1 / 0

Düsseldorf: Kszczot liderem tabel, 4 minima na HME

Adam Kszczot osiągając czas 1:46.48 wygrał bieg na 800 metrów podczas mityngu w Düsseldorfie i został liderem światowych tabel. Minima na mistrzostwa Europy w Pradze wypełnili dziś, oprócz Kszczota, także Marcin Lewandowski i Joanna Jóźwik w biegu na 800 metrów oraz Robert Sobera, który wygrał konkurs skoku o tyczce.

Nasi 800-metrowcy do Niemiec przylecieli prosto ze zgrupowania w Republice Południowej Afryki. Polacy kontrolowali bieg przez cały dystans. Kszczot, podobnie jak przed rokiem, wygrał w Düsseldorfie z najlepszym wynikiem na świecie – 1:46.48. Za plecami mistrza Europy Zurychu finiszował Marcin Lewandowski – 1:46.74. Obaj nasi średniodystansowcy wypełnili minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy w Pradze.

W biegu pań na 800 metrów wystartowały Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka – nasze zawodniczki zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Najszybsza w Düsseldorfie była Szwajcarka Selina Büchel – 2:01.87. Finiszująca tuż za plecami zwyciężczyni Joanna Jóźwik uzyskała rezultat 2:02.19, poprawiła rekord życiowy, przesunęła się na 10. miejsce w polskich tabelach historycznych i oczywiście wypełniła minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy. Bardzo niewiele do wypełnienia, wynoszącego 2:03.00, wskaźnika zabrakło trzeciej na mecie Angelice Cichockiej – podopieczna Tomasza Lewandowskiego uzyskała wynik 2:03.02.

Duży sukces odniósł podczas zawodów PSD Bank Meeting Robert Sobera. Tyczkarz z Wrocławia zwyciężył dziś z wynikiem 5.65 i wypełnił minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy. Podopieczny Dariusza Łosia w pierwszych próbach pokonywał wysokości 5.30 i 5.50. Po dwóch nieudanych próbach na 5.60 wicemistrz Europy do lat 23 z 2013 roku zaryzykował i ostatnią próbę przeniósł na 5.65. Zwycięstwo Sobery jest tym cenniejsze, że Polak pokonał dziś trzech mistrzów świata – Niemca Raphaela Holzdeppe (złotego w 2013 w Moskwie), Greka Konstandinosa Filipidisa (halowego mistrza z Sopotu) oraz Pawła Wojciechowskiego (złotego medalisty z 2011 roku z Daegu), który nie uporał się z pierwszą wysokością w zawodach (5.20).

Bardzo udanie wystartowała dziś Ewa Swoboda. 18-letnia Polka w eliminacjach uzyskała czas 7.36 poprawiając własny halowy rekord Polski juniorek w sprincie na 60 metrów. Podopieczna Iwony Krupy jeszcze lepiej pobiegła w finale, w którym zajęła ósme miejsce i osiągnęła rezultat 7.31 – lepszy od rekordy Polski juniorek na 60 metrów. Przypomnijmy, że rekord życiowy – 7.30 – Ewa ustanowiła na bieżni w nieposiadającej Certyfikatu PZLA hali w Brzeszczach.

Siódme miejsce w konkursie trójskoku zajęła Anna Jagaciak – Polka miała jedynie dwa mierzone skoki (12.30 i 13.30).

W drugim biegu eliminacyjnym na 60 metrów przez płotki ósmy, z czasem 7.94, był Dominik Bochenek – Polak nie awansował do finału.

Pełne wyniki: Düsseldorf