1 / 0

Po Drużynowych MŚ w Chodzie

Damian Błocki jest czwartym naszym chodziarzem, który w 21 startach Polaków w pucharze świata/drużynowych mistrzostwach świata w chodzie zajął miejsce w dziesiątce na dystansie 50 km.

Przed nim w „10” na 50 km plasowali się:
Tomasz Lipiec (trzykrotnie) 5 ’97 (3:41:58), 2 ’99 (3:40:08), 3 ’02 (3:45:37)
Roman Magdziarczyk – 5 ’06 (3:45:47)
Rafał Augustyn – 7 ’12 (3:49:53)
Robert Korzeniowski, mistrz tego dystansu, w pucharze świata startował 6-krotnie ale tylko na 20 km (lokaty: 40-7-4-9-4-2)

Na wyróżnienie zasługuje również Zofia Kreja, 22. wśród juniorek z dobrym czasem 48:50.
Wyższe pozycje zajmowały cztery Polki w edycjach:
2004: Agnieszka Dygacz – 6 (49:15) i Beata Bodzioch – 10 (49:47)
oraz 2006: Anna Mielcarek – 7 (48:49) i Katarzyna Golba – 9 (49:25).

Jednym z sześciu juniorów z rocznika 2000 był w Rzymie Łukasz Niedziałek, który w dniu startu miał 16 lat i 53 dni.
Najmłodszy w historii uczestnik imprezy, Trevor Barron USA, był nieco tylko młodszy – 15 lat 223 dni.
Najmłodszą w historii uczestniczką, która uplasowała się w „8” pozostaje Anna Mielcarek - mając 15 lat 172 dni zajęła 7 miejsce wśród juniorek (poznanianka urodzona w 1990 zakończyła karierę przed 19. urodzinami).

Już po raz 10. w imprezie wystartował Grzegorz Sudoł, pod tym względem ustępuje tylko 5 chodziarzom – po 12 występów zanotowali: Zoltán Czukor HUN, Harold van Beek NED i Jesús Ángel García (46-letni Hiszpan, mistrz świata sprzed 23 lat, w Rzymie nie ukończył dystansu 50 km). Ten ostatni, z 42 pkt, pozostaje liderem w klasyfikacji za osiem lokat (8-krotnie plasował się w czołowej szóstce), Robert Korzeniowski zdobył 19 pkt a Tomasz Lipiec – 17 pkt.

Polacy w kategorii mężczyzn z 42 punktami (za 8 miejsc) w historii zawodów utrzymali 11 miejsce za lokaty indywidualne. Nasze juniorki z 5 punktami dzielą 11 lokatę (seniorki i juniorzy nie odnotowali jeszcze miejsc w „8”).

Rzymskie Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chodzie zdominowali Chińczycy sięgając aż po siedem z dziesięciu złotych medali. W punktacji za osiem miejsc w historii zajmują obecnie drugie miejsce, zarówno w łącznej klasyfikacji seniorów i seniorek jak również juniorów i juniorek – liderem tych list pozostaje Rosja, wielki nieobecny w Rzymie.