1 / 0

Ayana i Bolt lekkoatletami roku 2016 wg IAAF

Etiopska biegaczka Almaz Ayana oraz jamajski sprinter Usain Bolt zostali wybrani przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych lekkoatletami roku 2016 na świecie. Nagrody najlepszym wręczyli prezydent IAAF Sebastian Coe oraz książę Monako Albert II.

Etiopka pokonała w wyścigu o miano najlepszej lekkoatletki roku m.in. naszą mistrzynię olimpijską i rekordzistkę świata Anitę Włodarczyk. Przypomnijmy, że Almaz Ayana w Rio de Janeiro poprawiła czasem 29:17.45 ponad 20-letni, kontrowersyjny, rekord świata Chinki Wang Junxia w biegu na 10 000 metrów. Do złota na najdłuższym dystansie rozgrywanym na stadionie podczas igrzysk zawodniczka z Afryki dodała jeszcze brązowy krążek w biegu na 5 000 metrów.

W gronie mężczyzn po trzech kolejnych złotach olimpijskich szósty raz w karierze nagrodę dla najlepszego lekkoatlety sezonu odebrał Usain Bolt. Na podium tegorocznego plebiscytu IAAF znaleźli się jeszcze Wayde van Niekerk, legitymującego się od olimpijskiego finału w Rio niesamowitym rekordem świata w biegu na 400 metrów oraz oszczepnik Thomas Röhler.

Wschodzącą gwiazdą kobiecej lekkoatletyki uznano belgijską wieloboistkę, mistrzynię olimpijską z Rio de Janeiro, Nafissatou Thiam. W gronie mężczyzn wschodzącą gwiazdą Królowej Sportu został Andre De Grasse, kreowany już na następcę Usaina Bolta. Przypomnijmy, że 22-letni Kanadyjczyk zdobył trzy medale olimpijskie (srebro na 200 oraz brązy na 100 i 4x100 metrów).

Wyróżnienie dla trenera zdobył szkoleniowiec Ashtona Eatona Harry Marra. Specjalną nagrodę odebrała z rąk Lorda Coe Tegla Loroupe, szefowa misji olimpijskiej reprezentacji uchodźców podczas zmagań w Rio de Janeiro.