1 / 0

Trzy czwarte miejsca Polaków w Zurychu

Joanna Jóźwik w biegu na 800 metrów, Kamila Lićwinko w skoku wzwyż oraz Piotr Lisek w skoku o tyczce zajęli czwarte miejsca podczas wieczornego mityngu Weltklasse Zürich – przedostatniej odsłony tegorocznej Diamentowej Ligi IAAF.

Joanna Jóźwik tradycyjnie w biegu na 800 metrów w pierwszej części dystansu plasowała się na końcu stawki. Na szczęście Polka ponownie popisała się znakomitą dyspozycją i zajęła w bardzo mocno obsadzonym biegu czwarte miejsce osiągając drugi wynik w karierze – 1:58.21. Przed naszą finalistką olimpijską finiszowały jedynie medalistki z Rio – na mecie w Zurychu kolejność pierwszej trójki była taka sama jak w Brazylii: wygrała Caster Semenya (1:56.44), druga była Francine Niyonsaba (1:56.76), a trzecia Marageret Wambui (1:57.04).

Kolejny udany konkurs ma za sobą Piotr Lisek. Zawodnik OSOT-u Szczecin najpierw w pierwszych próbach skoczył 5.42 oraz 5.62, a następnie w drugim podejściu pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.72. Polak trzykrotnego strącił 5.78 i ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Robert Sobera dzięki zaliczeniu w pierwszej próbie 5.32 zajął ósme miejsce. Zwycięstwo odnieśli wspólnie Renaud Lavillenie oraz Sam Kendricks – obaj skoczyli 5.90 i mieli po trzy nieudane próby na 6.01. Dodajmy, że Piotr Lisek kończy tegoroczną diamentową rywalizację na trzecim miejscu.

Czwarte miejsce w skoku wzwyż zajęła Kamila Lićwinko. Zawodniczka białostockiego Podlasia w drugich próbach skoczyła 1.86 oraz 1.90, a w trzecim podejściu pokonała poprzeczkę zawieszoną na 1.93. Później Polka bez powodzenia atakowała 1.96 – pokonanie właśnie tej wysokości dało zwycięstwo mistrzyni olimpijskiej Hiszpance Ruth Beicie.

W pchnięciu kulą walczący z rywalami oraz grypą Konrad Bukowiecki zajął siódme miejsce – w jedynej mierzonej próbie 19-letni Polak osiągnął 20.46. Tomasz Majewski w swoim ostatnim w karierze starcie w mityngu Diamentowej Ligi był dziesiąty z wynikiem 20.04. Po igrzyskach nadal świetnie spisują się medaliści z Rio, którzy dziś zdeklasowali rywali – Nowozelandczyk Tom Walsh wygraną zapewnił sobie ustanawiając znakomity rekord Australii i Oceanii wynikiem 22.20. Drugie miejsce zajął mistrz olimpijski Ryan Crouser , który popisał się próbą na 22.00.

Ósme miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki wywalczyła Joanna Linkiewicz (56.24). Wygrała  wicemistrzyni świata Amerykanka Shamier Little (53.97).

W biegu na 1500 metrów mająca ostatnio kłopoty ze zdrowiem Angelika Cichocka z czasem 4:17.37 zajęła odległe trzynaste miejsce. Wygrała Amerykanka Shannon Rowbury (3:57.78).

Na początku mityngu w słabszej serii biegu na 100 metrów triumfowała Anna Kiełbasińska (11.55), dziewiąta była Małgorzata Kołdej (12.24).

Zawody w Zurychu kończył bieg rozstawnym 4x100 metrów. Polki biegnące w składzie Marika Popowicz-Drapała, Anna Kiełbasińska, Klaudia Konopko, Katarzyna Sokólska zajęły szóste miejsce osiągając czas 44.45. Najlepsze były dziś Jamajki z dwukrotną mistrzynią olimpijską Elaine Thompson w składzie – zawodniczki z Karaibów wygrały z czasem 41.65.