1 / 0

HMEW: złoto Maćkowiaka w... skoku w dal

W pierwszym dniu 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu rozegrano 66 konkurencji finałowych, reprezentanci Polski zdobyli aż 28 medali, w tym 10 złotych.

W toruńskiej hali znów w świetnej formie widzieliśmy wielu naszych wspaniałych lekkoatletów. M.in.
Robert Maćkowiak ostatnim skokiem na odległość 6.52 zapewnił sobie zwycięstwo, w kategorii M 40, nad Włochem Stefano Tarim (6.33). Tuż po konkursie wicemistrz Europy w biegu na 400 m z Budapesztu (1998) powiedział:
- W pierwszych kolejkach miałem olbrzymią tremę, nie mogłem dobiec (z pełną szybkością) do belki. Dopiero w ostatnim skoku rozluźniłem się i uzyskałem odległość, o której myślałem przed konkursem. Jestem tym bardziej zadowolony ze zwycięstwa, że moja przygoda ze sportem rozpoczęła się właśnie od skoku w dal - w 1985 r. zająłem drugie miejsce w tej konkurencji w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. Nigdy później na dużych zawodach nie startowałem w skoku w dal. Jeszcze nIe wiem, w jakim składzie pobiegniemy w sztafecie 4x200 m. Na pewno znów z Tomkiem Czubakiem.
Warto przypomnieć, że w ostatnim wspólnym starcie w sztafecie Robert Maćkowiak i Tomasz Czubak (rekordzista Polski na 400 m), wspólnie z Jackiem Bocianem i Piotrem Haczkiem, zdobyli w Sewilli (1999) złoty medal mistrzostw świata.

W skoku wzwyż w kategorii W-50 Urszula Kielan (na zdjęciu trzecia z lewej), wicemistrzyni olimpijska z Moskwy (1980), wynikiem 1.41 sięgnęła po srebro, nieco niespodziewanie o trzy cm wyżej skoczyła Elżbieta Sambor (nr 1955).
Ludwika Chewińska, aktualna rekordzistka Polski seniorek w pchnięciu kulą, prowadziła w konkursie od pierwszej kolejki, ostatecznie wynik 10.63 (kula 3.00 kg) zapewnił jej srebrny medal w kategorii W-65.
Nasze czołowe oszczepniczki z powodzeniem rywalizowały w pchnięciu kulą, Genowefa Patla wygrała kategorię W-50, a Barbara Madejczyk zdobyła brąz w W-35.
W biegu na 3000 m w kategorii M-45 całe podium było polskie, stanęli na nim: Zbigniew Murawski (8:55.22), Piotr Pobłocki i Dariusz Kowalski.
Wśród zagranicznych gości również nie brakowało wielkich niegdyś gwiazd, m.in. Dainis Kula (Łotwa) mistrz olimpijski z Moskwy (1980), był drugi w rzucie oszczepem w kategorii M-55.

W ostatniej konkurencji dnia emocjonującą rywalizację w kategorii 70-latków wygrał skaczący flopem Włoch Lamberto Boranga (1.42), były bramkarz Fiorentiny, przed „przerzutowcem” Aleksandrem Abramowem z Rosji (1.39).

Już w pierwszym dniu mistrzostw na podium stali zawodnicy aż z 27 państw.
Najstarszym startującym w poniedziałek był Austriak Emmerich Zensch, urodzony w 1919 r. Wynikiem 94 centymetrów ustanowił rekord Europy w skoku wzwyż.
104-letni Stanisław Kowalski jest zgłoszony aż do czterech konkurencji, do biegów na 60 m i 200 m, pchnięcia kulą i rzutu dyskiem.