1 / 0

70. MP U20: Andrzejczak 2. w Europie, 2. minima na MŚ

W popołudniowej sesji pierwszego dnia 70. Mistrzostw Polski U20 w Suwałkach Jakub Andrzejczak uzyskał drugi w tym roku wynik w Europie wśród juniorów w skoku w dal, a Eryk Hampel na 100 oraz Tymoteusz Zimny na 400 metrów wypełnili minima PZLA na mistrzostwa świata U20 w Bydgoszczy.

Rywalizacja w biegu na 100 metrów przebiegła w Suwałkach pod dyktando Eryka Hampela, zawodnika Orkana Września. Sprinter z Wielkopolski już w pierwszej serii eliminacyjnej „urwał” setną część sekundy z minimum na mistrzostwa świata w Bydgoszczy wygrywając z czasem 10.54. Co prawda w finale Hampel nie był już tak szybko jak w eliminacjach, ale złoto zdobył z czasem 10.60 i wyraźną przewagą nad rywalami. Wicemistrza kraju, Jakuba Gałandzieja, lekkoatleta z Wrześni wyprzedził o 0.31 sekundy. Na metę w tym samym czasie – 10.94 – wpadli natomiast Adam Balcerek i Adrian Wesela – ostatecznie po szczegółowej analizie medal przyznano Balcerkowi, który tym samym pierwszy raz w karierze stanął na podium krajowego czempionatu.

Eryk Hampel wywalczył w eliminacjach minimum na mistrzostwa świata w Bydgoszczy (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Pod nieobecność trenującej w Spale przed startem w mistrzostwach Europy w Amsterdamie Ewy Swobody najszybszą sprinterką na dystansie 100 metrów wśród juniorek w Polsce została Olga Pietrzak, która w finałowym biegu otarła się o minimum na mistrzostwa świata wygrywając złoto z czasem 11.78. Za jej plecami walkę o podium stoczyły Marcelina Winkowska (12.05) oraz Daria Kurz (12.08).

Agnieszka Filipkowska, trenowana przez Stanisława Jaszczaka, była jedyną juniorką, która pokonała 3000 metrów w Suwałkach w czasie poniżej 10 minut. Biegaczka LKB Rudnik uzyskała czas 9:57.30 i o blisko 3 sekundy pokonała Aleksandrę Wiktorczyk (10:00.14). Brązowy medal zdobyła Anna Szyjka (10:07.22). Kibiców ujęła waleczna postawa Natalii Nowak, która kulejąc dotarła truchtem do mety w czasie ponad 13 minut i ostatecznie opuściła stadion w asyście medyków.

Pełen walki był finisz biegu na 3000 metrów. Mateusz Dębski w połowie ostatniej prostej zaatakował liderującego Patryka Marmona, wyprzedził go, odparł jego ataki i ostatecznie finiszował jako pierwszy z czasem 8:28.00. Marmon zwalniając na kilka metrów przed metą, pewny srebrnego medalu, uzyskał czas 8:28.47. Brązowy medal zdobył Andrzej Kowalczyk – 8:29.58.

Czołowa wieloboistka Weronika Grzelak dwukrotnie przekroczyła w skoku w dal 6 metrów, a złoty medal zdobyła z wynikiem 6.07. Drugą ze skoczkiń, która skoczyła ponad 6 metrów była w Suwałkach Oliwia Dąbrowska (dziś 6.04). Gaja Wota zdobyła brąz z rezultatem 5.80.

Kibice w Suwałkach byli świadkami uzyskania przez Jakuba Andrzejczaka drugiego wyniku w tym roku w Europie w skoku w dal juniorów – zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego w piątej próbie pofrunął na 7.86 i poprawiając rekord życiowy przypieczętował także pierwszy w karierze złoty medal stadionowych mistrzostw Polski do lat 20. Podopiecznemu Pawła Zdrajkowskiego zabrakło jedynie 9 centymetrów do wyniku równego minimum PZLA na seniorskie mistrzostwa Europy. Srebro zdobył Bartosz Wójcik (7.43), a brąz Kacper Fabiszewski (7.39).

Jakub Andrzejczak złoto okrasił drugim wynikiem w Europie w skoku w dal U20 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Anna Niedbała i Maja Ślepowrońska swoje najlepsze rezultaty w pchnięciu kulą uzyskały w drugiej kolejce – panie pchnęły wówczas odpowiednio 15.75 i 15.69 (rekord życiowy). Później obie zawodniczki nie poprawiły się już i zdobyły złoto i srebro. Tak zawodniczka z Krakowa, jak i reprezentantka MKS-u Pułtusk wypełniły już w tym sezonie wskaźnik PZLA na zbliżające się mistrzostwa świata do lat 20. Brązowy medal zdobyła w Suwałkach Karolina Urban – 14.91.

W biegach eliminacyjnych na 400 metrów m.in. Tymoteusz Zimny poprawiając czasem 47.14 rekord życiowy wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa świata IAAF w Bydgoszczy.

Pełne wyniki: Suwałki