1 / 0

Hołub i Zalewski tryumfują w Turku

Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin) w biegu na 400 metrów oraz Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn) na dystansie o połowę krótszym odnieśli zwycięstwa podczas 52. Paavo Nurmi Games (European Athletics Premium Permit Meetings) w fińskim Turku.

Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin) w biegu na 400 metrów oraz Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn) na dystansie o połowę krótszym odnieśli zwycięstwa podczas 52. Paavo Nurmi Games (European Athletics Premium Permit Meetings) w fińskim Turku.

Małgorzata Hołub zwycięstwo w biegu na 400 metrów okrasiła swoim najlepszym w sezonie czasem na tym dystansie – 52.50. Zawodniczka Bałtyku Koszalin na mecie wyprzedziła swoją reprezentacyjną koleżankę Justynę Święty, która jedno okrążenie stadionu w Turku pokonała w 52.89. W sezonie letnim 2014 nasze biegaczki spotkały się trzykrotnie w bezpośredniej rywalizacji na dystansie 400 metrów – dwukrotnie lepsza okazała się Małgorzata Hołub (trzecia w Bellinzonie i pierwsza dziś w Turku), raz szybsza była Justyna Święty (zwycięstwo w Szczecinie podczas 60. Memoriału Kusocińskiego).

Po niedzielnym zwycięstwie podczas drużynowych mistrzostwach Europy w Brunszwiku tempa nie zwalnia Karol Zalewski. Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego wygrał w Turku bieg na 200 metrów w czasie 20.68 (+0.5 m/s). Drugiego na mecie Kubańczyka Roberto Skyersa Polak pokonał o 0.20 sekundy. Kolejny start nasz sprinter ma zaplanowany już jutro w Sollentunie pod Sztokholmem.

Niezwykle bliska wypełnienia minimum na mistrzostwa Europy w Zurychu była Karolina Kołeczek. Utalentowana płotkarka Trójki Sandomierz w swojej serii eliminacyjnej uzyskała czas 13.11 i poprawiła o 0.02 sekundy swój rekord życiowy. W finale reprezentantka Polski pobiegła nieco wolniej (13.14, wiatr +1.1 m/s) i zajęła drugą lokatę za Amerykanką Vashti Thomas. Wskaźnik PZLA na sierpniowy czempionat, w biegu na 100 metrów przez płotki, wynosi 13.10.

Drugą lokatę, tuż za Wendą Nell z RPA (56.77), w biegu na 400 metrów przez płotki, z czasem 57.25, zajęła Joanna Linkiewicz.

Na dystansie 1500 metrów trzeci, z czasem 3:42.69, linię mety przekroczył Artur Ostrowski. Zwyciężył Kenijczyk Elijah Manangoi (3:38.99) przed Jerrym Motsau z Republiki Południowej Afryki (3:40.13).

Rafał Omelko w biegu na 400 metrów uzyskał rezultat 46.97, zajął trzecią pozycję i musiał w Turku uznać wyższość Kubańczyka Yoandysa Lescaya (46.34) oraz reprezentanta Kostaryki Nery Brenesa (46.83), halowego mistrza świata ze Stambułu z przed dwóch lat.

Także trzecią lokatę zajęła Matylda Kowal, która 3000 metrów pokonała w 9:17.86. Najlepsza na tym dystansie była Finka Sandra Eriksson, która czasem 8:55.13 poprawiła rekord życiowy i pokonała doświadczoną Węgierkę Krisztinę Papp (9:06.70).

W rzucie oszczepem Hubert Chmielak, który do Turku, w związku z odwołaniem lotu czego przyczyną był strajk kontrolerów ruchu lotniczego, dotarł dopiero dziś nad ranem, był siódmy z uzyskanym w drugiej kolejce wynikiem 76.59. Pierwsze dwa miejsca zajęli reprezentanci gospodarzy – wygrał, niedawno upieczony ojciec, Tero Pitkämäki (85.89) przed brązowym medalistą olimpijskim z Londynu Anttim Ruuskanenem (85.28). Podium konkursu uzupełnił lider światowych tabel, wracający do dobrej dyspozycji po drobnym urazie, Egipcjanin Ihab Abd ar-Rahman as-Sajjid (84.45).

Szymon Ziółkowski, w zaliczanym do cyklu IAAF Hammer Throw Challenge, konkursie młociarzy był ósmy (73.56). Kolejne zwycięstwo w tym sezonie odniósł Węgier Krisztián Pars (79.83), który pokonał Tadżyka Dilszoda Nazarowa (77.93) oraz Szweda Davida Söderberga (76.05).

Tyczkarz Paweł Wojciechowski nie uporał się z pierwszą wysokością (5.46) i nie został sklasyfikowany.

Pełne wyniki: Turku