1 / 0

HMPJiJMł 2015: Bukowiecki i Przybyła deklasują rywali

Konrad Bukowiecki pchając kulą 21.82 i Kamila Przybyła skacząc o tyczce 4.10 odnieśli zdecydowane zwycięstwa podczas ostatniej sesji halowych mistrzostw Polski juniorów, które zakończyły się w Toruniu.

Pewne zwycięstwo w biegu na 60 metrów przez płotki juniorek odniosła Ewa Ochocka – zawodniczka z Bolesławca czasem 8.57 poprawiła swój rekord życiowy. Biegaczkom finiszującym na drugim i trzecim miejscu zmierzono ten sam czas – 8.75. Tak dla srebrnej Agaty Borowiak (ALKS PWSZ Gorzów Wielkopolski) jak i brązowej Oliwii Małkiewicz (STS Pomerania Szczecinek) wynik ten to nowy rekord życiowy. Film z finału dostępny był tuż po biegu na profilu PZLA na portalu Instagram.

W rywalizacji panów na dystansie płotkarskim zwyciężył Paweł Suproń z białostockiego Podlasia – 7.96. Za plecami zawodnika z Białegostoku linię mety minęli Marek Wolski z klubu AZS-AWFiS Gdańsk (8.07) oraz Ariel Kalwasiński z Zawiszy Bydgoszcz (8.12). Podobnie jak w przypadku biegu kobiet film z biegu tuż po przekroczeniu przez sportowców linii mety dostępny był na profilu PZLA na Instagramie.

W biegu na 3000 metrów, najdłuższym rozgrywanym podczas toruńskich mistrzostw, zwyciężyła Weronika Pyzik ze Znicza Biłgoraj (9:56.71). Za Pyzik finiszowały Agnieszka Stachowiak z ZLKL-u Zielona Góra (10:02.04, rekord życiowy) i Marta Mydłowska z ALKS-u Gorzów Wielkopolski (10:03.92).

Najlepszy w gronie mężczyzn na dystansie 3000 metrów okazał się Patryk Sowiński – zawodnik z Tczewa czasem 8:35.95 poprawił rekord życiowy. Srebrny medal wywalczył reprezentant Starówki Radom Mateusz Kaczor (8:37.36), a z brązowy krążek zdobył Patryk Błaszczyk z Jantaru Ustka (8:38.46, rekord życiowy).

Najszybszą biegaczką na dystansie 200 metrów była w Toruniu Karolina Ciesielska z AZS-u UWM Olsztyn. Czas sprinterki ze stolicy Warmii i Mazur to 24.73. Wicemistrzynią kraju została lekkoatletka bydgoskiego Zawiszy Zuzanna Kaniecka (25.14), a brązową medalistką toruńskiego czempionatu została Justyna Paluch z ULKS-u Jedlińsk (25.36).

Na dystansie jednego okrążenia w kategorii juniorów złoty medal zdobył Konrad Ziółkowski ze Sprintera Włocławek (21.98). Srebrny i brązowy medal wywalczyli sprinterzy Orkana Środa Wielkopolska – Wojciech Kaczor (22.03) i Marcin Senk (22.37). Pierwotny zwycięzca – Kacper Więcław – został zdyskwalifikowany za przedwczesny start (czas reakcji 0.043).

Oliwia Pakuła (KKS Victoria Stalowa Wola) pewnie prowadziła przez większość dystansu i pewne zwyciężyła w biegu na 800 metrów (czas 2:09.42). Za plecami zwyciężczyni linię mety minęła jej klubowa koleżanka Angelika Sarna (2:11.30) oraz biegaczka Olimpii Grudziądz Michalina Kowalska (2:11.49). Wszystkie medalistki poprawiły w Toruniu rekordy życiowe.

Piękną sportową walkę kibice śledzili w finałowym biegu na 800 metrów juniorów. Złoty medal, z czasem 1:55.17, zdobył Mateusz Borkowski (LKB Rudnik). Drugi na mecie był halowy rekordzista Polski Radosław Russ z Vectry Włocławek (1:56.09). Brązowy medal wywalczył Jakub Oczki, reprezentant miejscowego MKL-u (1:56.75, rekord życiowy).

Helena Dalke (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) z czasem 54.78 została halową mistrzynią Polski juniorek w biegu na 400 metrów. Druga na mecie była Karolina Gesek (MMKS Gdańsk) – 55.68. Brązową medalistką krajowego czempionatu została Aleksandra Szczerbaczewicz – reprezentantka AZS-u UWM Olsztyn uzyskała czas 56.65. Medalistki poprawiły swoje rekordy życiowe.

Zawodnik ZLKL-u Zielona Góra Dawid Kapała przebiegł dystans 400 metrów w 48.42 i poprawiając swój rekord życiowy został halowym mistrzem Polski juniorów. Srebro wywalczył Paweł Chmiel – biegacz Rudzkiego Klubu Sportowego z Łodzi uzyskał czas 48.78. Brązowy medal zdobył w Toruniu Dariusz Kowaluk – czas zawodnika klubu MKS Żak Biała Podlaska to 48.80.

W skoku o tyczce rywalki zdeklasowała Kamila Przybyła – reprezentantka klubu CWZS Zawisza Bydgoszcz SL zwycięstwo zapewniła sobie pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.10. Trzy próby pokonania 4.23, czyli wyniku o centymetr lepszego od jej własnego halowego rekordu Polski, niestety nie zakończyły się powodzeniem. Wicemistrzynią Polski została tyczkarka AZS-AWF Warszawa Anna Mikielewicz (3.30), a brązowy medal zdobyła Anna Woźniak z UKS-u-SMS-u Warszawa (3.20).

Kamila Przybyła podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Wywiad z Kamilą Przybyłą, halową mistrzynią Polski w skoku o tyczce

Aleksandra Glapińska z klubu MULKS Żeromski Sieradz poprawiając rekord życiowy w trójskoku wynikiem 12.15 zdobyła złoty medal. Rezultat 11.93 dał Katarzynie Burczak (KL Bałtyk Koszalin) srebrny medal. Tylko 2 centymetry mniej od wicemistrzyni Polski skoczyła Sandra Jankowiak (MKS Baszta Szamotuły).

Wygrywając, z nowym rekordem życiowym 14.99, konkurs trójskoku do wczorajszego złota w skoku w dal kolejny medal z najcenniejszego kruszcu dołożył Filip Sacha. Drugie miejsce zajął Rafał Burzak z Piasta Gliwice (14.45, rekord życiowy), a trzeci był Szymon Wandzel z MKS-u Żywiec (14.42).

Mistrz świata juniorów Konrad Bukowiecki zdeklasował w Toruniu swoich rywali. Złudzeń kto jest obecnie najlepszym juniorem w pchnięciu kulą w Polsce zawodnik Gwardii Szczytno pozbawił rywali już w I próbie, w której osiągnął 21.82. Pozostałe pięć pchnięć urodzony w 1997 miotacz miał spalone. Wicemistrzem kraju został Bartłomiej Stój z KKS-u Victoria Stalowa Wola, który w najlepszym pchnięciu posłał sześciokilogramową kulę na 18.75 (rekord życiowy). Z brązowym medalem z Torunia wyjechał Adrian Walczyński z SKLA Słupsk – 17.89.

Konrad Bukowiecki z kolegami oraz z trenerem Ireneuszem Bukowieckim (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Dużych emocji dostarczyli kibicom w Toruniu skoczkowie wzwyż. Zwycięzca konkursu – Norbert Kobielski z MKS-u Inowrocław – skacząc 2.20 poprawił rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Dawid Wawrzyniak z Aleksandrowa Łódzkiego (2.16, rekord życiowy). Brązowym medalistą krajowego czempionatu została Igor Kopala z rzeszowskiej Resovii, który „życiówkę” poprawił pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.14.

Już wkrótce na kanale YouTube PZLA znajdą Państwo wywiady z najlepszymi zawodnikami niedzielnej sesji mistrzostw. Materiały z zawodów znajdują się na naszych profilach w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter i Instagram.

Kolejne emocje w toruńskiej hali przy ulicy Bema już w przyszły weekend – 21 i 22 lutego w Grodzie Kopernika rozegrane zostaną 59. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów.

Pełne wyniki mistrzostw: Toruń