1 / 0

Samokow 2014: trzy Polki w czołowych "15"

Samokow 2014: trzy Polki w czołowych

Iwona Lewandowska, Katarzyna Kowalska i Weronika Pyzik spisały się najlepiej z reprezentantów Polski podczas rozegranych dziś w Samokowie mistrzostw Europy w biegach przełajowych – panie zajęły miejsca w czołowych "15" biegów juniorek (Pyzik) i seniorek (Lewandowska i Kowalska).

W silnie obsadzonym biegu seniorek, na trudnej trasie w Samokowie (błoto, na części trasy zalegał śnieg), w słoneczne niedzielne przedpołudnie, z bardzo dobrej strony zaprezentowała się mistrzyni Polski z Krakowa Iwona Lewandowska. Podopieczna Marka Jakubowskiego zajęła wysokie 8. miejsce osiągając na linii mety czas 29:09. Druga z naszych reprezentantek w biegu seniorek – Katarzyna Kowalska – metę minęła dokładnie 20 sekund po Lewandowskiej i została sklasyfikowana na 14. miejscu. Na podium stanęły dwie Brytyjki i naturalizowana Szwedka. Najszybciej trasę w Samokowie pokonały złota Gemma Steel i srebrna Kate Avery – obu paniom na mecie zmierzono czas 28:27. Brązowy medal odebrała w Samokowie mistrzyni Europy z Zurychu w biegu na 5000 metrów Meraf Bahta (28:52). W klasyfikacji drużynowej medale zdobyły Brytyjki, Hiszpanki i Irlandki z dwukrotną mistrzynią Europy w przełajach (Velenje 2011, Budapeszt 2012) Fionnualą Britton na czele.

Dobrze w biegu seniorów spisał się Krzysztof Gosiewski. Debiutujący w lekkoatletycznej reprezentacji Polski biegacz, który przygodę ze sportem rozpoczynał od wioślarstwa, początkowo biegł pod koniec stawki. Zawodnik LKS Ostromecko sukcesywnie poprawiał swoją lokatę i ostatecznie na mecie zameldował się na 34. miejscu osiągając czas 34:10. Medale zdobyli naturalizowani afrykańscy biegacze z Turcji i Hiszpanii – przez cały dystans trójka Polat Kemboi Arıkan, Ali Kaya i Alemayehu Bezabeh zwiększała swoją przewagę nad pozostałymi startującymi. Po ok. 5 kilometrach przewaga tej trójki nad czwartym zawodnikiem wynosiła już ok. pół minuty. Na mecie Turcy Arıkan i Kaya uzyskali taki sam czas – 32:19 i o 11 sekund wyprzedzili biegacza z Półwyspu Iberyjskiego. W klasyfikacji drużynowej złoto dla Turcji (pierwszy raz w historii), srebro dla Hiszpanii, a brąz dla Włochów.

Do udanych start w przełajowych mistrzostwach Europy w Samokowie powinna zaliczyć Weronika Pyzik. Młoda biegaczka z klubu Znicz Biłgoraj była naszą jedynaczką w rywalizacji juniorek. Polka początkowo biegła pod koniec drugiej dziesiątki zawodniczek ale sukcesywnie mijała kolejne rywalki i na mecie pojawiła się jako dziesiąta z czasem 14:55. Złotą medalistką została Turczynka Emine Hatun Tuna (14:13), która na swoim koncie miała dotychczas m.in. wicemistrzostwo Europy zdobyte w 2013 w Rieti biegu na 3000 metrów. Podium uzupełniły Brytyjki: Jessica Judd (14:18) i Lydia Turner (14:25). Drużynowe mistrzostwo Europy juniorek w biegach przełajowych wywalczyły Brytyjki, a wraz z nimi na podium stanęły jeszcze młode biegaczki z Francji i Włoch.

Z naszych juniorów najlepszy był Patryk Błaszczyk, który z czasem 21:20 zajął 38. miejsce. Na dalszych lokatach uplasowali się Mateusz Kaczor (59. – 21:44), Zbigniew Jost (67 – 21:59) i Damian Sator (74 – 22:12). Kłopoty zdrowotne uniemożliwiły dotarcie do mety Kamilowi Lince. Mistrzem Europy juniorów został Włoch Yemaneberhan Crippa (20:07), który o 15 sekund pokonał Hiszpana Carlosa Moya oraz o 21 sekund swojego rodaka Saida Ettaqy. Drużynowo najlepsi okazali się Włosi, którzy wyprzedzili Hiszpanów i Turków. Polski zespół został sklasyfikowany na 13. miejscu.

Katarzyna Rutkowska (KS Podlasie Białystok) z wynikiem 24:03 zajęła 26. lokatę w rywalizacji zawodniczek do lat 23, mimo iż początkowo biegła na znacznie odleglejszym miejscu. Złoty medal zdobyła Brytyjka Rhona Auckland (22:23), srebro wywalczyła reprezentantka gospodarzy Militsa Mirczewa (22:25), a brąz, utytułowana już w przełajowym czempionacie, Rosjanka Gulszat Fazlitdinowa (22:28). Drużynowo złoty medal dla Rosjanek, srebrny dla Brytyjek, a brąz dla Turczynek.

W biegu młodzieżowców wysokie 16. miejsce zajął Andrzej Rogiewicz (26:15). Tomasz Grycko, drużynowy wicemistrz świata juniorów w biegach górskich z Tirany z 2011 roku, był dziś w Samokowie 25. z wynikiem 26:27. Na dalszych miejscach uplasowali się Szymon Toplnicki (47 – 27:17) i Kamil Jastrzębski (49 – 27:20). Biegu nie ukończył Maciej Nitka. Całe podium zajęli biegacze rosyjscy – złoto wywalczył Ilgizar Safiulin (25:31), srebro zdobył Igor Maksimow (25:33), a brązowy medal odebrał Władimir Nikitin (25:37). Drużynowo złoto zdobyli oczywiście Rosjanie, którzy wyprzedzili Brytyjczyków i Szwedów.

Kolejną wielką imprezą, która na starcie zgromadzi najlepszych crossowców będą 28 marca 2015 41. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Następną edycję czempionatu Starego Kontynentu w crossie zorganizują wspólnie 13 grudnia przyszłego roku Toulon i Hyères na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Pełne wyniki: Samokow