1 / 0

Sofia Ennaoui mistrzynią Europy U23 w przełajach!

Historyczny sukces Sofii Ennaoui – podopieczna Wojciecha Szymaniaka została na Sardynii mistrzynią Europy U23 w biegach przełajowych i jako pierwsza w historii Polka zdobyła złoto imprezy tej rangi. Znakomicie spisała się także Katarzyna Rutkowska, która w rywalizacji U23 finiszowała jako piąta.

Ennaoui od startu trzymała się na czele stawki, Rutkowska początkowo biegła pod koniec drugiej dziesiątki, ale jej strata do prowadzących wynosiła 1-2 sekundy. W drugiej części dystansu od prowadzącej grupy oderwały się Sofia Ennaoui oraz Anna Gehring. Gdy Polka i Niemka systematycznie oddalały się od pozostałych zawodniczek Rutkowska przesuwała się o kolejne pozycje – na ok. 1,5 kilometra przed metą była już szósta. Tymczasem Gehring prowadziła, ale Ennaoui biegła tuż obok. Trenowana przez Wojciecha Szymaniaka Polka zaatakowała na kilkadziesiąt metrów przed metą i z rękami uniesionymi w geście triumfu finiszowała 3 sekundy przed rywalką. Polka ok. 6 kilometrową trasę pokonała w 19:21, piąta na mecie Katarzyna Rutkowska w 19:49. Złoto Ennaoui jest pierwszym medalem z najcenniejszego kruszcu w historii startów Polek na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych. Przypomnijmy, że biegaczka MKL-u Szczecin przed trzema laty w Belgradzie wywalczyła już srebro w biegu przełajowym juniorek. W zestawieniu drużynowym najlepsze były dziś Brytyjki, które pokonały Niemki i Włoszki.

Finisz w wykonaniu Polek można obejrzeć poniżej:

W gronie juniorów 23. miejsce wywalczył Dariusz Boratyński. Złoty medal w tej kategorii zdobył urodzony w 2000 roku Norweg Jakob Ingebrigtsen – młodszy brat czołowych europejskich średniodystansowców Filipa i Henrika. Na mecie wyprzedził prowadzącego przez część dystansu 3 lata starszego Włocha Yohanesa Chiappinelli. Drużynowo złoto dla Francji, srebro dla Hiszpanii, a brąz dla Wielkiej Brytanii.

Nasz panie w biegu zawodniczek do lat 20 zajęły drużynowo 9. miejsce. Indywidualnie najlepsza z biało-czerwonych juniorek była Aneta Konieczek, która na metę wbiegła jako 21. Pozostałe Polki zajęły dalsze miejsca – Eliza Megger była 35., Weronika Lizakowska 45., Dominika Grzelak 47., Łucja Wiktorowicz 54., a Klaudia Pawlus 70. Tytuł mistrzyni Europy U20 w biegu przełajowym obroniła Niemka Konstanze Klosterhalfen, która w lipcu zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Bydgoszczy. Drużynowo medale zdobyły Brytyjki, Niemki oraz Holenderki.

Paulina Kaczyńska zajęła 52. miejsce w biegu seniorów. Złoty medal w tej rywalizacji zdobyła Turczynka Yasemin Can, która na mecie wyprzedziła swoją rodaczkę Meryem Akda. Brązowy medal zdobyła była mistrzyni Europy U20 w crossie Norweżka Karoline Bjerkeli Grøvdal. Drużynowo najlepsze Turki (pierwsze złoto w historii), Brytyjki oraz Rumunki.

Jedyny Polak w biegu seniorów – Tomasz Grycko – nie ukończył rywalizacji. Złoty medal zdobył Turek Aras Kaya (wicemistrz Europy z Amsterdamu w biegu przeszkodowym), który na mecie o 3 sekundy wyprzedził swojego rodaka Polata Kemboi Arıkana. W klasyfikacji drużynowej złoto dla Wielkiej Brytanii, srebro dla Hiszpanii, a brąz dla reprezentacji Turcji.

W biegu panów do lat 23 nie wystartowali Polacy – najlepszy okazał się w nim Belg Isaac Kimeli. Medale za klasyfikację drużynową zdobyli Włosi, Belgowie i Brytyjczycy.

W klasyfikacji medalowej Polska z jednym złotym medalem zajęła, ex aequo z Francją, siódme miejsce. Za rok mistrzostwa Europy w biegach przełajowych odbędą się 10 grudnia w Šamorínie, na przedmieściach Bratysławy. W 2018 roku czempionat zorganizuje holenderski Tilburg.