1 / 0

Rio: 2 srebrne medale paraolimpijczyków w la

W Rio de Janeiro w pierwszym dniu rywalizacji lekkoatletów w ramach igrzysk paraolimpijskich nasi miotacze zdobyli dwa srebrne medale, Robert Jachimowicz w rzucie dyskiem i Bartosz Tyszkowski w pchnięciu kulą.

W rzucie dyskiem w łączonych kategoriach F51+F52 zwyciężył rekordzista świata (F52) 43-letni Łotysz Aigars Apinis wynikiem 20.83 (mając 5 najdalszych rzutów w konkursie), przed 49-letnim Robertem Jachimowiczem, liderem tegorocznych tabel światowych – 20.65, Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych Start Koszalin ) 19.10 i Chorwatem Velimirem Sandorem 18.24. Piąte miejsce wśród siedmiu startujących zdobył Adrian Imianowski (Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start) 16.33 (rekord życiowy).

W pchnięciu kulą w kategorii F41 bardzo wyrównaną walkę o złoty medal stoczyli Bartosz Tyszkowski i Niko Kappel. Zwyciężył rezultatem 13.57 zawodnik niemiecki pokonując miotacza z Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start zaledwie o centymetr. Kappel zrewanżował się Polakowi za porażkę w ubiegłorocznych mistrzostwach świata i tegorocznych Europy. Do Tyszkowskiego należy oficjalny rekord świata wynoszący 13.64, warto dodać, że w br. nasz zawodnik dwukrotnie uzyskał wyniki lepsze od rekordu świata, w maju w Słubicach – 13.77 i w Warszawie podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej – 13.73.
Bartosz Tyszkowski nie będzie miał już drugiej szansy na złoty medal, w Rio w jego kategorii nie jest rozgrywany rzut dyskiem, w którym również jest rekordzistą i mistrzem świata (i liderem tabel 2016, z 4-metrową przewagą).

Lekkoatletyczna reprezentacja Polski w Rio składa się z 11 zawodniczek i 20 zawodników. Znaczna część z nich zajmuje bardzo wysokie lokaty w tegorocznych tabelach światowych, m.in. liderami (nie wszyscy w konkurencjach rozgrywanych w Rio) są: Ewa Durska, Lucyna Kornobys, Karolina Kucharczyk, Barbara Niewiedział, Renata Śliwinska, Arleta Meloch, Michał Derus, Robert Jachimowicz, Maciej Lepiato, Mateusz Michalski, Janusz Rokicki, Bartosz Tyszkowski i Maciej Sochal.

Łącznie podczas igrzysk w Rio w lekkoatletyce zostanie wręczonych 176 kompletów medali, w 28 kategoriach kobiet i 28 – mężczyzn.

Link do strony igrzysk:     RIO