1 / 0

Rzym: podsumowanie I dnia DMŚ w chodzie

Juniorka Zofia Kreja zajmując 22. miejsce w chodzie na 10 kilometrów była najlepsza ze wszystkich Polaków startujących w pierwszym dniu drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym, które rozgrywane są w Rzymie.

Najwyższą lokatę z polskich juniorów zajęła w słoneczny sobotni poranek w Rzymie Zofia Kreja – kołobrzeżanka przeszła 10 kilometrów w 48:50 i zajęła 22. miejsce. Na mecie młoda Polka padła na bieżnię i potrzebna była jej pomoc medyczna. Druga z naszych zawodniczek – Olga Niedziałek – miała na trasie karny postój i ostatecznie finiszowała jako 34. z czasem 50:18. Polki w klasyfikacji drużyn zostały sklasyfikowane na 11. miejscu.

Najlepszymi juniorkami okazały się Chinki – na mecie wspólnie zameldowały się Ma Zhenxia oraz Ma Li. Obie zawodniczki z Państwa Środka uzyskał czas 45:25. Z rekordem kontynentu do lat 20 – 45:28 – brąz wywalczyła Meksykanka Valeria Ortuño. W rywalizacji drużyn złoto dla Chińskiej Republiki Ludowej, srebro dla Meksyku, a brąz dla Australii.

W chodzie panów Polacy plasowali się w czwartej dziesiątce – Łukasz Niedziałek minął linię mety jako 33. (44:12), a Arkadiusz Drozdowicz uzyskując 45:36 był 39.

Podobnie jak w gronie kobiet złoto w rywalizacji U20 zdobył zawodnik chiński – w czasie 40:23 triumfował w Rzymie Zhang Jun. Na mecie pokonał Hiszpana Manuela Bermúdeza (40:27) oraz Noela Ali Chama (40:29) z Meksyku. W klasyfikacji drużyn w pierwszej trójce uplasowały się ekipy Meksyku, Peru oraz Japonii.

W sesji popołudniowej jako pierwsi do rywalizacji przystąpili panowie. Na dystansie 20 kilometrów najlepiej z Polaków spisał się Dawid Tomala, który finiszował na 35. miejscu z czasem 1:23.07. Tylko 2 sekundy za nim, na 36. pozycji, do mety dotarł Rafał Augustyn (1:23.09). Dopiero na 79. lokacie zmagania w Rzymie ukończył Rafał Fedaczyński (1:28:56).

Dwa pierwsze miejsca wśród mężczyzn zajęli Chińczycy – pierwszy był Wang Zhen (1:19:22), drugi Cai Zelin (1:19:34). Podium uzupełnił Hiszpan Álvaro Martín, który srebro przegrał zaledwie o 2 sekundy. W klasyfikacji drużynowej najlepsze Chiny przed Kanadą i Ekwadorem.

Na koniec sobotniej odsłony zmagań do walki przystąpiły kobiety. 30. miejsce w rywalizacji na dystansie 20 kilometrów udało się zająć Katarzynie Golbie (1:33:24), a 49. lokatę wywalczyła Katarzyna Zdziebło (1:35:20). Sędziowie zdyskwalifikowali Paulinę Buziak oraz Monikę Kaperę, Agnieszka Szwarnóg zeszła z trasy.

Złoto zdobyła Liu Hong (1:25:59), która pokonała Maríę Guadalupe González z Meksyku (1:26:17, rekord kontynentu) oraz swoją rodaczkę Qieyang Shenije (1:26:49). W rywalizacji drużynowej medale dla Chin, Australii oraz Ekwadoru.

Dokończenie zawodów w niedzielne przedpołudnie – odbędzie się wówczas rywalizacja w chodzie na 50 kilometrów.