1 / 0

Weekendowe biegi uliczne

Mobile (stan Alabama), 38. Azalea Trail Run, 10 km, 28.03
Przygotowująca się do startu w maratonie londyńskim (26 kwietnia) Iwona Lewandowska (powyżej w miniaturce obok azalii) uplasowała się na drugiej pozycji osiągając czas 33:55 (przed rokiem zawodniczka z Włocławka była czwarta). Polka rozdzieliła dwie Kenijki, Susan Jerotich 33:43 i Priscah Bartenge 35:27. Podopieczna Marka Jakubowskiego powtórzyła osiągnięcie Wandy Panfil, drugiej w biegu azalii w 1992 r.
W biegu mężczyzn zupełnie nieznany John Muritu (28:34) wyprzedził o 4 sekundy Juliusa Kogo (obaj Kenia), ubiegłorocznego zwycięzcę.

Brunssum (Holandia), 27. Parelloop, 10 km, 29.03
Na szybkiej trasie (na której ustanowiono poprzedni rekord świata mężczyzn - Micah Kogo 27:01 ’09), w mieście znanym z siedziby dowództwa NATO, Matylda Szlęzak-Kowal uplasowała się na 10 miejscu (34:30), debiutując na tak długim dystansie. Zwyciężyła Kenijka Maryanne Wanjiru (32:21) przed swymi trzema rodaczkami. Wśród mężczyzn identyczny czas (28:29) osiągnęli Kenijczycy Nicodemus Lagat i Amos Mitei.

Berlin, Vattenfall Berliner Halbmarathon, 29.03
Zwyciężył 21-letni Etiopczyk Berhanu Legesse, debiutujący na tym dystansie (rekordy życiowe: 5000 m – 13:08.88, 10 km – 27:34) wyprzedzając Davida Kogei na linii mety, obydwaj uzyskali czas 59:45. Granicę 60 minut pokonali również Abraham Cheroben 59:49 i Richard Mengich (wszyscy Kenia) 59:59. Najszybszy z Europejczyków – niemiecki przeszkodowiec Steffen Uliczka (15 m., 64:16), również debiutant. Wśród pań triumfowały Kenijki, Cynthia Kosgei 1:10:52 i Elizeba Cherono 1:10:56. Andżelika Dzięgiel była 13. z rezultatem 1:18:32 (rekord życiowy). Bieg ukończyło 23.524 uczestników.

Warszawa, 10. PZU półmaraton, 29.03
Najszybszą z kobiet była Amane Beriso w czasie 1:10:54, przed Katarzyną Kowalską 1:12:10 (drugi wynik w karierze) i Dominiką Nowakowską (1:12:37). 1 marca Etiopka wygrała bieg w Ostii w czasie 1:08:43.
W kategorii mężczyzn zwyciężyli Kenijczycy:
60:52 Kiprop Limo (drugi wynik na ziemi polskiej, rekord życiowy 59:55),
61:17 John Loitang, 62:10 Boniface Koigin,
62:35 Victor Kipchirchir (w 2014 r. wygrał w Warszawie półmaraton w 60:48 i maraton w 2:09:49),
62:43 Abraham Yano, 63:40 Richard Kipkoros,
Adam Nowicki, siódmy na mecie, czasem 64:34 poprawił rekord życiowy.
Bieg ukończyło 12.958 biegaczy - rekord w polskich półmaratonach, .

Praga, 17. Sportisimo Prague Half-Marathon, 28.03
Wysoki poziom w obu kategoriach. Mężczyźni - trzech Kenijczyków poniżej 60 minut, czas 60:43 wystarczył zaledwie do 10 miejsca (najszybszy Europejczyk 20. w czasie 66:43).
1. Daniel Wanjiru 59:51, 2. Wilfred Murgor 59:57, 3. Leonard Komon 59:57
Kobiety – czas zwyciężczyni piąty w br. na świecie, wynik 70:39 zapewnił tylko siódmą lokatę, tydzień po starcie w Dudincach chodziarka Anežka Drahotová osiągnęła rezultat 75:15
1. Worknesh Degefa ETH 67:14, 2. Yebrqual Melese ETH 68:21, 3. Diane Nukuri BDI 69:33