1 / 0

6. MME - podsumowanie I dnia

Poza złotem Giży w kuli w 1 dniu MME Sobiesiak zajęła 5 m. w kuli. Awansowali do finałów: Kuć (100m), Kozłowski (400m), Lewandowski (800m), Rosiak (SD), Jakimowicz (RO), Łukasik (400m), Kasprzycka i Stepaniuk (SW), Dębska (ST), Koralewska i Jaworowska (RD

Poza złotem Jakuba Giży w pchnięciu kulą w pierwszym dniu MME w Debreczynie Magdalena Sobiesaik zajęła 5 miejsce w kuli, a awans do finałów zdobyli Dariusz Kuć (100m), Kacper Kozłowski (400m), Marcin Lewandowski (800m), Michał Rosiak (w dal), Karol Jakimowicz (oszczep), Bożena Łukasik (400m), Justyna Kasprzycka i Kamila Stepaniuk (wzwyż) Paulina Dębska (tyczka), Izabela Koralewska i Katarzyna Jaworowska (dysk).

Podsumowanie startów Polaków w pierwszym dniu Mistrostw.

Mężczyźni

100m
Dariusz Kuć
(AZS-AWF Kraków) zakwalifikował się do finału po zajęciu 3 miejsca w półfinale z czasem 10.31 (+1.6). W drugiej seriii półfinałowej pobiegł Mikołaj Lewański (MKL Szczecin), który zajął 8 lokatę – 10.54 (+0.5). Lepsze wyniki od Kucia uzyskali: Francuz Martial Mbandjock (10.16), dwóch Brytyjczyków (10.23 i 10.28) oraz Włoch (10.29). W eliminacjach odpadł Robert Kubaczyk (AZS Poznań) – 10.53 (+0.3), któremu do awansu zabrakło 2 setnych sekundy.

400m
Po dwóch biegach w czwartek Kacper Kozłowski (AZS-UWM Olsztyn), nasz jedyny reprezentant w tej konkurencji, zapewnił sobie miejsce w finale uzyskując drugi czas półfinałów – 46.30. Szybciej pobiegł zwycięzca tej samej serii, Rosjanin Denis Aleksiejew – 46.13. W finale wystartuje m.in. 3 Rosjan, a zabraknie Dimitriosa Regasa – greckiej sensacji końca ubiegłego sezonu (RŻ 45.11), piątego w półfinale.

800m
Marcin Lewandowski
(Ósemka Police) wygrywając jedną z trzech serii eliminacyjnych w czasie 1:49.57 zdobyl prawo startu w biegu finałowym.

5000m - FINAŁ
Kamil Murzyn
(Cracovia) dobiegł do mety na 12 pozycji – 14:11.97, a Radosław Kłeczek (LLKS Osowa Sień) zajął 15 miejsce – 14:20.11. Wygrał Francuz Noureddine Smail – 13:53.15, przed Rosjaninem Andriejem Safronowem – 13:54.04 i Turkiem Kemalem Koyuncu – 13:54.32.

Skok w dal
Michał Rosiak
(Vectra Włocławek) z 5 wynikiem eliminacji – 7.59 (+0.6) – wystartuje w finale, w którym zabraknie Marka Mikity AZS-AWF Wrocław) – 7.03 (-0.4). Najlepszy wynik konkursu – 7.69, do awansu wystarczał rezultat – 7.46. Kontuzja wyeliminowała ze startu faworyta konkurencji Marcina Starzaka (AZS-AWF Kraków).

Pchnięcie kulą
W eliminacjach wystartowali, poza Jakubem Giżą (18.42, 4. wynik) – Piotrowie, Golba (AZS-AWF Warszawa) – 17.33 (14 miejsce) i Radziwon (Podlasie Białystok) – 17.15 (17 lokata). Awans zapewniał wynik 17.72.

Rzut oszczepem
Karol Jakimowicz
(AZS-AWFiS Gdańsk) o 8 centymetrów przekroczył minimum kwalifikacyjne do finału wynoszące 72.00. Najlepszy wynik eliminacji należał do Szweda Jonasa Lohse – 77.09.

Kobiety

100m
Iwona Brzezińska (Warszawianka) zajęła 6 lokatę w biegu półfinałowym uzyskując czas 11.67 (+0.8), a w eliminacjach poprawiła rekord życiowy wynikiem 11.62 (+1.2). Paulina Siemieniako (Podlasie Białystok) zakończyła start po pierwszym biegu – 11.87 (+0.6).

400m
Drugie miejsce w biegu eliminacyjnym w czasie 53.41 zapewniło Bożenie Łukasik (RLTL-ZTL Radom) awans do finału z czwartym rezultatem. Wszystkie trzy serie wygrały Rosjanki, z czasami: 52.64, 52.97 i 53.01.

800m
Agnieszka Sowińska
(Sporting Międzyzdroje) przybiegła do mety na czwartej pozycji z wynikiem 2:05.96 – 10 czas eliminacji. Awans do finału zapewniał wynik 2:04.50.

Skok wzwyż
W dobrym stylu zakwalifikowały się do konkursu finałowego Justyna Kasprzycka (AZS-AWF Wrocław) i Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok), pokonując wysokość 185 cm. Poza Polską tylko Norwegia będzie reprezentowana przez dwie zawodniczki.

Skok o tyczce
Zaliczenie wysokości 4.05 zapewniło start w finale Paulinie Dębskiej (Ośrodek Skoku o Tyczce Gdańsk). Katarzyna Sowa (niestowarzyszona) pokonała 3.95 odpadając z dalszej rywalizacji. Najlepsze w eliminacjach (w tym trzy Niemki) skoczyły po 4.15.

Pchnięcie kulą – FINAŁ
5 miejsce w konkursie finałowym z wynikiem 16.77 zdobyła Magdalena Sobieszek (RŻ 17.80, AZS-AWF Warszawa). Izabela Koralewska (LKS Lubusz Słubice) uzyskała 14.90, co wystarczyło do 10 lokaty. W eliminacjach odpadła Agnieszka Bronisz (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) – 14.57. Złoto przypadło Rosjance Irinie Tarasowej – 18.26, srebro Niemce Denise Hinrichs – 17.56, a brąz Rosjance Annie Awdiejewej – 17.47.

Rzut dyskiem
Izabela Koralewska
i Katarzyna Jaworowska (AZS-AWF Warszawa) zdobyły prawo startu w finale osiągając odpowiednio 51.95 (9 miejsce) i 50.92 (10 m.). Ukraince Katarynie Korsak zabrakło 11 cm do uzyskania 60 metrów.