1 / 0

HMP w Spale: Wiesiołek wiceliderem tabel europejskich

Paweł Wiesiołek został halowym mistrzem Polski w siedmioboju, a jego wynik 5986 pkt. plasuje go na trzecim miejscu w tabelach światowych sezonu 2015. Znakomicie u seniorek spisała się 20-letnia Magdalena Sochoń, a Patryk Baran był bliski poprawienia 9-letniego halowego rekordu Polski juniorów młodszych w siedmioboju.

Seniorzy

Podobnie jak w sobotę także w drugim dniu rywalizacji świetnie spisywał się Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki w biegu na 60 metrów przez płotki poprawił rekord życiowy uzyskując wynik 8.10. Finiszujący za plecami zwycięzcy Michał Krawczyk i Krzysztof Miara uzyskali jednakowy czas 8.46 i poprawili swoje dotychczasowe rekordy życiowe. Film z biegu dostępny jest profilu PZLA na Instagramie. W skoku o tyczce podopieczny Marka Rzepki zaczął od udanej próby na 4.40, później w pierwszych podejściach zaliczył 4.60 i 4.80. Wysoko skakał także Filip Niegowski, który po zaliczeniu 4.70 atakował jeszcze 4.80. W ostatniej konkurencji Wiesiołek musiałby przebiec 1000 metrów w czasie 2:40 aby uzyskać wynik na poziomie 6000 punktów. Do tego sukcesu zabrakło na mecie nieco ponad sekundy – wieloboista Warszawianki uzyskał rezultat 2:41.39. Film z finiszu także dostępny jest na profilu PZLA na Instagramie. Ostatecznie zgromadził 5986 punktów – to nie tylko nowy rekord życiowy Wiesiołka ale także drugi rezultat w tegorocznych tabelach Europy (trzeci wynik na świecie) i drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki (lepsze rezultaty w siedmioboju odnotowywał jedynie Sebastian Chmara).

- Wreszcie Wiesiołek odpalił! – cieszył się po biegu halowy mistrz Polski.

Paweł Wiesiołek na rozbiegu do skoku o tyczce (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Po dzisiejszym sukcesie Paweł Wiesiołek jest bliski znalezienia się na listach uprawnionych do startu w 33. Halowych Mistrzostwa Europy, które od 5 do 8 marca odbywać się będą w Pradze..

Seniorki

Wielobój seniorek udanie rozpoczął bieg na 60 metrów przez płotki, w którym wszystkie zawodniczki poprawiły rekordy życiowe. Na dystansie płotkarskim najszybsze były Magdalena Sochoń i Agnieszka Borowska, które uzyskały wyniki 8.62. W skoku wzwyż Sochoń była trzecia z nowym rekordem życiowym 1.69. Wyżej skakały Marlena Maj (1.75) oraz Agnieszka Borowska, która oddała w sumie tylko pięć prób (1.78). Pchnięcie kulą wygrała Sochoń osiągając rezultat 12.86, a w skoku w dal zwyciężyła Agnieszka Borowska, która uzyskała wynik 6.34 i pokonała Sochoń o 5 centymetrów. W kończącym wielobój biegu na 800 metrów Magda Sochoń zdecydowanie pokonała Borowską i to zawodniczka ze stolicy zdobyła tytuł halowej mistrzyni Polski.

- Magda to bardzo utalentowana i perspektywiczna zawodniczka. Latem docelową imprezą dla niej będą młodzieżowe mistrzostwa Europy w Tallinnie, na których powinna walczyć o czołową lokatę. – mówił serwisowi PZLA.pl współpracujący z Magdą Sochoń trener Jacek Zamecznik.

Halowa mistrzyni Polski Magdalena Sochoń z trenerem Markiem Rzepką (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Halowa mistrzyni Polski zgromadziła dziś 4366 punktów i poprawiając rekord życiowy przesunęła się na piąte miejsce w polskich tabelach historycznych. Srebrny medal zdobyła dziś Agnieszka Borowska (4267 pkt.), a brąz wywalczyła Klaudia Muchlada – 3801 pkt.

Doskonałe wyniki Polek ze Spały plasują je na czołowych miejscach europejskich tabel – istnieje duża szansa, że przynajmniej jedna z nich wystartuje w halowym czempionacie Starego Kontynentu w Pradze.

Juniorzy

Paweł Kondycki wygrał rywalizację w biegu na 60 metrów przez płotki uzyskując czas 8.31. W skoku o tyczce najlepszy był zawodnik bydgoskiego Zawiszy Maciej Włódarski, który skoczył 4.20. Na dystansie 1000 metrów najlepszy był Błażej Sobaczak – 2:56.42. Halowym mistrzem Polski juniorów został Maciej Włódarski (5075 pkt.), który pokonał Krzysztofa Młyńskiego (5029 pkt.) i Pawła Kondyckiego (4811 pkt.)

Juniorzy młodsi

Patryk Baran, który w Spale zmierzał po halowy rekord Polski juniorów młodszych, drugi dzień zmagań w siedmioboju rozpoczął od przebiegnięcia 60 metrów przez płotki w czasie 7.62. W skoku o tyczce Baran zaliczył 3.80. Ostateczną walkę o rekord Polski Baran musiał stoczyć w biegu na 1000 metrów – niestety młodemu i utalentowanemu zawodnikowi zabrakło sił. Aby poprawić rekord musiał pobiec na poziomie 2:55, na mecie zameldował się jednak w czasie 2:56.51 i w siedmioboju zgromadził 5427 punktów, zaledwie o 7 mniej niż wynosi rekord Polski Szymona Czapiewskiego z 2006 roku. Wicemistrzem kraju został Radosław Sobczyk (4613 pkt.), a brąz wywalczył Mikołaj Jakóbczak (4422 pkt.).

Patryk Baran (z numerem 12) był bliski poprawienia halowego rekordu Polski juniorów młodszych w siedmioboju (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Juniorki

Reprezentantka SKLA Sopot Paulina Ligarska wygrała dwie ostatnie konkurencje zmagań – skok w dal (5.45) oraz bieg na 800 metrów (2:22.40) – i ostatecznie tryumfowała w mistrzostwach kraju z rezultatem 3889 pkt. (rekord życiowy). Wicemistrzynią Polski juniorek w siedmioboju została Patrycja Skórzewska z dorobkiem 3616 pkt., a brązowy medal wywalczyła Maja Mikołajek z gdańskiego AZS-AWFiS (3486 pkt.).

Juniorki młodsze

Skok w dal do wieloboju wygrała Katarzyna Martyna (WKS Wawel Kraków) która skoczyła 5.39. W kończącym konkurencję biegu na 800 metrów zawodniczka z Krakowa była bezkonkurencyjna uzyskując czas 2:25.63 i pokonując kolejną zawodniczkę o ponad 4 sekundy.

Ostatecznie mistrzynią Polski została Patrycja Adamczyk (3447 pkt.), która wyprzedziła zwyciężczynię dwóch ostatnich konkurencji Katarzynę Martynę (3397 pkt.) oraz Julię Bogińczuk (3366 pkt.).

Pełne wyniki: Spała