Menu
1 / 0
Aktualności /

Wspominamy tych, którzy odeszli

Wspominamy tych, którzy odeszli

2 listopada zgodnie z tradycją obchodzony jest Dzień Zaduszny, w którym wspomina się wszystkich zmarłych. My przypominamy osoby ze środowiska polskiej lekkoatletyki, które odeszły od nas w ostatnich 12 miesiącach.

2 listopada zgodnie z tradycją obchodzony jest Dzień Zaduszny, w którym wspomina się wszystkich zmarłych. My przypominamy osoby ze środowiska polskiej lekkoatletyki, które odeszły od nas w ostatnich 12 miesiącach.

 

Jadwiga Adamkiewicz-Janowska

Zmarła 2 listopada 2013 roku w wieku 99 lat była najstarszą pięciokrotną mistrzynią Polski. Złote medale krajowego czempionatu zdobyła w skoku wzwyż (1929, 1930, 1932), skoku w dal (1932) oraz pięcioboju (1932). Była także wicemistrzynią Polski (rzut dyskiem – 1932) oraz dwukrotną brązową medalistką (bieg na 200 metrów – 1930; pchnięcie kulą – 1932). W 1933 w Przemyślu zdobyła złote krążki inauguracyjnej edycji zimowych (halowych) mistrzostw Polski.

Lucjan Łukaszewski

Zmarł 20 listopada 2013 w wieku 81 lat. Przez wiele lat piastował funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych związany był zawodowo z Warszawskim Okręgowym Związkiem Zapaśniczym oraz Szkolnym Związkiem Sportowym. W okresie od 1 sierpnia 1961 do 14 września 1965 roku był Sekretarzem Warszawskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Był odpowiedzialny za organizację w Warszawie IAAF Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych 1987. Odznaczony srebrną (1963), a następnie złotą (1967) Honorową Odznaką PZLA. Honorowy Członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Andrzej Kaczmarski

Zmarły w grudniu 2013 roku Andrzej Kaczmarski był współzałożycielem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Współorganizator II Zjazdu Wunderteamu w Spale jesienią 2002 roku. Autor szeregu publikacji poświęconych lekkoatletyce.

Ewa Marszałek

W grudniu 2013 w Chicago zmarła Ewa Marszałek-Mankiewicz – finalistka mistrzostw Polski w biegach płotkarskich, jedna z głównych rywalek w kategoriach juniorskich Teresy Sukniewicz.

Czesław Borodziej

4 stycznia 2014 roku w Mielcu zmarł po ciężkiej chorobie oszczepnik Czesław Borodziej – czwarty zawodnik juniorskich mistrzostw Europy w Paryżu (1970), medalista mistrzostw Polski juniorów i reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych. Zasłużony sędzia lekkoatletyczny.

Andrzej Krawczyk

16 stycznia 2014 w wieku 67 lat zmarł nagle wybitny głogowski trener Lekkiej Atletyki  Andrzej Krawczyk. Nauczyciel, wychowawca , najdłużej czynnie pracujący trener w Głogowie. Związany z głogowskim sportem od lat 70 jako trener Nadodrza a potem Piasta Głogów. 

Michał Joachimowski

Zmarły 19 stycznia 2014 roku trójskoczek, trzykrotny medalista halowych mistrzostw Europy (złoto w 1974, srebro w 1973 i 1975). Michał Joachimowski był pierwszym trójskoczkiem, który w hali skoczył ponad 17 metrów – w 1974 uzyskał rezultat 17.03. Rekordzista Polski, mistrz uniwersjady oraz olimpijczyk z Monachium i Montrealu. Po zakończeniu kariery sportowej zajmował się polityką był m.in. wicewojewodą bydgoskim.

Jerzy Hausleber

W wieku 83 lat zmarł 13 marca w Meksyku wybitny trener chodu sportowego, pięciokrotny mistrz Polski, ojciec chodu sportowego w Meksyku. Początkowo uprawiał biegu długie, dopiero w późniejszym okresie kariery zajął się chodem sportowym. Reprezentował Polskę podczas mistrzostw Europy w Sztokholmie w sierpniu 1958 roku zajmując w nich 12. miejsce w chodzie na 20 kilometrów.

Janusz Marczewski

W  dniu  22 kwietnia 2014 w wieku 74 lat zmarł w Połańcu  Janusz Marczewski zmarł w wieku 74 lat w Połańcu. W latach 2004-2008 piastował stanowisko Prezesa Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Czesław Kołodyński

Zmarły 24 kwietnia 2014 Czesław Kołodyński był biegaczem długodystansowym, medalistą mistrzostw Polski i uczestnikiem mistrzostw Europy w 1966 roku w Budapeszcie. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk Wrocław. Wychowawca kilku pokoleń lekkoatletów, zdobywców licznych medali mistrzostw Polski.

Szymon Garycki

Zmarły w wypadku samochodowym 8 czerwca 2014 Szymon Garycki miał zaledwie 31 lat. Biegacz oraz trener klubów kieleckich – Budowlanych oraz KKL. Sekreterz Zarządu Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, członek Wojewódzkiej Rady Trenerów. Zginął tragicznie w wypadku drogowym udając się na zawody do Łodzi, gdzie startowali jego podopieczni.

Janusz Paziewski

21 czerwca w wieku 59 lat zmarł Janusz Paziewski przez wiele lat trenerem sekcji lekkoatletycznych Pojezierza Suwałki, MOS Ełk, Dystansu Ełk i  MLUKS Pojezierza Ełckiego. Działacz, który dbał o rozwoju sportu w środowisku wiejskim i na terenie miasta Ełku. Pełnił również funkcje społeczne w Warmińsko-Mazurskim Związku Lekkiej Atletyki,  Zrzeszeniu LZS i SZS.

Piotr Surowiec

W nocy z 4 na 5 sierpnia w wieku 78 lat zmarł Piotr Surowiec – lekkoatletka klubów z Podkarpacia oraz w czasie służby wojskowej Lotnika Warszawa. W czasie kariery sportowej uprawiał m.in. skok w dal i trójskok. Jako trener wychował wielu utytułowanych lekkoatletów – jego podopieczni zdobyli blisko 60 medali mistrzostw Polski. Odznaczony tytułem Zasłużony Trener PZLA.

Leonard Dobczyński

10 sierpnia w wieku 81 lat zmarł w Warszawie trener Leonad Dobczyński. W latach 50-tych należał do czołowi polskich płotkarzy i sprinterów – był złotym medalistą mistrzostw Polski, reprezentantem kraju w meczach międzypaństwowych. Po zakończeniu kariery był przez pół wieku trenerem lekkoatletyki. Wśród jego podopiecznych można wymienić m.in. olimpijczyka Zenona Nowosza, wicemistrza olimpijskiego w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów z Montrealu Jerzego Pietrzyka, mistrza świata juniorów z Greater Sudbury (1988) w biegu na 400 metrów Tomasza Jędrusika, czołowego sprintera Michała Bielczyka czy aktualnego sekretarza generalnego PZLA Piotra Długosielskiego. Za swoje osiągnięcia w 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Członka AZS. Był także Honorowym Członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz posiadał Złotą Odznaka Honorową WKS Legia Warszawa.

Jerzy Rybiński

23 sierpnia w wieku 93 lat zmarł Jerzy Rybiński – dziennikarz sportowy, obrońca Warszawy we wrześniu 1939 roku. Jego wielką pasją była lekkoatletyka – przez wiele lat piastował funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Jan Werner

21 września w wieku 68 lat, po walce z ciężką chorobą, zmarł wicemistrz olimpijski w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów oraz medalista mistrzostw Europy Jan Werner. Jan Werner był rekordzistą Europy w biegu na 200 metrów ale jego koronnym dystansem było 400 metrów – na tym dystansie startował na igrzyskach olimpijskich, a w 1969 roku zdobył złoty  i w 1971 brązowy medal mistrzostw Europy. Wielokrotny reprezentant Polski, uczestnik meczów międzypaństwowych. Po zakończeniu kariery aktywnie działał w klubie Gwardia Warszawa. W 1976 roku został odznaczony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Po zakończeniu kariery aktywnie działał w sporcie. W ostatnich latach szefował klubowi Gwardia Warszawa, wspierał Polski Komitet Olimpijski. Rokrocznie można było go spotkać na Pikniku Olimpijskim.

Zbigniew Łojewski

25 września w wieku 67 lat zmarł Zbigniew Łojewski – czołowy polski statystyk, współautor szeregu publikacji poświęconych lekkoatletyce, jeden z członków-założycieli Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej