1 / 0

HMPJiJMł 2015: 7.28 i 7.27 rewelacyjnej Ewy Swobody

Ewa Swoboda kontynuuje swój rekordowy pochód – dziś w Toruniu niespełna 18-letnia sprinterka Czwórki Żory najpierw przebiegła 60 metrów w 7.28, a w finale poprawiła swoje osiągnięcie na 7.27. Sprinterka ze Śląska jest wiceliderką światowych tabel juniorek w sezonie halowym 2015.

Zanim do rywalizacji przystąpili sportowcy odbyła się uroczystość otwarcia toruńskiego czempionatu. Do zebranych przemówili wiceprezydent Torunia Andrzej Rakowicz oraz prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha. Panowie życzyli wszystkim udanego występu w Grodzie Kopernika. Podczas otwarcia zawodów wręczono puchary trzem pierwszym klubom ubiegłorocznej edycji Ligi Juniorów (Zawisza Bydgoszcz, Podlasie Białystok, Płomień Sosnowiec) oraz nagrodzono najlepszych trenerów kategorii młodzieżowej w Polsce. W tym rankingu zwyciężył szkoleniowiec z Gdańska Leszek Walczak, który wyprzedził Ireneusza Bukowieckiego.

Prezes PZLA Jerzy Skucha i wiceprezydent Torunia Andrzej Rakowicz podczas otwarcia mistrzostw (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Tuż po uroczystym otwarciu na bieżni rozpoczęła się walka o medale. Ewa Swoboda świetnie spisała się już w biegu eliminacyjnym, w którym czasem 7.28 poprawiła o 0.02 sekundy własny halowy rekord Polski juniorek. Film z biegu można oczywiście obejrzeć na profilu PZLA na Instagramie. Godzinę później podopieczna Iwony Krupy poprawiła jeszcze swój rekordowy rezultat pokonując 60 metrów w 7.27. Piąta biegaczka ubiegłorocznych juniorskich mistrzostw świata przesunęła się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych. Rewelacyjny wynik 7.27 plasuje zawodniczkę ze Śląska ex aequo na drugim miejscu na listach światowych w kategorii juniorów w sezonie halowym 2015. Za plecami Swobody w finale na metę wpadły Karolina Ciesielska (7.60) oraz Ewa Ochocka (7.64). Film z finałowej walki sprinterek dostępny jest na Instagramie PZLA.

Medalistki biegu juniorek na 60 metrów na podium (foto: Tomasz Kasjaniuk)

W finale męskiego biegu na 60 metrów zwyciężył Kacper Więcław z Sokoła Lublin – 6.89. Wicemistrzem Polski został Marcin Talacha z Pogoni Siedlce, który uzyskał czas 6.92. Brązowy medal wywalczył Karol Kwiatkowski (MKS-MOSM Bytom) – 6.95. Wszyscy medaliści poprawili swoje rekordy

Po walce z Rafałem Biolikiem mistrzem Polski juniorów w biegu na 1500 metrów został Patryk Radwański. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy uzyskał czas 4:01.23, drugi na mecie Biolik (GTS Bojszowy) wywalczył rezultat 4:01.39. Brązowym medalistą został Dominik Nowak (AZS-AWF Warszawa) – 4:02.63.

W rywalizacji kobiet na dystansie 1500 metrów najlepsza okazała się Aleksandra Hołda (MKL Maraton Świnoujście), która na ostatniej prostej stoczyła pasjonującą walkę z prowadzącą w biegu Sylwią Indeką. Na mecie biegaczka z Pomorza Zachodniego osiągnęła czas 4:29.49 i pokonała zawodniczkę LKSu Pszczyna zaledwie o 0.05 sekundy. Brązowy medal zdobyła Martyna Niećko (KS Wehjer Wejherowo) – 4:39.20.

Filip Sacha (UKS bieganie.pl Stryszawa) skacząc w dal 6.99 poprawił rekord życiowy i został halowym mistrzem Polski juniorów. Podium w tej konkurencji uzupełnili Kacper Fabiszewski z BKSu Bydgoszcz (6.81) i Bartosz Chojnowski z Podlasia Białystok (6.78).

Utalentowana Paulina Borys (SKLA Sopot), mająca niespełna 17 lat, w pierwszych próbach zaliczyła w skoku wzwyż 1.71 i 1.73, a później miała trzy zrzutki na 1.81 i zdobyła halowe mistrzostw Polski juniorek. Z rekordem życiowym 1.70 i srebrnym medalem wyjedzie z Torunia Kamila Gutkowska (MKS Osa Zgorzelec). Brązową medalistką mistrzostw została Joanna Stanisławska (UKS Orkan Środa Wielkopolska) – 1.67.

Hubert Swatowski (OSOT Szczecin) i Jan Śladowski (AZS-AWF Warszawa) zajęli ex aequo pierwsze miejsce w konkursie skoku o tyczce juniorów. Obaj panowie skoczyli w Toruniu 4.80 i trzykrotnie, bez powodzenia, atakowali 5.00. Brązowy medal, z rezultatem 4.60, wywalczył Borys Dżaman, który reprezentuje Ośrodek Skoku o Tyczce Szczecin.

Klaudia Kardasz z białostockiego Podlasia pewnie wygrała konkurs pchnięcia kulą uzyskując w najlepszej próbie 16.10. Srebrna medalistka, Karolina Nesterowicz (LKS Sprinter Siemiatycze), wynikiem 15.01 poprawiła rekord życiowy. Brązową medalistką została w Toruniu klubowa koleżanka zwyciężczyni, czyli Urszula Polak – 13.13 (rekord życiowy).

Natalia Chacińska, medalistka mistrzostw świata kadetów z Doniecka z 2013 roku, została dziś halową mistrzynią Polski juniorek skacząc w dal 6.10. Srebrny medal zdobyła zawodniczka Komunalnych Sanok Angelika Faka (5.67), a brązowy Patrycja Skórzewska z WLKS Wrocław – 5.58. Wszystkie trzy zawodniczki poprawiły swoje rekordy życiowe.

Przypominamy, że relacje z Grodu Kopernika dostępne są na naszych profilach w mediach społecznościowych:

Wyniki II dnia zawodów: Toruń