1 / 0

HMP U18 i U20: rekord Polski U18 Niedziałka

W ostatniej sesji halowych mistrzostw Polski w Arenie Toruń Łukasz Niedziałek poprawił czasem 20:46.05 rekord Polski U18 w chodzie sportowym na dystansie 5000 metrów.

W chodzie zawodniczek z kategorii U20, pierwszej konkurencji ostatniego dnia mistrzostw, złoto zdobyła kwidzynianka Agata Kowalska, która przeszła 3000 metrów w 14:04.35. Srebrny medal wywalczyła Małgorzata Cetnarska, która czasem 14:13.52 poprawiła rekord życiowy. Jako trzecia linię mety minęła Zuzanna Drygalska – 14:32.69.

Najlepszym juniorem (U20) w chodzie na dystansie 5000 metrów został Arkadiusz Drozdowicz, który zdeklasował rywali uzyskując w Arenie Toruń czas 21:55.82. Halowym wicemistrzem Polski został Robert Goławski (23:03.79), a brąz zdobył Paweł Jeż (23:52.83).

Wszystkie trzy medalistki halowych mistrzostw Polski U18 w chodzie sportowym na 3000 metrów poprawiły rekordy życiowe. Złoto zdobyła Agata Piekarz (14:21.97), która wyprzedziła Julię Mądrą (14.37.61) oraz Wiktorię Raś (14:47.91).

Łukasz Niedziałek mocno zaatakował już po starcie szybko budując sobie bezpieczną przewagę nad rywalami. Mimo osłabienia na 3 kilometrze zawodnik z Siedlec udanie zaatakował własny rekord Polski U18 – na mecie uzyskała czas 20:46.05, lepszy o prawie do 2 sekundy od dotychczasowego, jego własnego, najlepszego wyniku w historii krajowej lekkoatletyki. Wicemistrzem Polski został Arkadiusz Schiedel (23:43.44), a brąz zdobył Tomasz Strzeszewski (23:46.87).

Łukasz Niedziałek poprawił w Arenie Toruń własny rekord Polski U18 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

W skoku o tyczce kadetek Anna Łyko pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.60 i zdobyła złoty medal. 3.40 dało srebro Paulinie Maciejewskiej i brąz Karolinie Wejman.

Rekord życiowy ustanowił w Toruniu Jakub Bujak, który złoty medal w skoku wzwyż U18 wywalczył z wynikiem 1.98. Srebro dla Piotra Sztandura (1.95), a brąz dla Przemysława Rutowicza (1.95, rekord życiowy).

Wszystkie medalistki konkursu trójskoku U18 poprawiły rekordy życiowe. Złoty medal zdobyła Aleksandra Kwiecień (11.68), srebrny Karina Sofińska (11.38), a brązowy Julia Grzelewska (11.30).

Bardzo emocjonujący był finał pięcioboju kadetek (U18). Po pierwszym dniu Milena Chałupka prowadziła z Beatą Faderwską zaledwie punktem. W skoku w dal, otwierającym poniedziałkowe zmagania, panie skoczyły odpowiednio 5.24 (Chałupka) i 5.25 (Faderewska). Ostateczną walkę o medale zawodniczki stoczyły w kończącym zmagania biegu na 800 metrów. Faderewska nie zdołała wyprzedzić Chałupka i to właśnie ta druga zawodniczka cieszyła się ze złotego medalu gromadząc 3413 pkt. Druga była Faderewska (3341 pkt.), a trzecia Jagoda Deluga (3108 pkt.).

W gronie starszych zawodniczek, reprezentujących kategorię U20, Adrianna Sułek złoty medal zdobyła gromadząc 4059 punktów. Bydgoszczanka wyprzedziła Barbarę Kostrzewską (3694 pkt.) oraz Patrycję Adamczyk (3655 pkt.).

Już w nadchodzący weekend w Toruniu odbędą się 61. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski – na starcie pojawi się kilka młodych gwiazd z zakończonych dziś mistrzostw kraju U18 i U20. Seniorzy będą walczyć o medale i minima uprawniające ich do startu w 34. Halowych Mistrzostwach Europy w Belgradzie.

Pełen wyniki: Toruń