1 / 0

Mistrzostwa Europy Juniorów w Hengelo – II dzień

Piątka polskich zawodników zdobyła 14 pkt w 2. dniu MEJ. Najbliżej medalu, na 4. pozycji, uplasowała się Dudzińska w kuli. Popowicz była 5. na 100m, Boduła – 6. w 10-boju, Ceglarek – 8. na 100m i Zalewski – 8. na przeszkodach.

Karol Boduła poprawił własny rekord Polski juniorów uzyskując 7458 pkt.

Silny deszcz i burza spowodowały konieczność zmian w programie zawodów: kwalifikacje tyczki M odbędą się w sobotę, a finał oszczepu M - w niedzielę.

Tina Polak (MOSiR-MKS Budomark Mysłowice) pobiegnie w finale 400m pł, w półfinale uzyskała najlepszy wynik w sezonie - 58.14 (czwarty czas). Odpadła Monika Kopycka - 62.09.

Urszula Kuncewicz (MKS Sambor Tczew) osiągnęła trzeci wynik w eliminacjach rzutu oszczepem - 53.49 (jej pierwsze dwa rzuty były znacznie słabsze 43.58 i 46.55). Najdalej rzuciły Łotyszka Sinta Ozolina - 54.42 i Ukrainka Vira Rebryk (wicemistrzyni świata juniorek '06) - 54.05, osiągając minimum do finału (51.00) w pierwszej próbie.

Urszula Domel (LUKS Hańcza Suwałki) w ostatniej próbie na 1.80 zapewniła sobie start w finałowym konkursie skoku wzwyż.

W eliminacjach biegu na 800m trzecią pozycję w swojej serii, z rekordem życiowym 1:49.21, zajął Artur Ostrowski (TS Olimpia Poznań, trenowany przez ojca - Ryszarda), awansując do półfinału, do którego zakwalifikował się również Adam Kszczot (RKS Łódź) zwycięzca ostatniej serii - 1:52.53. Ostrowski uczestniczył w serii, z której awansowali wszyscy startujący (6 zawodników), z pozostałych biegów do półfinału przedostało się po 3 biegaczy.

Marcin Kłaczański (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), wyrównując rekord życiowy, awansował do finału biegu na 400m, uzyskując trzeci czas półfinałów – 47.22 (najszybszy był Francuz Yannick Fonsat – 47.03). Krzysztof Tylkowski zajął ósme miejsce w swojej serii z rezultatem 48.77.

Wioletta Gromkiewicz, z 14. czasem eliminacji - 24.54 (-0.7) i Maciej Samborski, z 11. czasem - 21.71 (-0.2) uzyskali awans do półfinału na 200m.

W biegu na 800m obie nasze zawodniczki nie zakwalifikowały się do finału. Angelika Cichocka była szósta w pierwszym biegu z czasem 2:07.83. Monika Flis zajęła trzecią lokatę osiągając 2:07.24 (do awansu zabrakło jej ćwierć sekundy).

FINAŁY Z UDZIAŁEM POLAKÓW

10-bój
Dobrze kontynuował starty w drugim dniu 10-boista Karol Boduła (trener Ireneusz Zgrzebnicki) awansując po 8 konkurencjach na 7 pozycję.

W biegu na 110m pł Karol Boduła wystartował w najsilniejszej serii zajmującej w niej 5 miejsce z czasem 14.57 (0.0), o dwie setne wolniej od rekordu życiowego. Lepsze wyniki uzyskało 4 zawodników, ze Słoweńcem Rokiem Derzanicem, 14.03, na czele.
Rzut dyskiem wygrał Niemiec Matthias Prey – 47.45, przed Niemcem Rico Freimuthem – 45.65 i Karolem, który osiągnął 44.88 – drugi wynik w karierze (rekord życiowy 45.36).
W skoku o tyczce zawodnik RLTL ZTE Radom wyrównał swój rekord rezultatem 4.40. Wyżej skoczyło trzech zawodników, wygrał Szwajcar Andreas Zublin – 4.70.
Po 8 konkurencjach Karol Boduła zgromadził 6130 pkt, czyli o 30 więcej niż podczas ubiegłorocznych MP w Bogatyni, gdy ustanawiał rekord Polski juniorów (obecnie obowiązującym sprzętem) wynikiem 7402. Wówczas w rzucie oszczepem uzyskał 53.38 i przebiegł 1500m w 4:42.69.
W rzucie oszczepem Karol rozpoczął od wyniku 49.32, ale dwa następne rzuty (53.26 i 53.19) były bliskie rekordowi życiowemu wynoszącemu 53.57. Konkurencję wygrał Rosjanin Danił Wasiliew – 60.84, Polak zajął 7 lokatę.
Bieg na 1500m wygrał Francuz Mateo Sossah – 4:23.78, prowadzony przez ponad 1000m przez swego rodaka – Floriana Geffrouaisa (ukończył bieg na 20. pozycji). Boduła ukończył dystans na 7 pozycji poprawiając, wynikiem 4:38.38, rekord życiowy o ponad 4 sekundy.
W łącznej punktacji 10-boju zwyciężył Niemiec Matthias Prey – 7908, przed Słoweńcem Rokiem Derzanicem – 7560 i Niemcem Rico Freimuthem – 7524. Karol Boduła zajął 6 lokatę z wynikiem 7458, lepszym od własnego rekordu Polski juniorów o 56 punktów.

3000m z przeszkodami
W biegu przeszkodowym 18-letni Krystian Zalewski (UKS MDKiS Barnim Goleniów, trener Jacek Kostrzeba) zajął 8 miejsce, ustanawiając czasem 9:01.74 rekord życiowy (poprzedni 9:03.49). Wygrał Czech Jakub Holusa – 8:50.30, poprawiając swoją życiówkę o prawie 9 sekund. Wyprzedził o niespełna metr Rumuna Alexandru Ghinea – 8:50.42 i Hiszpana Carlos Alonso – 8:50.95. Zawodnicy nie zbliżyli się do rekordu mistrzostw należącego do Marcina Chabowskiego – 8:40.88 (Kowno ’05).

100m
W finale stumetrówki Marika Popowicz finiszowała na piątej pozycji – 11.67 (+0.7), a Agnieszka Ceglarek – 11.91 na ósmej. Triumfowała Ezinne Okparaeno (urodzona w Nigerii) bijąc, wynikiem 11.45, o jedną setną rekord Norwegii juniorek (ustanowiony w półfinale). Srebro przypadło Bułgarce Innie Eftimowej – 11.52, a brąz – Czeszce Katerinie Cechovej, 11.58.

Pchnięcie kulą
Agnieszka Dudzińska (RLTL ZTE Radom) zajęła czwartą lokatę w pchnięciu kulą uzyskując wynik 15.35 (drugi w karierze). Wygrała faworytka gospodarzy Melissa Boekelman z rezultatem 16.51 (RŻ 17.66), przed Białorusinką Aleną Kopec – 16.10 i Niemką Isabell von Loga – 15.74. Podopieczna trenera Marcina Waśniewskiego pokonała cztery rywalki legitymujące się lepszymi rekordami życiowymi.

5000m
Izabela Trzaskalska (MULKS Terespol), rekordzistka Polski juniorek (rekord życiowy 16:26.12) uplasowała się na dziewiątej pozycji, uzyskując 16:56.19. Wygrała Rosjanka Natalia Popkowa – 16:08.95, przed Norweżką Ingunn Opsal – 16:14.50 i Brytyjką Emily Pidgeon (ur. 1989, złota medalistka sprzed dwóch lat) – 16:31.30.

Na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie stał finał konkursu trójskoku. Wygrał Rosjanin Liukman Adams -16.50 wyprzedzając zaledwie o centymetr swego rodaka Ilię Jefremowa i Białorusina Dmitrija Płatnickiego. Nawet czwarty w klasyfikacji Francuz Teddy Tamgho uzyskał lepszy wynik, 16.35, od złotego medalisty w młodzieżowych mistrzostwach Europy.

Do niespodzianki doszło w biegu na 100m. Brytyjczyk Leevan Yearwood (RŻ 10.30), najszybszy w eliminacjach i półfinale, został zdyskwalifikowany za spowodowanie falstartu. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Niemiec Julian Reus (10.38) wyprzedzając Francuza Yannicka Lesourda o 15 setnych sekundy. W ostatnich 12 mistrzostwach tylko dwukrotnie Brytyjczycy nie sięgnęłi po złoto w stumetrówce. Po raz ostatni zawodnik niemiecki wygrał tę konkurencję przed`26 laty.

Po drugim dniu mistrzostw w punktacji za 8 miejsc prowadzą Rosjanie - 71, przed Niemcami - 56 i Francją - 36 pkt. Polacy z 14 punktami plasują się na 9 pozycji.