1 / 0

Polacy nominowani do tytułów Lekkoatletów Roku 2014

Trójka polskich lekkoatletów – Anita Włodarczyk, Adam Kszczot oraz Konrad Bukowiecki – została nominowana do tytułów Lekkoatletów Roku w Europie, który przyznaje European Athletics.

Lekkoatletką roku na naszym kontynencie ma szansę zostać Anita Włodarczyk. Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego ma za sobą niezwykle udany sezon. W połowie sierpnia zawodniczka warszawskiej Skry w imponującym stylu wywalczyła tytuł mistrzyni Europy pokonując drugą w konkursie Słowaczkę Martinę Hrašnovą o ponad 4 metry. Kilka tygodni później, 31 sierpnia, Polka trzeci raz w karierze poprawiła rekord świata rzucając podczas słynnego mityngu Internationales Stadionfest na Stadionie Olimpijskim w Berlinie 79.58. Włodarczyk uzyskał w stolicy Niemiec wynik lepszy od dotychczasowego najlepszego wyniku w historii – należącego od 2011 roku do Betty Heidler – o 16 centymetrów. Świetny sezon nasza młociarka zakończyła zwycięstwem w 2. Pucharze Interkontynentalnym IAAF, który odbył się w miniony weekend w Marrakeszu.

Adam Kszczot został nominowany w kategorii mężczyzn. Trenowany przez Zbigniewa Króla średniodystansowiec ma za sobą – podobnie jak Anita Włodarczyk – sezon pełen sukcesów. W marcu w sopockiej Ergo Arenie został halowym wicemistrzem świata w biegu na 800 metrów, a w maju, wraz z kolegami z reprezentacji, był drugi w biegu sztafetowym 4 x 800 metrów podczas inauguracyjnej edycji zawodów IAAF World Relays na Bahamach. Latem Polak zapewniał, że w Szwajcarii, podczas mistrzostw Europy, zdobędzie złoto i słowa dotrzymał. Trenowany przez Zbigniewa Króla biegacz klubu RKS Łódź na Stadionie Letzigrund zaimponował formą i w wielkim stylu wywalczył mistrzostwo naszego kontynentu. Kilka dni temu, startując w barwach Europy, zajął wysokie trzecie miejsce w kończącym sezon Pucharze Interkontynentalnym 2014.

Adam Kszczot na mecie biegu na 800 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Zurychu (foto: Marek Biczyk)

Wschodzącą gwiazdą lekkoatletyki w Europie ma szansę zostać młody i utalentowany polski miotacz Konrad Bukowiecki. Urodzony w 1997 roku zawodnik Gwardii Szczytno zdobył w tym roku w Eugene złoty medal 15. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów deklasując starszych rywali, a kilkanaście tygodni później w niezwykle imponującym stylu wywalczył w chińskim Nankinie mistrzostwo olimpijskie młodzieży. Konrad, trenowany przez swojego ojca Ireneusza, w tym roku poprawił także nieoficjalny halowy rekord świata juniorów młodszych w pchnięciu kulą 5 kilogramową.

Serdecznie zapraszamy do głosowania w plebiscycie: Facebook European Athletics

Głosowanie internetowe potrwa do 3 października. Wyniki Plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali European Athletics Golden Tracks w stolicy Azerbejdżanu Baku w sobotę 11 października – w dniu 95 urodzin Polskiego Związku Lekkiej Atletyki