurencji w Nankin wystartuje tylko dwóch Europejczyków).

W pchnięciu kulą pań Maja Ślepowrońska poprawiła wynikiem 15.89 rekord życiowy, zajęła piąte miejsce i wywalczyła awans do Nankin.

W gronie oszczepniczek siódma w Baku Aleksandra Ostrowska (51.65) także zapewniła sobie prawo startu podczas drugiej edycji igrzysk młodzieży.

Rekord życiowy 2.10 dał w skoku wzwyż Igorowi Kopale trzecią lokatę w zawodach w Baku i awans do Nankin. Drugi z Polaków w tej konkurencji, Norbert Kobielski, zaliczył 2.06 i był szósty.

W biegu na 1500 metrów drugie lokaty zajęli Mateusz Borkowski (3:52.25) i Sylwia Indeka (4:29.26) zapewniając sobie prawo startu w Chinach.

Na trzeciej lokacie konkurs skoku w dal zakończył Bartosz Wójcik uzyskując w najlepszej próbie 7.33. Zawodnik trenera Kazimierza Zięciny także może świętować awans do igrzysk w Nankin.