1 / 0

MŚ U20: złota Klaudia Maruszewska w oszczepie!

Niesamowitą niespodziankę sprawiła w Bydgoszczy Klaudia Maruszewska, która w znakomitym stylu została mistrzynią świata U20 w rzucie oszczepem! Polka wynikiem 57.59 ustanowiła na stadionie Zawiszy rekord życiowy.

Zawodniczka Jantaru Ustka ze znakomitej strony pokazała się już we wczorajszych eliminacjach, w których rzucając 54.34. Dziś podopieczna Henryka Michalskiego nie miała litości dla rywalek. W pierwszej próbie, rzucająca jako dziesiąta w konkursie, Polka posłała oszczep na odległość 57.59 i wprawiła w konsternacje rywalki oraz sprawiła niesamowitą radość kibicom. W drugiej serii zawodniczka z Ustki uzyskała 55.67. W trzeciej mocniej zabiły serca, gdy ponad 57 metrów rzuciła Jo-Ane Van Dyk z RPA – sekundy gdy mierzono odległość trwały wieczność, ale po chwili była ulga – wynik Afrykanki to 57.32. Gdy rozpoczęła się czwarta kolejka zgromadzeni na trybunach w rejonie rzutni Polacy odliczali kolejne oszczepniczki, które nie były w stanie poprawić wyniku Maruszewskiej. Gdy było już pewne, że nikt nie posłał oszczepu dalej Polka zrezygnowała w czwartej próby i uradowana pobiegła do trybun, gdzie wpadła w objęcia m.in. trenera Henryka Michalskiego, kierownika ekipy Wiesława Rożeja oraz swojego partnera – medalistę mistrzostw Europy U23 w pchnięciu kulą – Andrzeja Regina.

Klaudia Maruszewska sprawiła wielką sensację zdobywając w Bydgoszczy złoto mistrzostw świata w rzucie oszczepem (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Po wczorajszym medalu Konrada Bukowieckiego złoto Maruszewskiej jest drugim medalem z najcenniejszego kruszcu w polskiej ekipie w Bydgoszczy. Ostatni raz dwa złota na jednym juniorskim czempionacie biało-czerwoni zdobyli 28 lat temu, w 1988 roku Great Sudbury w Kanadzie (wygrywali Artur Partyka i Tomasz Jędrusik).

Maja Ślepowrońska, urodzona w 1998 roku zawodniczka MKS-u Pułtusk, na co dzień trenująca z Henrykiem Olszewskim, po uzyskaniu w pierwszej próbie 15.10, w następnej poprawiła się na 15.75 i tym samym zapewniła sobie awans do wąskiego finału. Niestety w czwartej próbie Polka nie utrzymała się w kole i zajęła dobre szóste miejsce. Druga z Polek – Anna Niedbała – miała w finale tylko jedną ważną próbę i z rezultatem 15.58 (uzyskanym w drugiej próbie) ostatecznie została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Wygraną, z najlepszym wynikiem na świecie w sezonie 2016, zapewniła sobie Alina Kenzel. Niemka pchnęła na obiekcie Zawiszy 17.58 i zdeklasowała rywalki – drugą Chinkę Jiayuan Song pokonała o ponad metr.

Jakub Andrzejczak finał skoku w dal rozpoczął od próby przekroczonej. W następnych kolejkach Polak uzyskiwał 7.31 i 7.45 – wyniki te niestety nie pozwoliły mu zakwalifikować się do czwartej decydującej kolejki. Ostatecznie zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego zajął ósme miejsce, a złoto z rezultatem 8.00 zdobył Kubańczyk Maykel Massó.

Agnieszka Filipowska zajęła 17. miejsce w finałowym biegu na 3000 metrów uzyskując czas 10:12.75. Mistrzynią świata U20 została w Bydgoszczy Etiopka Beyenu Degefa, która wynikiem 8:41.77 poprawiła rekord mistrzostw oraz wysunęła się na czoło światowych tabel.

W półfinale rywalizacji na dystansie 110 metrów przez płotki mieliśmy jednego reprezentanta, Dawida Żebrowskiego. Polak startował w trzecim półfinale – nerwowym, przed którego startem Thabo Maganyele z RPA został dwukrotnie upominany przez sędziów żółtą kartką i ostatecznie musiał opuścić bieżnię. Żebrowski dobrze wyszedł z bloków, biegł walecznie i na mecie zameldował się jako czwarty, ale jego czas – 13.53 – pozwolił mu z małym q awansować do jutrzejszego finału. Jamajczyk Dejour Russel, który wygrał półfinał Polaka, czasem 13.20 ustanowił najlepszy rezultat na świecie w sezonie 2016 w kategorii U20.

Eryk Hampel w półfinałowym biegu na 100 metrów mocno został w blokach (miał najsłabszą reakcję startową). Na dystansie Polak zmniejszał dystans dzielący go od rywali i na metę wpadł jako siódmy – jego czas to 10.58. W finale złoty medal i tytuł mistrza świata U20 zapewnił sobie Amerykanin Noah Lyles – 10.17.

Niestety do finału biegu na 400 metrów nie awansowała Natalia Kaczmarek – Polka zajęła dziś szóste miejsce w swoim biegu półfinałowym uzyskując na mecie czas 54.32. Przed zawodniczką ALKSu PWSZ Gorzów Wielkopolski teraz czas na przygotowywanie do występu w biegu rozstawnym 4x400 metrów.

W rywalizacji wieloboistów Patryk Baran skoczył o tyczce 4.40 (11. wynik wśród startujących), a w rzucie oszczepem wynikiem 50.35 ustanowił nowy rekord życiowy. Na zakończenie dwudniowych zmagań najwszechstronniejszych lekkoatletów, w biegu na dystansie 1500 metrów, Polak uzyskał czas 4:58.58  Podopieczny Ryszarda Kańskiego zajął ostatecznie 15. miejsce.

Adrianna Czapla z czasem 2:11.44 zajęła niestety ósme miejsce w biegu półfinałowym na dystansie 800 metrów i nie awansowała do finału. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Polka jest młodsza od rywalek, a jeszcze przed kilkoma dniami rywalizowała w mistrzostwach Europy kadetek.

W eliminacjach skoku wzwyż startowali Maciej Grynienko i Igor Kopala. Niestety ten pierwszy zawodnik trzykrotnie strącił 2.16, a drugi 2.13 i nie zobaczymy ich w finale.

Po dwóch dniach mistrzostw Polska mając na koncie 2 złote medale zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. W tabeli punktowej biało-czerwoni na czwartym miejscu.

Pełne wyniki: Bydgoszcz