1 / 0

69. MPJ: Chacińska i Wrona lepiej od minimów na MEJ

W drugim dniu 69. Mistrzostw Polski Juniorów Natalia Chacińska w skoku w dal i Alicja Wrona w sprincie na 200 metrów wypełniły wskaźniki PZLA na mistrzostwa Europy juniorów w Eskilstunie. Uzyskaniu wartościowych rezultatów w wielu konkurencjach przeszkodziły intensywne opady deszczu.

Natalia Chacińska wynikiem 6.12 wypełniła wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy juniorów oraz zapewniła sobie pewne zwycięstwo w konkursie skoku w dal. Zaciętą rywalizację stoczyły zawodniczki o dwa pozostałe miejsca na podium. Srebrny medal zdobyła wieloboistka Weronika Grzelak, która skoczyła 5.94 i zaledwie o centymetr pokonała Adriannę Szóstak. Czwarta Magdalena Żebrowska zakończyła rywalizację z wynikiem 5.92.

Natalia Chacińska wypełniła w Białej Podlaskiej minimum na mistrzostwa Europy juniorów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Pierwszym finałem popołudniowej odsłony drugiego dnia mistrzostw był bieg na 400 metrów przez  płotki kobiet. W deszczowym biegu, z odgłosami burzy w tle, złoty medal wywalczyła liderka krajowych tabel Helena Dalke. Płotkarka bydgoskiego Zawiszy uzyskała czas 58.65 i odniosła przekonywujące zwycięstwo. Dzisiejszy rezultat zawodniczki z Kujaw i Pomorza plasuje ją na szóstym miejscu w tabelach europejskich wśród juniorek. Srebrny medal wywalczyła Maria Wendler – 60.68. Po walce na ostatnich metrach brąz zdobyła Angelika Celner (61.05).

Najlepszym polskim juniorem w biegu na 400 metrów przez płotki został faworyt tej konkurencji Michał Galikowski z Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Zawodnik z Trójmiasta uzyskał w Białej Podlaskiej rezultat 52.67. Za plecami triumfatora finiszowali Marek Wolski (53.17) oraz Dawid Lis (53.74).

Alicja Wrona pobiegła w Białej Podlaskiej po złoty medal mistrzostw Polski juniorów w biegu na 400 metrów uzyskując czas 54.90 (rekord życiowy). Srebro wywalczyła Karolina Ciesielska (55.00), a brąz Aleksandra Szczerbaczewicz (55.17)

Najlepszym juniorem na dystansie 400 metrów był Wiktor Suwara – zawodnik z Łodzi zdecydowanie wygrał z faworytem gospodarzy Dariuszem Kowalukiem. Triumfator uzyskał na mecie czas 47.06, a reprezentant klubu Żak Biała Podlaska 48.21. Brązowy medal zdobył Grzegorz Biernat – 48.65. Film z finiszem biegu finałowego można odnaleźć na profilu PZLA na Instagramie.

Oliwia Pakuła uzyskała na mecie czas 2:09.97 i zdobywając złoty medal pokonała swoją klubową koleżankę i liderkę polskich tabel Angelikę Sarnę – 2:10.30. W trudnych warunkach pogodowych brązowy medal wywalczyła Zuzanna Pyszel, która dwa okrążenia stadionu w Białej Podlaskiej pokonała w 2:13.31.

Zdecydowanym faworytem biegu panów na 800 metrów był trzeci w europejskich tabelach Mateusz Borkowski – podopieczny Stanisława Jaszczaka nie zawiódł i zdobył złoty medal z czasem 1:48.97. Za jego plecami walkę o medale stoczyli Jakub Bałdyka (1:51.18) i Grzegorz Kunc (1:51.80).

Mateusz Borkowski potwierdził dobrą formę wygrywając bieg na 800 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Najdłuższym kobiecym dystansem rozgrywanym w drugim dniu zawodów był bieg na 2000 metrów z przeszkodami. Złoty medal wywalczyła Aneta Konieczek (6:44.76), która pokonała Darię Maik (6:48.54) oraz Patrycję Kapałę (6:49.39).

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami tytuł mistrza Polski juniorów obronił Mateusz Kaczmarek. Biegacz Nadodrza Powodowo uzyskał czas 9:01.90 i z dużą przewagą pokonał Patryka Błaszczyka (9:15.15). Brązowy medal wywalczył Wojciech Karaban – 9:18.73.

Rafał Gierek poprawił rekord życiowy w rzucie oszczepem uzyskując wynik 64.47 i został mistrzem Polski juniorów. Srebrny medal zdobył dziś Kamil Marach – 64.39. Dopiero na trzecim miejscu zakończył zawody obrońca tytułu Mateusz Strzeszewski, który rzucił 63.64.

W trudnych warunkach atmosferycznych Maria Andrejczyk potwierdziła swoją dominację wśród juniorek rzucających oszczepem i zdobyła złoty medal z rezultatem 54.80, uzyskanym w przedostatniej próbie. Wicemistrzynią kraju została młodsza o rok od zwyciężczyni Aleksandra Ostrowska – 47.75. Trzecie miejsce zajęła także urodzona w 1997 roku Klaudia Maruszewska – 46.31.

Konkurs tyczkarek, którego rozegranie początkowo utrudniał silny deszcz, zakończył się zwycięstwem obrończyni tytułu i rekordzistki kraju Kamili Przybyły. Zawodniczka z Bydgoszczy skoczyła 3.90 i atakowała jeszcze poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.10. Srebrny medal zdobyła, skacząc 3.40, Anna Mikielewicz. Na najniższym stopniu stanęła klubowa koleżanka wicemistrzyni kraju Patrycja Bartnikiewicz 3.35.

W rzucie młotem Katarzyna Furmanek z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego złoto okrasiła rekordem życiowym 64.93. Srebrny medal zdobyła Marika Kaczmarek (61.90), a brązowy krążek Kinga Łepkowska (58.57).

Najlepszą sztafetą 4 x 100 metrów kobiet został zespół Kusego Warszawa – 48.17. Wicemistrzyniami Polski zostały panie z AZSu-AWFu Kraków (48.88), a brązowymi medalistkami sprinterski z drugiego zespoły Zawiszy Bydgoszcz (49.50).

W rywalizacji mężczyzn czas 41.33 dał złoty medal panom z Orkana Środa Wielkopolska. Wicemistrzami kraju w biegu rozstawnym zostali sprinterzy Zawiszy Bydgoszcz (41.52), a brąz zdobyło Podlasie Białystoku (41.54).

Najszybsza w trzeciej serii eliminacyjnej na 200 metrów Alicja Wrona czasem 23.96 wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Finał rywalizacji sprinterek jutro.

Alicja Wrona w biegu na 200 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Pełne wyniki: Biała Podlaska