1 / 0

MPJ2014: Bukowiecki 21.31, sztafeta 4x400 pojedzie do USA

Za nami pierwszy dzień lekkoatletycznych mistrzostw Polski juniorów w Toruniu, podczas którego  złote medale zdobyli m.in. Kamila Ciba w sprincie na 100 metrów, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą.

Za nami pierwszy dzień lekkoatletycznych mistrzostw Polski juniorów w Toruniu, podczas którego złote medale zdobyli m.in. Kamila Ciba w sprincie na 100 metrów, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą.

Najmniejszych szans starszym rywalom nie dał w pchnięciu kulą urodzony w 1997 roku Konrad Bukowiecki. Kulomiot Gwardii Szczytno przygotowujący się do startu w mistrzostwach globu juniorów oraz igrzyskach olimpijskich młodzieży we wszystkich swoich mierzonych próbach przekroczył 20 metrów, a w trzeciej kolejce uzyskał swój najlepszy rezultat pchając 21.31 (drugi wynik w karierze). Srebro wywalczył Jan Parol (19.06), a brąz Bartłomiej Stój (18.67). Minimum PZLA na mistrzostwa w Eugene w pchnięciu kulą o wadze 6 kilogramów wynosi 19.25.

W rozegranych pod koniec sesji popołudniowej biegach eliminacyjnych mężczyzn na 400 metrów Przemysław Waściński uzyskał 47.41, Wiktor Suwara 47.58, Kajetan Duszyński 47.83, a Patryk Nurkowski 48.30. Średnia czasów czterech najlepszych juniorów wynosi 47.755 i jest lepsza od wyznaczonego wskaźnika PZLA na juniorskie mistrzostwa świata (47.85).

Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok już w pierwszej kolejce konkursu pchnięcia kulą uzyskała 16.09, 12. w tym roku wynik na świecie wśród juniorek, poprawiła swój rekord życiowy i zapewniła sobie pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski juniorek na otwartym stadionie. Podopieczna Przemysława Zabawskiego już wcześniej zapewniła sobie prawo startu w globalnym czempionacie w Eugene. Srebro w Toruniu wywalczyła Karolina Nesterowicz (14.58), a brąz zdobyła czołowa oszczepniczka kraju Marcelina Witek (13.72).

Emocjonujące były finały sprinterskie. W gronie kobiet szans na zwycięstwo nie dała rywalkom obrończyni tytułu Kamila Ciba z MOSu CSiR Dąbrowa Górnicza, która czasem 11.78 poprawiła rekord życiowy i o blisko 0.20 sekundy pokonała drugą na linii mety Klaudię Gołąbek. Tuż za plecami sprinterki AZS-AWFiS Gdańsk rozegrała się walka o brązowy medal, z której zwycięsko wyszła Zofia Wróblewska, która uzyskała czas 12.01 (czwartej Kamili Janowskiej zmierzono 12.02).

Mistrzem Polski juniorów na 100 metrów został Dominik Kopeć – sprinter Agrosu Zamość obronił wywalczone rok temu w Krakowie złoto. Dziś na stadionie im. Grzegorza Duneckiego walkę o zwycięstwo stoczył z Marcinem Talachem z Pogoni Siedlce. Ostatecznie pierwszemu na mecie sprinterowi zmierzono czas 10.74, drugiemu 10.75. Brązowy medal wywalczył Jacek Kabaciński – 10.89.

Zaledwie 16-letnia Paulina Borys (SKLA Sopot), która kilkanaście dni temu w Iławie ustanowiła rekord życiowy wynikiem 1.82, skacząc wzwyż 1.78 (trzy zrzutki na 1.83) została mistrzynią Polski juniorek i pokonała Monikę Wawrzyniak (1.76) i Justynę Konior (1.70). Paulinie Borys w tym roku w Baku nie udało się wywalczyć awansu do igrzysk młodzieży ale dzięki dobrej postawie w kolejnej części sezonu zawodniczka pojedzie do Eugene na juniorskie mistrzostwa świata.

W skoku w dal pewne zwycięstwo z rezultatem 7.43 odniósł Michał Kosior ze Sztormu Kołobrzeg. Wicemistrzem Polski juniorów w tej konkurencji został niedawny srebrny medalista krajowego czempionatu ze Zgorzelca w dziesięcioboju Paweł Basałygo, który skoczył 7.26. Brąz wywalczył Marek Brzeziński (7.14).

Dominację w kraju w biegach na średnich i długich dystansach potwierdziła dziś w Toruniu Sofia Ennaoui. Młoda biegaczka Lubusza Słubice nie dała żadnych szans rywalkom w biegu na dystansie 3000 metrów zdobywając złoto z czasem 9:22.00. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Hołda (9:51.49), a trzecia była Marta Olczyk (10:06.89).

Kamil Linka z Gwardii Piła z czasem 8:24.48, lepszym od jego dotychczasowego rekordu życiowego, został mistrzem Polski na 3000 metrów. Tuż za plecami zwycięzcy metę minęli Dominik Nowak (8:24.60) oraz Patryk Sowiński (8:24.78).

Pełne wyniki I dnia zawodów: Toruń