1 / 0

Rzym: Krystian Zalewski liderem europejskich tabel

Krystian Zalewski zajął wysokie piąte miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami podczas zawodów Golden Gala Pietro Mennea, zaliczanych do cyklu Diamentowej Ligi, w Rzymie i z rezultatem 8:16.20 został liderem europejskich tabel w tej konkurencji.

Zalewski już w swoim pierwszym tegorocznym starcie w biegu przeszkodowym uzyskał rezultat lepszy od wskaźnika PZLA (wynoszącego 8:25.00) na sierpniowe mistrzostwa Europy. Polak po dobrym biegu zajął piąte miejsce, a jego wynik 8:16.20 jest jego nowym rekordem życiowym, najlepszym rezultatem uzyskanym w tym roku przez Europejczyka oraz piątym czasem w historii polskiej lekkoatletyki. Szybciej od Zalewskiego 3000 metrów z przeszkodami pokonali jedynie Bronisław Malinowski (8:09.11 w 1976), Bogusław Mamiński (8:09.18 w 1984), Krzysztof Wesołowski (8:11.04 w 1985) i Łukasz Parszczyński (8:15.47 w 2011). Zawodnik UKS Barnim Goleniów poprawił w Rzymie swój ubiegłoroczny rekord życiowym o ponad 7 sekund (do dziś wynosił on 8:23.31). Drugi z naszych reprezentantów w biegu na 3000 metrów z przeszkodami – Mateusz Demczyszak – był z czasem 8:22.38, także lepszym od wskaźnika PZLA na Zurych, dwunasty. Zwyciężył 22-letni Kenijczyk Jairus Birech (8:06.20).

Krystian Zalewski podczas mistrzostw świata w Moskwie (foto: Marek Biczyk)

Trzeci, po pasjonującej rywalizacji na ostatnich metrach, w biegu na dystansie 800 metrów był Marcin Lewandowski. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy ponownie w tym sezonie zaprezentował się z bardzo dobrej strony osiągając czas 1:44.60. Polaka na linii mety wyprzedzili Etiopczyk Mohamed Aman (1:44.24) oraz Sudańczyk, mistrz świata juniorów z Bydgoszczy, Abubaker Kaki Khamis (1:44.57).

Angelika Cichocka po walecznym ataku, na ostatniej prostej biegnąć po czwartym torze, zajęła w biegu na 800 metrów czwarte miejsce. Halowa wicemistrzyni świata z Sopotu pokonała dystans dwóch okrążeń w czasie 2:00.30 (drugi rezultat w karierze). Zwyciężczyni, Kenijka Eunice Sum, jako jedyna zeszła poniżej 2 minut osiągając wynik 1:59.49.

W rzucie dyskiem Piotrowi Małachowskiemu (WKS Śląsk Wrocław) nie udało się ponownie w tym sezonie pokonać swojego wielkiego rywala Roberta Hartinga. Polak musiał dziś na Stadio Olimpico w Wiecznym Mieście uznać wyższość Niemca, który spisał się w stolicy Włoch znakomicie. W drugiej serii podopieczny Witolda Suskiego uzyskał swój najlepszy wynik 65.86 ale było to za mało by pokonać świetnie dysponowanego Hartinga. Ukoronowaniem bardzo dobrej serii mistrza olimpijskiego był rzut z piątej kolejki, w której Niemiec uzyskał 68.36. Drugi z Polaków, Robert Urbanek, był piąty z 63.70. Mimo dzisiejszej porażki dyskobol wrocławskiego Śląska pozostał liderem klasyfikacji Diamentowej Ligi 2014.

Anna Rogowska skoczyła o tyczce 4.50 (w drugiej próbie) i potwierdziła wskaźnik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na sierpniowe mistrzostwa Europy. Zawodniczce SKLA Sopot nie udało się dziś pokonać wysokości 4.60. Zwyciężyła, z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie, Kubanka Yarisley Silva. Halowa mistrzyni świata z Sopotu pokonała w Rzymie 4.70 i atakowała, bez powodzenia, 4.80.

Ósmą lokatę w trójskoku zajął, z rezultatem 16.51, Karol Hoffmann. Skacząc 17.14 zwycięstwo zapewnił sobie Amerykanin Will Claye, dwukrotny medalista olimpijski z Londynu.

W innych konkurencjach m.in. Katarczyk Mutazz Isa Barszim wynikiem 2.41 ustanowił rekord Azji w skoku wzwyż, Justin Gatlin pokonał 100 metrów w 9.91, Genzebe Dibaba w biegu na 5000 metrów uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie (14:34.99), Valerie Adams pchnęła kulą na 20.01, a rekordzistka świata w rzucie oszczepem Barbora Špotáková, w swoim drugim starcie po urodzeniu dziecka (24 maja 2013 Czeszka urodziła syna, któremu na imię dano Jan...) uzyskała 66.43.