1 / 0

HMEW: 162 medale Polaków

162 medale zdobyli Polacy w 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów zakończonych w sobotę w Toruniu, tylko dorobek zawodników z Niemiec był większy – 253 medale.

W podziale medali brały udział 34 państwa z 39 startujących:
1. Niemcy 253 (101 złotych, 82 srebrnych i 70 brązowych)
10. Łotwa 40 (11 – 15 – 14)

Przed dwoma laty w San Sebastian Polacy zdobyli 23 medale (najwięcej Hiszpanie 225 i Niemcy 213), w 450 konkurencjach. W Toruniu rozegrano więcej konkurencji, łącznie 472, m.in. ze względu na 104-letniego Stanisława Kowalskiego, który był jednym zawodnikiem w kategorii M-100 w biegu na 60 m, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Świdniczanin jest dopiero drugim zawodnikiem w historii lekkoatletyki, który mając sto lub więcej lat wystartował w oficjalnych zawodach w hali.

W ostatnim dniu toruńskich mistrzostw rozgrywano m.in. biegi sztafetowe na dystansie 4x200 m. Bodaj najbardziej emocjonujące były dwie serie w kategorii M-40, w pierwszej pobiegli mistrzowie świata z Sewilli (4x400 m) Tomasz Czubak i Robert Maćkowiak oraz Andrzej Nowacki i Marek Kaszuba. Po zaciętym finiszu w walce o trzecie miejsce Polacy o niespełna metr pokonali Portugalię, zwycięzcy drugiego biegu byli nieznacznie wolniejsi.

Od lewej: Nowacki, Czubak. Maćkowiak i Kaszuba

Po swój trzeci złoty medal w Toruniu sięgnął Wojciech Seidel (M-65), przed sztafetą (w której wyprowadził nasz zespół z czwartej pozycji) triumfował w sprintach na 60 m i 200 m.
Multimedialistów w naszej ekipie nie brakowało, m.in. Zofia Więciorkowska (W-50) wygrała biegi na 800 m i 1500 m, Krzysztof Borowski (M-60) – 3000 m i bieg przełajowy, Zbigniew Murawski (M45) – 1500 m i 3000 m, Mieczysław Szpak (M-50) – pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Trójka naszych miotaczy wygrała zarówno rzut młotem jak i rzut ciężarkiem, Lech Kowalski (M-50), Mariusz Walczak (M-40) i Damian Kozłowski (W-35).

Goście z zagranicy wysoko ocenili poziom organizacyjny mistrzostw. Wiele osób z oficjelami World Masters Athletics – wiceprezydent Margit Jungmann i sekretarzem Winstonem Thomasem zachęcali kierownictwo HMEW do ubiegania się o organizację halowych mistrzostw świata weteranów w 2019 r.

Strona mistrzostw:      TORUŃ 2015