1 / 0

Puchar Europy w wielobojach w Szczecinie

W zakończonych w niedzielę w Szczecinie zawodach Pucharu Europy w wielobojach polskie siedmioboistki zajęły czwarte miejsce w Superlidze, a dziesięcioboiści uplasowali się na drugiej pozycji w pierwszej lidze awansując do przyszłorocznej Superligi.

Wśród pań zdecydowane zwycięstwo odniosły, startujące w najsilniejszym składzie, Brytyjki wyprzedzając aż o 1040 pkt Rosjanki, które zgromadziły o 46 punktów więcej od Ukrainek. Polkom do trzeciej pozycji zabrakło 150 pkt. Superligę opuszczają Finki oraz Szwedki.
Indywidualnie wygrała Brytyjka Jessica Ennis z dorobkiem 6399 pkt, przed swą rodaczką Kelly Sotherton i Ukrainką Żanna Melniczenko. Najlepiej z Polek spisała się, nie w pełni zdrowa, Karolina Tymińska, która wygrała ostatnią konkurencję, 800m, zajmując 4 pozycję w klasyfikacji łącznej – 6044 (po raz czwarty w tym sezonie przekroczyła 6000 pkt).

W 10-boju bezkonkurecyjni byli Belgowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca indywidualnie i w klasyfikacji drużynowej zdobyli o 1192 punkty więcej od Polaków. Pierwszą ligę opuszczają Łotysze i Grecy. Indywidualnie zwyciężył Hans Van-Alphen – 7930 pkt. 20-letni Dawid Pyra zajął 5 lokatę – 7703 - poprawiając aż o 384 pkt rekord życiowy. Po raz drugi w tym sezonie poprawił życiówkę również Łukasz Zambrzycki – 7382 (poprzedni 7285).