1 / 0

OOM 2015: w Łodzi rozdano pierwsze medale

W niesamowitym upale przyszło rywalizować młodym zawodnikom podczas tegorocznej odsłony Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W biegu na 100 metrów pań niespodzianką była porażka wicemistrzyni festiwalu młodzieży Europy Klaudii Adamek. Sprinterka z Piły uzyskała na mecie czas 11.89 i uległa Oldze Pietrzak. Złota medalistka przebiegła setkę, przy wiejącym w plecy wietrze o sile 2.4 m/s, w 11.82. Przed Pietrzak, zawodniczką Wkry Mława, w Łodzi jeszcze start na dystansie 200 metrów. Brązowy medal zdobyła Martyna Kotwiła – 11.91. Trzy zawodniczki złamały barierę 12 sekund – to najlepszy wynik od lat na olimpiadzie młodzieży.

Na tym samym dystansie w gronie panów triumfował Adrian Wesela. Sprinter ze Środy Wielkopolskiej uzyskał czas 10.68 i zdecydowanie pokonał Michała Jabłońskiego (10.83) oraz najmłodszego w stawce, czwartego na festiwalu w Tbilisi na 200 metrów, Dominika Smosarskiego (10.86).

Upał najbardziej dał się we znaki przedstawicielom konkurencji wytrzymałościowych. W związku z wysoką temperaturą organizatorzy olimpiady przesunęli na późniejsze godziny starty biegów na 2000 metrów z przeszkodami pań i 3000 metrów panów.

Na dystansie przeszkodowym Agnieszka Gieruń sukcesywnie powiększała przewagę nad rywalkami i ostatecznie zwyciężyła uzyskując na łódzkiej bieżni czas 7:07:25. Drugą na mecie Sylwię Bąbę pokonała o blisko 10 sekund – wicemistrzyni kraju uzyskała 7:16.45 i wyprzedziła na mecie Adrianę Maniukiewicz (7:16.80).

Agnieszka Gieruń w drodze po złoto na 2000 metrów z przeszkodami (foto: Maciej Jałoszyński)

Po zmroku kończyła się walka panów w biegu na 3000 metrów panów. Zwycięzcą na tym dystansie został Radosław Jankowski (8:38.70), który wyprzedził Marcina Biskupa (8:41.12, rekord życiowy) i Stanisława Lebiodę (8:44.15).

W chodzie pań na 5000 metrów zwyciężyła zdecydowana faworytka czyli Emilia Gręziak. Zawodniczka reprezentująca barwy klubu WLKS Iganie Nowe uzyskała w Łodzi czas 24:18.32 i odniosła bardzo przekonywujące zwycięstwo. Wicemistrzynię kraju Gręziak pokonała o blisko 2 minuty – Małgorzata Cetnarska na mecie zameldowała się w czasie 26:01.69. Brązowy medal dla Zuzanny Drygalskiej – 26:13.40.

Po pierwszym dniu zmagań w wieloboju w gronie pań liderką jest, z dorobkiem 3172 punktów, Patrycja Adamczyk (dziś 14.62, 1.65, 12.20 oraz 25.84). Zawodniczka z Pasłęka poprawiła rekordy życiowe w biegu płotkarskim i sprincie i po pierwszym dniu ma zaledwie 9 punktów mniej niż kilka tygodni temu w Cali gdy wynikiem 5317 punktów biła rekord Polski juniorek młodszych.

W gronie panów, pod nieobecność Patryka Barana, najlepszym dziesięcioboistą zawodów jest aktualnie Radosław Sobczyk. Wieloboista z Ustronia pierwszego dnia spisywał się znakomicie poprawiając w pierwszych trzech i w piątej konkurencji dnia rekordy życiowe. Wieloboista z województwa śląskiego przebiegł 100 metrów w 11.10, skoczył w dal 6.74, pchnął kulą 13.42, skoczył wzwyż 1.83 i na koniec pokonał jedno okrążenie w 49.80 (zdecydowanie najlepszy czas wśród startujących). Po środowych zmaganiach Sobczyk ma 3761 punktów.