1 / 0

DL w Paryżu: rekord Polski U23 Ennaoui

W Paryżu w 12. tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi Sofia Ennaoui wynikiem 4:01.00 ustanowiła młodzieżowy rekord Polski na dystansie 1500 m, najwyższe lokaty z Polaków, czwarte, zajęli skoczkowie, tyczkarz Paweł Wojciechowski i trójskoczek Karol Hoffmann.

Bieg na 1500 m, rozegrany w bardzo silnej obsadzie, wygrała Brytyjka Laura Muir w czasie 3:55.22 (najlepszym osiągniętym przez Europejkę od 28 lat) zostając liderką tegorocznych tabel światowych. Wyprzedziła mistrzynię olimpijską z Rio Kenijkę Faith Kipyegon 3:56.72 i Holenderkę Sifan Hassan 3:57.13, aż siedem zawodniczek pokonało granicę 4 minut. Sofia Ennaoui po bardzo dobrym finiszu zajęła ósme miejsce poprawiając rekord życiowy (4:04.26) o ponad 3 sekundy.
Dotychczasowy rekord Polski w kategorii U23 należał do Lidii Chojeckiej, która przed 17 laty w Zurychu uzyskała czas 4:01.36. Sofia Ennaoui (MKL Szczecin), podopieczna trenera Wojciecha Szymaniaka, za trzy dni skończy 21 lat, jest rekordzistką Polski na 1500 m w trzech kategoriach wiekowych: U18, U20 i U23 oraz na 3000 m: U18 i U20.

Skok o tyczce wygrał Francuz Renaud Lavillenie pokonując wysokość 5.93 przed Amerykaninem Samem Kendricksem 5.81, Czechem Janem Kudlicką i Pawłem Wojciechowskim, obaj po 5.71. Robert Sobera zaliczył 5.36.

W bardzo wyrównanym konkursie trójskoku zwyciężył Amerykanin Chris Carter 16.92 o 2 cm wyprzedzając Kubańczyka Alexisa Copello i Kolumbijczyka Johna Murillo. Karol Hoffmann osiągnął odległość 16.78.

Na wysokim poziomie stał bieg na 800 m, ośmiu zawodników pobiegło poniżej 1:44. Zwyciężył Kenijczyk Alfred Kipketer 1:42.87 przed wicemistrzem olimpijskim Marokańczykiem Taoufikiem Makhloufim 1:42.98, bardzo dobre czasy uzyskali Polacy, Marcin Lewandowski  1:43.73 (7 miejsce), zaledwie o jedną setną sekundy wolniej od rekordu życiowego i Adam Kszczot – 1:43.76 (8.), trzeci wynik w karierze.

W pchnięciu kulą Nowozelandczyk Tom Walsh wynikiem z ostatniej kolejki, 22.00 (rekord kontynentu), o centymetr pokonał mistrza olimpijskiego Ryana Crousera (USA). Konrad Bukowiecki (20.36) o centymetr przegrał walkę o wąski finał z dwukrotnym halowym wicemistrzem świata Ryanem Whitingiem (USA) zajmując piąte miejsce. Michał Haratyk osiągnął 19.60 (9.).

W rzucie oszczepem Czech Jakub Vadlejch (88.02) i Niemiec Julian Weber (87.39) pokonali mistrza olimpijskiego Niemca Thomasa Röhlera (84.16), Michał Krukowski był dziewiąty (74.09).

Wydarzeniem dnia był rekord świata kobiet na dystansie 3000 m z przeszkodami, mistrzyni olimpijska Ruth Jebet z Bahrajnu (do 2013 reprezentowała barwy Kenii) czasem 8:52.78 poprawiła osiągnięcie Rosjanki Gulnary Gałkiny (8:58.81) aż o ponad 6 sekund.

Drugi rekord świata, w kategorii juniorów, ustanowił Etiopczyk Yomif Kejelcha, tegoroczny halowy mistrz świata zwyciężył w biegu na 3000 m z wynikiem 7:28.19.

Pełne wyniki:     DL-PARYŻ