1 / 0

6. MME – 4. dzień: złoto Kowalskiej, srebro Świderskiego i sztafety 4x400m, brąz sztafety 4x10

W ostatnim dniu MME w Debreczynie Katarzyna Kowalska obroniła tytuł w biegu przeszkodowym, srebro zdobył trójskoczek Adrian Świderski oraz sztafeta męska 4x400m, a brąz - sztafeta kobieca 4x100m.

W czwartej konkurencji siedmioboju Kamila Chudzik (AZS-AWFiS Gdańsk, trener Sławomir Nowak) skoczyła w dal na odległość 6.16 (+1.4), tylko o 1 cm bliżej od rekordu życiowego, ustanowionego podczas MP w Poznaniu. W rzucie oszczepem poprawiła (o 90 cm) rekord życiowy osiągając 49.51, dalej rzuciła jedynie Holenderka Bregje Crolla – 54.25. Przed biegiem na 800m plasowała się na trzeciej pozycji. Pobiegła o 16 setnych wolniej od rekordu życiowego (2:21.69), ale lepsze wyniki uzyskało 13 rywalek. W punktacji siedmioboju zgromadziła 6097, o 63 punkty więcej od rekordu życiowego z MP w Toruniu, plasując się na 4 pozycji. Wygrała Litwinka Viktorija Zemaityte – 6219, przed Holenderką Jolandą Keizer - 6219 i Niemką Julią Machtig – 6151.

W sztafecie 4x100m Polki w eliminacjach uzyskały trzeci czas – 44.07, bijąc o 40 setnych rekord Polski z MME ‘99. W finale biegnąc w tym samym składzie: Paulina Siemieniako, Ewelina Klocek, Marta Jeschke i Iwona Brzezińska zdobyły brązowy medal w jeszcze lepszym czasie 43.78. Wygrały Rosjanki – 43.67, dzięki bardzo dobremu biegowi mistrzyni na 200m – Julii Czermoszanskiej, przed Niemkami – 43.75.

W skoku w dal kolejny rekord życiowy – 6.52 (+1.3) - ustanowiła Joanna Skibińska (AZS Łódź, trener Leszek Lipiński), plasując się na czwartej pozycji. Złoto przypadło Rosjance Annie Nazarowej – 6.81, która o centymetr wyprzedziła faworytkę, Czeszkę Denisę Scerbovą. Brąz zdobyła Rosjanka Jelena Sokołowa – 6.71.

Polska sztafeta mężczyn 4x100m wygrała drugi bieg eliminacyjny w identycznym czasie – 39.27 - jak Brytyjczycy, zwycięzcy piewszej serii. Niestety w finale po dobrych biegach Fabiana Ziółkowskiego i Mikołaja Lewańskiego, Mateusz Pluta nie zdołał przejąć pałeczki. Wygrała Wielka Brytania (biegnąc bez zwycięzcy stumetrówki) w czasie 38.95 (wyrównany rekord Europy U-23), przed Portugalią – 39.37 i Finlandią – 39.53.

W skoku o tyczce ciekawą walkę o zwycięstwo stoczyli Rosjanin Paweł Prokopienko (5.75) i Szwed Jesper Fritz (5.70). Brąz zdobył Ukrainiec Denys Fedas – 5.65. Mateusz Didenkow (KL Gdynia) miał dwa udane skoki na 5.10 i 5.30, ale nie zdołał pokonać wysokości 5.40, równej jego rekordowi życiowemu, zajął 9 lokatę.

Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek, trener Marian Nowakowski) obroniła tytuł zdobyty w Erfurcie, poprawiając czasem 9:39.40 o ponad 3 sekundy życiówkę z ME w Goteborgu. Przez większą część dystansu bieg prowadziła Portugalka Sara Moreira, która ukończyła bieg na trzeciej pozycji – 9:42.47. Srebro przypadło Rumunce Ancucie Bobocel – 9:41.84. Cała trójka poprawiła młodzieżowe rekordy swych krajów. Kowalska była bardzo zadowolona ze zwycięstwa i rezultatu osiągniętego w dużym upale. Pierwsze 1000m było dla niej zbyt szybkie, dlatego biegła z pewną stratą do Portugalki. Bardzo dobrze poradziła sobie na finiszu biegu. Teraz myśli już tylko o Osace.

Finałowego biegu na 1500m nie ukończył Adrian Danilewicz (Śląsk Wrocław). Wygrał Hiszpan Alvaro Rodriguez – 3:44.00, przed Francuzem Yohanem Durandem – 3:44.38 i Węgrem Barnabasem Bene – 3:44:47.

Trójce przeszkodowców nie udało się sięgnąć po medal. Łukasz Parszczyński (MKS Polonia Warszawa) został zdyskwalifikowany, Mateusz Demczyszak (Śląsk Wrocław) zajął 9 lokatę, a Marcin Chabowski (Wejher Wejherowo, trener Zbigniew Rolbiecki) prowadzący przez znaczną część dystansu uplasował się na 5 pozycji. Wygrał Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad w czasie 8:33.91, przed Rosjaninem Ildarem Minszinem – 8:34.27 i Węgrem Balazsem Ottem – 8:35.04.

20-letni Adrian Świderski (Śląsk Wrocław, trener Andrzej Sieradzki) dwukrotnie poprawił rekord życiowy, wynoszący 15.88, w finałowym konkursie trójskoku. W drugiej kolejce skoczył 15.86 (-0.4) awansując na 5 pozycję. W trzeciej – poprawił się na 15.94 (-1.1), ale czwórka rywali miała wyniki ponad 16 m. W piątej próbie uzyskał 16.29 (-0.6) plasując się na drugim miejscu. Dalej o 4 cm skoczył tylko Brytyjczyk Gary White. Brąz zdobył faworyt Rosjanin Jurij Żurawliew – 16.22 (RŻ 16.53). Wojciech Lewandowski (AZS-AWF Wrocław) zajął 8 miejsce z rezultatem 15.82 (-0.5).

W biegu na 1500m rozgywanym bez eliminacji szóste miejsce przypadło Dominice Główczewskiej (SKLA Sopot) – 4:19.05. Wygrały Brytyjki Abby Westley – 4:!5.48 i Lizi Brathwaite – 4:16.45 przed Rosjanką Tatianą Bieltiukową – 4:16.49.

Na zakończenie mistrzostw rozegrano sztafetę 4x400m. Polski zespół, w składzie Grzegorz Klimczyk, Patryk Baranowski, Piotr Dąbrowski i Kacper Kozłowski, uległ tylko Rosjanom zdobywając srebrny medal w czasie 3:04.76. Zwycięzcy poprawili rekord Europy U-23 uzyskując 3:02.13 (cała czwórka Rosjan ma rekordy życiowe poniżej 46.00). Brąz przypadł Niemcom – 3:05.25.