1 / 0

11.18 Ewy Swobody w St. Pölten - rekord Polski U20!

Świetnie rozpoczęła sezon Ewa Swoboda – podopieczna Iwony Krupy przebiegła w austriackim St. Pölten 100 metrów w 11.18 i poprawiła rekord Polski do lat 20* oraz została liderką światowych tabel juniorek.

Preludium do rewelacyjnego wyniku Polki miało miejsce już w eliminacjach, w których podopieczna Iwony Krupy przebiegła 100 metrów w 11.32. Rezultat ten był lepszy od wskaźnika na mistrzostwa Europy w Amsterdamie oraz mistrzostwa świata juniorów w Bydgoszczy i równy minimum olimpijskiemu PZLA. Po wygranym biegu eliminacyjnym Swoboda została liderką europejskich tabel juniorek w sprincie na 100 metrów.

Nieco ponad godzinę po biegu eliminacyjnym sprinterki stanęły na starcie rywalizacji finałowej. Na linię mety sprintu Swoboda wpadła równo z reprezentantką RPA Cariną Horn. Obu zawodniczkom zmierzono czas 11.18, ale ostatecznie (chociaż tabela wyników mityngu przez pewien czas pokazywała dla obu zawodniczek ex aequo pierwsze miejsce) Polka została sklasyfikowana na drugim miejscu. Wynik 11.18 jest nowym rekordem Polski do lat 20 oraz najlepszym wynikiem uzyskanym w sezonie 2016 na świecie przez juniorkę. Swoboda przesunęła się na trzecie miejsce w polskich tabelach historycznych, które dzieli z Elżbietą Tomczak (przebiegła ona 100 metrów w 11.18 22 czerwca 1984 roku w Lublinie). Szybciej od Swobody i Tomczak biegały w historii tylko Irena Szewińska (11.13 w 1974 roku w Rzymie) oraz rekordzistka Polski Ewa Kasprzyk (10.93 na pamiętnych mistrzostwach kraju w Grudziądzu w 1986 roku). Trzeba zaznaczyć, że sprinterka z Żor jest pierwszą Polką, która pokonała „setkę” w czasie poniżej 11.20 od 30 lat!

W dzisiejszym biegu finałowym na 100 metrów w St. Pölten czwarta była Marika Popowicz-Drapała (11.51), która w Austrii  pobiegła także na 200 metrów i czasem 23.45 wypełniła wskaźnik na mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Adam Pawłowski zajął pierwszą pozycję w finale B na 100 metrów uzyskując czas 10.57 oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym (21.38). Z czasem 53.31 w biegu na 400 metrów zwycięstwo odniosła Patrycja Wyciszkiewicz. Piąta na 800 metrów była Weronika Wyka – 2:06.60.

Pełne wyniki: Sankt Pölten