1 / 0

I dzień MMP: trzecie złoto dla czwórki

W sobotę w Inowrocławiu w pierwszym dniu 31. Młodzieżowych Mistrzostwa Polski rozegranych na Stadionie im. Inowrocławskich Olimpijczyków po raz trzeci z rzędu tytuły zdobyli Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) w biegu 110m przez płotki, Justyna Święty (AZS-AWF Katowice) w biegu na 400m oraz Marta Kąkol (AZS-AWFiS Gdańsk) i Marcin Krukowski (KS Warszawianka Warszawa) w rzucie oszczepem.

W biegu na 400m, w najciekawiej zapowiadającej się konkurencji, Justyna Święty czasem 52.22 wyrównała rekord życiowy rewanżując się Małgorzacie Hołub (52.52) za porażkę w mistrzostwach Polski w Szczecinie. Identyczną kolejność odnotowaliśmy w mistrzostwach w latach 2012-2013. Debiutująca w MP U-23 Patrycja Wyciszkiewicz zdobyła brązowy medal (53.04).

Na tym samym dystansie najszybszym z mężczyzn był Karol Zalewski (46.66), który o niespełna metr wyprzedził naszego najszybszego płotkarza Patryka Dobka (46.79). Trzeci na mecie Tomasz Szmytkowski (47.26) poprawił rekord życiowy o ćwierć sekundy.
W niespełna godzinę po finale na 400m Karol Zalewski wygrał bieg eliminacyjny na 100m, a po kolejnych 35 minutach sięgnął po złoto w tej konkurencji, osiągając rezultat 10.46 (-0.5 m/s). O 9 setnych wolniejszy był Adam Pawłowski, rozpoczynający bieg naszej sztafety w finale ME w Zurychu.
Finał pań wygrała Angelika Stępień, jako jedyna pod wiatr 0.7 m/s pokonała 12 sekund (11.91). W eliminacjach w jej serii przeciwny wiatr był jeszcze silniejszy (-1.7), szybsze od niej były biegnące wcześniej Agata Forkasiewicz (11.88) i Karolina Zagajewska (11.91).

Najbardziej zaskakujący wynik w pierwszym dniu osiągnął 22-letni kulomiot Michał Haratyk (KS AZS AWF Kraków). Do konkursu przystąpił z majowym rekordem życiowym 18.50. W Inowrocławiu w drugiej próbie osiągnął 19.27 a w szóstej – aż 19.95. Przed miesiącem w MP seniorów w Szczecinie zajął 9 miejsce z rezultatem 17.66.
W pchnięciu kulą pań zwyciężyła Anna Wloka (16.00), halowa mistrzyni Polski seniorek.

W skoku w dal pań Karolina Czajkowska skokiem z piątej kolejki na odległość 6.04 zapewniła sobie złoty medal. Od początku rywalizacji prowadziła Karolina Markiewicz (5.95).
O medalach mężczyzn decydowały trzy ostatnie próby w konkursie, najpierw Bartosz Bonecki skokiem na odległość 7.30 z trzeciej pozycji wyszedł na prowadzenie, następnie Szymon Lubański powrócił na pierwsze miejsce uzyskując 7.32, ale ostatnie słowo należało do Michała Kalinowskiego. Zawodnik z Grudziądza o centymetr poprawił rekord życiowy wygrywając wynikiem 7.42.

W biegu 100m przez płotki nie wystartowała Urszula Bhebhe, mistrzyni w latach 2012-2013. Pierwszy w karierze tytuł MP młodzieżowców zdobyła Karolina Kołeczek (13.58), dwukrotna mistrzyni Polski seniorek.
Trzeci złoty medal MP U-23 w biegu na 110m przez płotki wywalczył swym najlepszym wynikiem 14.16 i z najmniejszą przewagą, drugi Patryk Bachar osiągnął 14.25.

Tyczkarz Piotr Lisek w drugich próbach pokonał 5.00 i 5.40 rezygnując z dalszego skakania.
W rzucie młotem tytuł obronił Arkadiusz Rogowski (69.28).
Dziewiąty złoty medal mistrzostw Polski w karierze (w czterech kategoriach wiekowych) zdobyła skoczkini wzwyż Aneta Rydz (1.79).

W biegu na 1500m po zaciętym finiszu Paulina Mikiewicz (4:20.04) o dwie dziesiąte sekundy wyprzedziła Monikę Hałasę. Przed rokiem kolejność na podium była odwrotna, również w 2012 r. Monika (2.) kończyła bieg tuż przed Pauliną (3.).
Wśród mężczyzn złoto dla zawodnika OKS Start Otwock, Mateusza Wyszomirskiego (3:48.73), czwartego przed rokiem.

Na przeciętnym poziomie stał konkurs rzutu oszczepem, trzecie złoto dla Marcina Krukowskiego, który jako jedyny przekroczył 70 metrów (74.60). W latach 2012-2013 po czterech oszczepników uporało się z tą granicą.
Trzeci złoty medal MP U-23 oszczepniczka Marta Kąkol zdobyła wynikiem 51.34, podobnie jak przed rokiem srebro dla Karoliny Bołdysz (50.38).

W biegu przeszkodowym zwyciężyli 20-latkowie, Alicja Konieczek (10:37.59) i Maciej Bielawiec, który czasem 9:00.84 o ponad 5 sekund poprawił życiówkę.

Pełne wyniki na stronie:     DOMTEL