1 / 0

MŚ w Pekinie: Polska wśród światowych potęg

Reprezentacja Polski, startująca w 15. Mistrzostwach Świata w Pekinie zakończyła te zawody na 6. miejscu w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli Kenijczycy przed Jamajczykami i Amerykanami.

W ostatnim dniu pekińskich MŚ Polacy nie startowali. Na Stadionie Olimpijskim rozegrano 7 finałów. A ściślej mówiąc, jeden z nich - czyli maraton kobiet - miał metę na stadionie. Zwyciężyłą Etiopka Mare Dibaba, która uzyskała rezultat 2:27:35.
Etiopki dały też pokaz siły a biegu na 5000 m. Najlepsza była Almaz Ayana (14:26.83 - rekord MŚ), a na ostatnich metrach Senbere Teferi wyprzedziła Genzebe Dibabę (rekordzistkę i mistrzynie globu na 1500 m). Kolejne cztery miejsca zajęły... Kenijki.
Poziom konkursu skoku wzwyż nie zachwycił. Jego główny faworyt, czyli Katarczyk Mutaz Barshim (podopieczny trenera Stanisława Szczyrby) nie był w formie i zajął dopiero 4. miejsce. Po dogrywce (z Bohdanem Bondarenką i Chińczykiem Guowei Zhangiem) wygrał Kanadyjczyk Derek Drouin, który skoczył 2.34 (wymieniona dwójka oraz Barshim - o centymetr mniej).
Mnóstwo emocji było w rzucie oszczepem pań. Chinka Huihui Liu prowadziła po 5 kolejkach (66.13), ale ostatnim rzutem w konkursie (67.69) złoto odebrała jej Niemka Kathrina Molitor. Rekordzistka świata, Barbora Spotakova, dopiero 9-ta...
Bieg na 1500 m wygrał specjalista od tego dystansu (triumfował też w 2011 roku w Daegu i 2013 w Moskwie) - Kenijczyk Asbel Kiprop (3:34.40). Natomiast w sztafetach 4x400 m triumfowały Jamajki (na finiszu wyprzedziły Amerykanki) z czasem 3:19.13, a wśród męzczyzn zwyciężyli Amerykanie, z Lashawnem Merrittem na ostatniej zmianie (2:57.82).
Z perspektywy polskich kibiców najważniejsza była w niedzielę dekoracja dyskoboli. Na najwyższym stopniu podium stanął Piotr Małachowski, na najniższym Robert Urbanek, a medale wieszała im na szyi Irena Szewińska.
W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Kenijczycy (16 medali - 7 złotych), przed Jamajczykami (12 - 7) i Amerykanami (18 - 6). Na 4 miejscu Wielka Brytania (7 - 4), potem Etiopia (8 medali - 3 złote, 3 srebrne, 2 brązowe), a na 6. pozycji Polska (8 medali - 3 złote, 1 srebrny, 4 brązowe). Za nami takie ekipy jak Niemcy, Rosja, czy Chiny. W tabeli punktowej najlepsi Amerykanie (214 pkt), przed Kenijczykami (173) i Jamajczykami (132). Polacy na 8. pozycji (68 pkt).

Następne mistrzostwa świata w 2017 roku w Londynie.