Menu
1 / 0
Aktualności /

Igrzyska Tokio ’20: konkurencje LA bez zmian

Igrzyska Tokio ’20: konkurencje LA bez zmian

Rada IAAF podczas 209. obrad w Londynie postanowiła nie rekomendować Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu żadnych zmian w zestawie konkurencji lekkoatletycznych, które zostaną rozegrane podczas 32. Igrzysk Olimpijskich w Tokio (24.07-09.08.2020).

Rada IAAF podczas 209. obrad w Londynie postanowiła nie rekomendować Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu żadnych zmian w zestawie konkurencji lekkoatletycznych, które zostaną rozegrane podczas 32. Igrzysk Olimpijskich w Tokio (24.07-09.08.2020).


Jeśli MKOl podtrzyma opinię Rady IAAF, to w Tokio po raz siódmy (począwszy od roku 2000) w programie olimpijskim znajdą się 24 konkurencje lekkoatletyczne męskie i 23 – kobiece.
Agencję podkreślają, że na decyzję Rady o utrzymaniu na igrzyskach chodu na 50 km spory wpływ miała zapewne petycja ponad 60 czołowych chodziarzy świata wysłana na ręce Sebastiana Coe, prezydenta IAAF. Postanowiono, że jeśli przed następnymi igrzyskami (2024) zostaną zaproponowane zmiany w zestawie konkurencji, to muszą one wynikać z szerokich i długotrwałych konsultacji.

Fot. © Christopher Lee for IAAF

Rada zapoznała się ze stanem przygotowań do tegorocznych mistrzostw świata w Londynie
- sprzedano już 605 tysięcy biletów, więcej niż na jakichkolwiek wcześniejszych MŚ
- miejscem startu i mety maratonu (składającego się z czterech pętli) będzie Tower Bridge
- wyścigi w chodzie odbędą się w alei Mall, pomiędzy Pałacem Buckingham i Placem Trafalgar
- dokonano zmian w programie minutowym mistrzostw, tak aby umożliwić uczestnikom start na 200 m i 400 m (walkę o medale na obu dystansach zapowiadają mistrzowie olimpijscy na 400 m, Wayde van Niekerk i Shaunae Miller-Uibo).

jr

Za pozostawieniem konkurencji chodów na 20 km i 50 km (najmłodszych w lekkoatletycznym programie olimpijskim mężczyzn) przemawiają również nieznane obecnie efekty, które wynikną z planowanego testowania, na wybranych zawodach już od 2018 r., elektronicznego sygnalizowania fazy lotu podczas chodu. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na rozbudowaną logistykę chodu sportowego, na mistrzostwa świata w Londynie powołano: do trzech konkurencji chodu 14 sędziów z 26-osobowego panelu sędziów chodu IAAF oraz 12 sędziów (ITO) do pozostałych 44 konkurencji.

Powrót do listy

Więcej