1 / 0

MPJ: 57.31 rekord Polski Witek w oszczepie

Najciekawszą konkurencją drugiego dnia 68. Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu był rzut oszczepem dziewcząt, w którym Marcelina Witek (SKLA Słupsk) wynikiem 57.31 odebrała Marii Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki) rekord Polski ustanowiony przed ośmioma tygodniami na tym samym stadionie.

Przed konkursem szanse obu oszczepniczek były niemal równe, na początku maja Maria uzyskała rezultat 56.53, poprawiając 14-letni rekord Polski juniorek Magdaleny Czenskiej, trzy czerwcowe konkursy Marcelina zakończyła z wynikami powyżej 54 metrów. Już w pierwszej kolejce zawodniczka z Suwałk uzyskała swój najlepszy wynik 55.97, słupszczanka rozpoczęła od 52.83, a w drugiej próbie osiągnęła równe 55 metrów. Rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej rundzie, w której Marcelina Witek przekroczyła 57 metrów.
Warto dodać, że w piątek lekkoatletka ze Słupska zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą poprawiając w piątej kolejce rekord życiowy aż o 93 cm. Jej trenerem jest ojciec Mirosław, trzykrotny mistrz Polski w rzucie oszczepem (1987-88 i 1994).
Na trzy tygodnie przed MŚJ w Eugene Polki plasują się na czwartej i szóstej pozycji w tabelach światowych.

Już kwadrans po ósmej na starcie stanęło 12 chodziarek, na dystansie 10000 m zwyciężyła Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) z czasem 49:01.15, rywalki były wolniejsze o ponad dwie minuty. Niespełna 18-letnia podopieczna Marzeny Kulig jest niepokonana w imprezach mistrzowskich, zdobyła pięć złotych medali mistrzostw Polski na stadionie i dwa w hali.
W tej samej konkurencji Mateusz Nowak (UKS Skoczek Skoki) wynikiem 45:21.43 o ponad 10 sekund wyprzedził Daniela Chojeckiego.

Sesję popołudniową rozpoczęły tyczkarki, 18-letnia Kamila Przybyła (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) dopiero przed trzema tygodniami rozpoczęła starty w sezonie letnim. W Toruniu sięgnęła po złoto wygrywając z ubiegłoroczną mistrzynią Pauliną Hnidą i wynikiem 4.10, równym wskaźnikowi PZLA na MŚ, zapewniła sobie start w Eugene. Jej dotychczasowy rekord wynosił 4.05, ustanowiła go w Doniecku zajmując 7 miejsce w MŚ kadetów.

Bieg na 400m pł nie przyniósł niespodzianek, pierwsza trójka zgodna z tabelami sezonu. Zwyciężyła Justyna Saganiak (UKS 55 Łódź) ustanawiając czasem 59.20 rekord życiowy, od ubiegłego sezonu poprawiła się o ponad dwie sekundy.

Czwórka najszybszych kończyła bieg na 400m pł z rekordami życiowymi lepszymi od czasu dotychczasowego lidera tabel sezonu, Macieja Gossa (MKS Bolesłavia Bolesławiec). Złoto przypadło jednak Maćkowi, który osiągnął wynik 52.43.

Obydwa biegi rozstawne 4x100m padły łupem klubu SL WKS Zawisza Bydgoszcz, juniorki uzyskały rezultat 46.44 a juniorzy - 41.41.

W biegu na 800m triumfowała czyniąca szybkie postępy Martyna Galant (MKS Gniezno) 2:14.19 oraz Radosław Russ (KS Wda Świecie) 1:52.21. Obydwoje w tym roku w hali sięgali po brązowe medale.

W skoku w dal Natalii Chacińskiej (MKS Pogoń Siedlce), jedynej naszej medalistce ubiegłorocznych MŚ kadetów w Doniecku, wystarczył wynik 5.78. Wicemistrzyni, długonoga Adrianna Szóstak (5.66), będzie zdecydowaną faworytką jutrzejszego finału w trójskoku.

W rzucie oszczepem startowało dwóch zawodników mających wskaźniki PZLA na MŚJ w Eugene. Zwyciężył niespełna 17-letni Mateusz Strzeszewski (66.38) z Podlasia Białystok, Mateusz Kwaśniewski (65.42) był trzeci. Rozdzielił ich Kamil Marach z rekordem życiowym 66.04.

Uczestniczki finału A w sobotę ustanowiły sześć rekordów życiowych, w niedzielę pierwsza piątka pobiegła jeszcze szybciej. Adrianna Janowicz (MKS Baszta Szamotuły), mistrzyni Europy juniorek w sztafecie 4x400m, po raz pierwszy w karierze pokonała granicę 54 sekund (53.99). Dalsze lokaty zajęły Karolina Ciesielska (54.51), Natalia Bartosiewicz (54.78) i Ola Szczerbaczewicz (55.15). Dystans 200m w Toruniu wybrała dotychczasowa liderka tabel Zofia Wróblewska (55.13). Do wskaźnika PZLA na MŚJ (średnia 54.60) czwórce najszybszych zabrakło... ćwierć setnej sekundy.

Bieg juniorów na 400m wygrał Przemysław Waściński (MUKS Kadet Rawicz), trzeci przed rokiem, z nową życiówką 47.25 (0.05 s do wskaźnika PZLA na MŚJ). Srebro dla Wiktora Suwary, mistrza OOM w 2013 r.

Weronika Pyzik (LKS Znicz Biłgoraj), najszybsza na 3000m przed rokiem w OOM, wygrała bieg 2000m z przeszkodami wynikiem 6:55.71.

Bieg 3000m z przeszkodami zakończył się identycznie jak ubiegłoroczne „belki” w OOM, złoto dla debiutującego na dystansie Mateusza Kaczmarka (WMLKS Nadodrze Powodowo) 9:09.56, a srebro dla Patryka Błaszczyka 9:09.72.

W rzucie młotem, ostatnim sobotnim finale, Katarzyna Furmanek (KKL Kielce) 61.15 pokonała rywalki o ponad 5 metrów.

W eliminacjach biegu na 200m Zofia Wróblewska (WLKS Wrocław) osiągnęła czas 23.86 (+0.7), wskaźnik PZLA na MŚJ wynosi 23.80.

Pełne wyniki II dnia zawodów: Toruń