1 / 0

Walerowicz czwarty w MŚ w biegu na 100 km

Tomasz Walerowicz zajął wysokie czwarte miejsce w 29. Mistrzostwa Świata IAU w Biegu na 100 km rozegranych w niedzielę w hiszpańskim Los Alcázares.

Polak przez znaczną dystansu biegł w drugiej dziesiątce zawodników, po 90 km awansował na ósmą pozycję. Na ostatnich kilometrach wyprzedził m.in. Włocha Giorgio Calcaterrę, trzykrotnego mistrza świata na 100 km. Na mecie od brązowego medalu dzieliło naszego ultrabiegacza 101 sekund. Walerowicz czasem 6:37:23 poprawił rekord życiowy o ponad 16 minut.
Zwyciężył Japończyk Hideaki Yamauchi 6:18:22, wyprzedzając o ponad pięć minut Bongmusa Mthembu (RSA).
W klasyfikacji drużynowej triumfowali zawodnicy z Republiki Południowej Afryki, przed Japonią i USA, Polacy zajęli 10 miejsce na 15 sklasyfikowanych teamów.

Rywalizację kobiet wygrała Australijka Kirstin Bull 7:34:25 przed Chorwatką Nikoliną Sustić 7:36:10 i Brytyjką Joasią Zakrzewski 7:41:48, drużynowo – Japonki, przed Chorwatkami i biegaczkami USA.
Walerowicz poszczególne odcinki 10-kilometrowe pokonywał następująco:
39:06-39:11-38:59-39:19-39:19-39:32-40:31-40:46-40:29-40:11.
Wynik 6:37:23 jest najlepszym uzyskanym przez Polaka od 15 lat.

Tomasz Walerowicz (LKS Olymp Błonie) 16 listopada skończył 35 lat, treningi lekkoatletyczne rozpoczął w MKS Ostrowiec Świętokrzyski, w latach 2002-2005 reprezentował barwy AZS-UMW Olsztyn (trener Eugeniusz Miszczuk), startował m.in. w biegach przeszkodowych (3000 m – 9:22.72). Karierę wznowił po ośmiu latach, w 2013 r., koncentrując się na biegach ulicznych, w br. ustanowił rekordy życiowe w półmaratonie (1:10:29) i maratonie (2:25:49). Na dystansie 100 km zadebiutował w ub.r. w Blizanowie odnosząc zwycięstwo w czasie 6:53:57. W br. wygrał polską edycję coraz popularniejszej imprezy Wings for Life Run przebiegając 71 km.