1 / 0

MP Młodzików 2014: udana sobota w Zielonej Górze

W słoneczne sobotnie popołudnie na stadionie zielonogórskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęły się mistrzostwa Polski młodzików – w pierwszym dniu zawodów wartościowe rezultaty uzyskali m.in. Natalia Wosztyl w biegu na 300 metrów przez płotki (43.33), Damian Sztejkowski w sprincie na 100 metrów (10.95), Patrycja Adamczyk w czwórboju (2622 pkt.) oraz Karol Sztylka w rzucie oszczepem (66.92).

Kilkuset młodzików walczy w ten weekend w Zielonej Górze w mistrzostwach Polski, których patronem jest Janusz Kusociński – mistrz olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 metrów. Młodzi adepci Królowej Sportu na zielonogórskim stadionie rywalizują – w wielu przypadkach – o swoje pierwsze medale krajowego czempionatu. Z pewnością na bieżni stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pojawiły się przyszłe gwiazdy lekkoatletyki, które za kilka lat w piękny sposób nawiązywać będą do tradycji naszej dyscypliny.

W ceremonii otwarcia mistrzostw wzięli udział m.in. dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze Robert Jagiełowicz oraz znakomity polski skoczek wzwyż z lat 60-tych Edward Czernik, który w czasie swojej bogatej w sukcesy kariery sportowej reprezentował miejscowe kluby. Przed główną trybuną stadionu stanęły poczty reprezentujące wszystkie polskie województwa. Słowo do uczestników imprezy skierował prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha, który życzył wszystkim uczestnikom jak najlepszych wyników.

Prezes PZLA Jerzy Skucha otwiera mistrzostwa Polski młodzików (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Najlepszą zawodniczką w biegu na 100 metrów została, podobnie jak przed rokiem w Radomiu, Klaudia Adamek – biegnąca na czwartym torze sprinterka z Piły czasem 12.11 poprawiła rekord życiowy i złoto zdobyła z dużą przewagą. Srebrny medal wywalczyła Martyna Kotwiła, rok temu trzecia – 12.37 (rekord życiowy). Brązowy medal zdobyła w Zielonej Górze Karolina Łozowska – 12.42.

Mistrzem Polski młodzików w biegu sprinterskim na 100 metrów został zdecydowany faworyt zawodów Damian Sztejkowski. Młody sprinter z Polkowic już w eliminacjach uzyskał czas 11.07 deklasując rywali. W finale rekordzista Polski młodzików uzyskał świetny czas 10.95 i zdeklasował rywali wygrywając z dużą przewagą. Srebro wywlaczył Kamil Ćwik, który czasem 11.12 wyrównał rekord życiowy. Brązowy medal zdobył najmłodszy w stawce finalistów 14-letni Mateusz Wróbel – 11.24.

Damian Sztejkowski udany sezon okrasił złotym medalem mistrzostw Polski (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Warto dodać, że na stadionie młodsze koleżanki dopingowała nasza największa nadzieja w kobiecym sprincie czyli rekordzistka Polski juniorek oraz młodziczek Ewa Swoboda, która w tym sezonie była finalistką juniorskich mistrzostw świata w Eugene.

Trenowana przez Mieczysława Szymajdę – dawnego sportowego opiekuna mistrza olimpijskiego z Soczi w łyżwiarstwie szybkim Zbigniewa Bródki –  14-letnia Angelika Woźniak w najlepszej próbie rzutu młotem uzyskała 54.63 i zdobyła złoty medal. Wicemistrzynią kraju młodziczek została Kamila Błaszczyk – 51.23. Na najniższym stopniu podium stanęła Patrycja Maciejewska – 49.94.

Skacząc 3.65 złoto w skoku o tyczce zapewnił sobie Andrzej Łaski. Srebrny rezultat z wynikiem 3.60 zdobył Arkadiusz Ciesielski. Na najniższym stopniu podium stanęli wspólnie Adrian Mikołajczyk i drugi przed rokiem w Radomiu Mateusz Sprengel – panowie zaliczyli 3.50.

Mistrzem Polski w pchnięciu kulą został Jakub Dzik, podopieczny Andrzeja Kurdziela. Sosnowiczanin trzykrotnie przekroczył granicę 14 metrów uzyskując w najlepszym pchnięciu rezultat 14.26. Walkę o srebrny medal stoczyli Aleksy Boroń i Kacper Prajwowski – ostatecznie drugą lokatę z wynikiem 14.09 zajął ten pierwszy zawodnik z wynik pokonując swojego młodszego o rok rywala zaledwie o centymetr.

W rzucie oszczepem trenowany przez Mirosława Witka – przed laty czołowego polskiego oszczepnika – Karol Sztylka poprawił wynikiem 66.92 swój rekord życiowy. Oszczepnik SKLA Słupsk o ponad 5 metrów pokonał Dominika Steca (61.43). Brązowy medal wywalczył Dominik Wabik 59.84

Karol Sztylka z SKLA Słupsk został mistrzem Polski młodzików w rzucie oszczepem (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Najlepszym chodziarzem wśród młodzików został Łukasz Niedziałek – dystans 5000 metrów pokonał w 23:34.76 i zdecydowanie pokonał rywali – srebrny medalista Michał Stosik uzyskał 25:06.99, a brązowy Michał Wiater 25:27.28.

Na dystansie 600 metrów kilkudziesięciometrową przewagę wypracowała sobie Adrianna Czapla, która na mecie drugiej serii uzyskała bardzo dobry czas 1:33.70. Srebrną medalistką została w biegnąca w trzeciej serii Barbara Berłowska – 1:38.05. Brąz dla Agaty Samiło, która w drugiej serii uzyskał 1:39.03 atakując pozycję medalową z dalszego miejsca.

W biegu na 600 metrów chłopców z czasem 1:24.95 wygrał Krystian Kwiatkowski. Podium w Zielonej Górze uzupełnili Patryk Korycki (1:25.53) oraz Sebastian Wasielewski (1:25.64).

Mistrzynią Polski w biegu na 300 metrów przez płotki została dziś Natalia Wosztyl, która czasem 43.33 zbliżyła się do wynoszącego 43.29 rekordu Polski młodziczek (posiadaczkami rekordu są Karolina Kołeczek i Zofia Praczukowska). Wicemistrzynią kraju została Klaudia Wojtunik (44.35), a brąz wywalczyła Paulina Guzowska (44.88).

Natalia Wosztyl zademonstrowała dobrą formę w biegu na 300 metrów przez płotki (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Antoni Walicki z czasem 39.37 wywalczył złoty medal w biegu na 300 metrów przez płotki. Wicemistrzem Polski młodzików został Adam Mroczek (39.52), a brąz wywalczył Kacper Grzelczak (39.56).

Ewa Różańska rzucając 46.12 zdobyła złoty medal mistrzostw w rzucie dyskiem. Srebro wywalczyła w Zielonej Górze Agnieszka Kulak (43.94), a brąz Joanna Markowska (38.01).

W skoku w dal Dominika Łykowska skoczyła 5.60 i o 18 centymetrów pokonała Adriannę Sułek. Brązową medalistką została Anna Stasiak – 5.31.

Interesujący był konkurs skoku wzwyż chłopców, w którym zaliczając 1.99 zwyciężył Mateusz Tofil. Zawodnik z Bolesławca bezskutecznie atakował jeszcze 2.02. Srebrnym medalistą został w Zielonej Górze Krzysztof Karkowski (1.97), a brąz zdobył Krystian Kaźmierczak (1.88).

W dobrym stylu bieg na 2000 metrów wygrał Szymon Zięba – 5:44.68. Srebrny medal zdobył Dariusz Nowakowski (5:44.73), a brązowy Stanisław Lebioda (5:50.51).

W czwórboju bardzo bliska poprawienia rekordu Polski, który przed dwoma laty w Słubicach ustanowiła Weronika Grzelak, była Patrycja Adamczyk. Wieloboistka Polonii Pasłęk zgromadziła w sobotnie popołudnie 2622 punkty, zaledwie 21 punktów słabiej od najlepszego wyniku w historii. Zuzanna Hulisz z 2434 pkt. była druga, a brąz wywalczyła Weronika Baranek (2399 pkt.).

Dokończenie rywalizacji w mistrzostwach Polski młodzików jutro przed południem.

Wyniki I dnia zawodów: Zielona Góra