1 / 0

Sopot: 2.30 Bednarek, 20.26 Zalewski

W 19. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły, ostatnim sprawdzianie przed 31. Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro, wielu naszych lekkoatletów wykazało wysoką formę.

Bieg na 1000 m pań, ostatnia konkurencja Grand Prix, przyniósł trzy najlepsze wyniki w br. na świecie – ich autorkami były Polki: Angelika Cichocka 2:34.84, Joanna Jóźwik 2:34.93 i Sofia Ennaoui 2:35.15. W historii polskiej lekkoatletyki szybciej biegała tylko Jolanta Januchta przed 35 laty (2:32.70 w Zurychu). Wszystkie biorące udział w biegu zawodniczki (8) poprawiły rekordy życiowe.

Karol Zalewski najpierw wygrał 100 m w drugim czasie w karierze – 10.25/-0.3 m/s, wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego 10.42, a po 40 minutach wyszedł na trzecie miejsce w historii polskiej lekkoatletyki na dystansie 200 m uzyskując 20.26/-0.3 m/s (szybciej biegali tylko Marcin Urbaś 19.98 ’99 i Leszek Dunecki 20.24 ’79) – drugie miejsce zajął rekordzista Bahrajnu Mohamed Yacoub Salem 20.60, Rafał Omelko, nasz najlepszy 400-metrowiec, poprawił życiówkę wynikiem 21.07.

Sylwester Bednarek wygrał konkurs skoku wzwyż rezultatem 2.30, najlepszym w br. w Polsce. Wyżej (2.32) skakał tylko przed siedmiu laty w Berlinie zdobywając brąz mistrzostw świata.

Para naszych dyskoboli pokonała granicę 65 m, zwyciężył Piotr Małachowski 65.85 przed Robertem Urbankiem 65.31.

W biegu 400 m pł Joanna Linkiewicz 55.96 pokonała Białorusinkę Katsiarynę Biełanowicz, piątą w ME w Amsterdamie i Olenę Kolesniczenko, wicemistrzynię Ukrainy (obie po 56.24).

Dobrze spisały się nasze specjalistki od biegu na jedno okrążenie: Justyna Święty 51.80, Małgorzata Hołub 52.16 i Ewelina Ptak 52.55, triumfowała Ukrainka Olha Ziemljak, wicemistrzyni Europy ’12, 51.68.

Równą serię w pchnięciu kulą zademonstrował Tomasz Majewski: 20.41-20.10-20.21-20.75-20.62-20.62, granicę 20 m przekroczył również Argentyńczyk Germán Lauro 20.10 (szósty na londyńskich igrzyskach i na trzech ostatnich HMŚ!).

W trójskoku zwyciężył Francuz Benjamin Compaoré 16.76 (medalista tegorocznych halowych mistrzostw świata), Karol Hoffmann dwukrotnie osiagnął 16.51. Wśród pań Jamajka Kimberly Williams, medalistka HMŚ w Sopocie, 14.02 pokonała Annę Jagaciak-Michalską 13.87.

Oszczepniczka Marcelina Witek była  bliska przekroczenia 60 m (59.42), Anna Kiełbasińska przebiegła 100 m w czasie 11.57 oraz 11.53.

Pełne wyniki:   SOPOT-SIDŁO