1 / 0

Rekord Europy juniorek Swobody wyrównany

W czwartek w Jekaterynburgu, podczas 25. Memoriału Jalamowa, Rosjanka Kristina Siwkowa czasem 7.20 wyrównała oficjalny halowy rekord Europy juniorek na dystansie 60 m należący do Ewy Swobody.

Niespełna 19-letnia Siwkowa ma już na swoim koncie kilka sukcesów międzynarodowych, w 2013 r. dotarła do finału MŚ U-18 (odniosła w nim kontuzję), w którym Ewa była czwarta. Rok później zajęła  trzecie miejsce w Baku w europejskch kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (do Nankin nie pojechała), w 2015 r. zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów w Eskilstunie – w obu tych imprezach triumfowała podopieczna p. Iwony Krupy.
Mając 17 lat Siwkowa została mistrzynią kraju seniorek i w Mistrzostwach Europy w Zurychu, biegnąc na ostatniej zmianie, doprowadziła sztafetę Rosji do brązowego medalu.

Swoboda i Siwkowa (starsza od Polki o pięć miesięcy) nie spotkały się jeszcze na dystansie 60 m – Rosjanka dotychczas startowała tylko w halach rosyjskich, na które również obecnie jest „skazana” ze względu na obowiązujący lekkoatletów Rosji zakaz startów zagranicą. W sezonie letnim Ewa wygrała wszystkie trzy pojedynki.

Bieg pierwszej rundy HME Praga '15 -
debiut Ewy Swobody w międzynarodowej imprezie mistrzowskiej w kategorii seniorów

Ewa Swoboda w poprzednim sezonie dwukrotnie biła halowy rekord Europy juniorek (7.22) należący do pary Brytyjek Dina Asher-Smith i Desiree Henry. 21 lutego wygrała bieg eliminacyjny 1. Halowego Mityngu Copernicus Cup w Toruniu w czasie 7.21, a 8 marca wystąpiła w finałowym biegu 33. Halowych Mistrzostw Europy w Pradze kończąc sezon pod dachem wynikiem 7.20.