1 / 0

Szybkie biegi Polaków w DL w Szanghaju

Udanie zaprezentowali się polscy zawodnicy w mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju – trójka z biało-czerwonych uzyskała wyniki lepsze od wskaźników na sierpniowe mistrzostwa świata.

Można powiedzieć, że nasi biegacze startowali w Chińskiej Republice Ludowej na szóstkę – trójka z nich zajmowała właśnie to miejsce i ta sama trójka wypełniła minima na czempionat IAAF w Londynie.

W biegu na 400 metrów bardzo udanie zaprezentowała się Justyna Święty. Zawodniczka AZS-AWF Katowice uzyskała czas 51.64, drugi najlepszy w karierze, i już w pierwszym indywidualnym starcie w tym sezonie zapewniła sobie kwalifikację do mistrzostw świata w Londynie. Zwycięstwo odniosła mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Shaunae Miller-Uibo – Bahamka jako jedyna pobiegła 400 metrów poniżej 50 sekund uzyskując czas 49.77.

W rywalizacji na 800 metrów mężczyzn szósty był Adam Kszczot, który z czasem 1:45.45 został liderem europejskich tabel. Polak ulegając jedynie piątce Kenijczyków wywalczył prawo startu w mistrzostwach świata. Niewiele zabrakło do wypełnienia minimum siódmemu na mecie Marcinowi Lewandowskiemu, który w pierwszym starcie w sezonie uzyskał 1:45.87. Triumfował Kipyegon Bett – ubiegłoroczny mistrz świata do lat 20 z Bydgoszczy uzyskał czas 1:44.70. Dopiero czwarty był rekordzista globu David Rudisha.

Świetnie sezon otworzyła Angelika Cichocka, która mijając metę biegu na 1500 metrów jako szósta uzyskała czas 4:06.23 i podobnie jak Kszczot wypełniła minimum na mistrzostwa świata i została liderką europejskich tabel. Zwycięstwo w tej konkurencji odniosła Faith Kipyegon, złota medalistka olimpijska z Rio de Janeiro – dziś jako jedyna złamała barierę 4 minut uzyskując czas 3:59.22.

W rzucie dyskiem przez cały konkurs prowadził Belg Philip Milianov, który zmagania zakończył z wynikiem 64.94. Drugi był wicemistrz olimpijski z Pekinu i Rio de Janeiro Piotr Małachowski – Polak w drugiej próbie popisał się rzutem na 64.36. Szóste miejsce z wynikiem 61.94 zajął Robert Urbanek.

Sylwester Bednarek skacząc 2.24 zajął szóste miejsce w konkursie skoku wzwyż, w którym zwyciężył Mutaz Issa Bariszim (2.33).

Pełne wyniki: Szanghaj