1 / 0

Szost ze złotem MP, Berhanu wygrywa OWM

Henryk Szost zdobył dziś w Warszawie złoty medal 85. PZLA Mistrzostw Polski Mężczyzn w Maratonie uzyskując na mecie, na błoniach Stadionu Narodowego, czas 2:10:11. Najlepszy w trzeciej edycji Orlen Warsaw Marathonu (IAAF Silver Road Race Label) był lider światowych tabel 21-letni Etiopczyk Hayle Lemi Berhanu (2:07:57).

Zawodnik Grunwaldu Poznań w pierwszej połowie biegu uzyskiwał wyniki, które pozwalały poważnie myśleć o poprawieniu przez niego rekordu Polski. Na półmetku Szostowi zmierzono czas 1:03:32, a Polak zajmował w stawce trzecie miejsce i biegł na wynik 2:07:04. W drugiej części dystansu, w deszczowej dziś Warszawie, nasz zawodnik zwolnił i na mecie na błoniach stołecznego stadionu zameldował się z rezultatem 2:10:11. Urodzony w Krynicy-Zdroju długodystansowiec obronił tym samym wywalczony przed rokiem tytuł mistrza Polski w maratonie. Wicemistrzem kraju został debiutujący na królewskim dystansie Jakub Nowak z Prefbetu Śniadowo Łomża (2:14:09). Brązowy medal zdobył doświadczony Artur Kozłowski (2:14:43). W klasyfikacji łącznej Orlen Warsaw Marathonu medaliści mistrzostw Polski zajęli odpowiednio dziewiąte, czternaste oraz piętnaste miejsce.

Henryk Szost na mecie 85. Mistrzostw Polski Mężczyzn w Maratonie (foto: Marek Biczyk)

Najlepszym zawodnikiem z elity startującej w 3. Orlen Warsaw Marathonie został Etiopczyk Hayle Lemi Berhanu. 21-letni biegacz, lider światowych tabel i niespodziewany tryumfator styczniowego maratonu w Dubaju, osiągnął dziś wynik 2:07:57. Drugi na mecie był Robert Kwemoi Chemosin – debiutujący w maratonie Kenijczyk uzyskał czas 2:08:05. Kilka sekund za drugim zawodnikiem metę przebiegł Etiopczyk, brązowy medalista halowych mistrzostw świata z Budapesztu sprzed 11 lat, Markos Geneti (2:08:11). Najlepszym z Europejczyków był dziewiąty na mecie Henryk Szost.

Przy okazji maratonu odbyły się także imprezy towarzyszące. W biegu na 10 kilometrów, którego trasa poprowadzona była m.in. przez Trakt Królewski, zwyciężyli Dominika Napieraj (32:46) przed Agnieszką Mierzejewską (32:48) oraz Kenijczyk Hillary Kimaiyo (28:45). W sobotę w Biegu na TAK wystartowali natomiast najmłodsi adepci Królowej Sportu, którzy trenują w ramach programu PZLA „Lekkoatletyka dla każdego!”.

Pełne wyniki: Warszawa