1 / 0

Praga: Linkiewicz z minimum na MŚ w Londynie

Z sukcesami startowali polscy lekkoatleci w 24. Memoriale Josefa Odložila (European Athletics Classic Premium Meetings) – w Pradze Joanna Linkiewicz wypełniła wskaźnik na mistrzostwa świata, blisko 74 metry rzuciła Malwina Kopron, a Michał Rozmys poprawił rekord Polski U23 w biegu na 1500 metrów*.

Joanna Linkiewicz w biegu na 400 metrów przez płotki uległa jedynie Wendzie Nel z Republiki Południowej Afryki. Podopieczna Marka Rożeja uzyskała w Pradze czas 55.42 i tym samym wypełniła minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata. Polka na mecie pokonała m.in. czeska wicemistrzynię Europy z 2012 roku Denisę Rosolovą.

Coraz lepszą formę demonstruje Malwina Kopron – w Pradze w pięciu próbach przekraczała 70 metrów, a w trzeciej serii poprawiła rekord życiowy wynikiem 73.98 i odniosła zwycięstwo. Zawodniczka AZS UMCS Lublin zajmuje obecnie siódme miejsce w światowych tabelach. Trzecia w konkursie była Joanna Fiodorow, która w czwartej serii uzyskała 71.14. Polki przedzieliła Azerka Hanna Skydan (71.56).

Świetny wynik w biegu memoriałowym na dystansie 1500 metrów odnotował Michał Rozmys. Zawodnik klubu Barnim Goleniów zameldował się na mecie jako dziewiąty, ale czasem 3:36.37 wypełnił wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, poprawił ponad 30-letni rekord Polski U23 oraz przesunął się z dwudziestego na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych. Dodajmy, że do dziś rekordzistą kraju do lat 23 był Piotr Kurek – zawodnik Oleśniczanki w 1983 roku w Sopocie uzyskał czas 3:36.93.

Nadal znakomicie spisuje się Damian Czykier. Po świetnym starcie w Bydgoszczy na 17. Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym dziś w Pradze płotkarz białostockiego Podlasia zajął 4. miejsce z wynikiem 13.35, wyrównanym trzecim najlepszym rezultatem w karierze. Wygrał Antonio Alkana, który czasem 13.11 poprawił rekord Afryki.

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami piąta była Matylda Kowal (9:49.16), a ósma Mariola Ślusarczyk (9:57.28, rekord życiowy). W pchnięciu kulą Jakub Szyszkowski pchając 20.05 zajął piąte miejsce i bezpośrednio wyprzedził Matuesza Mikosa (18.97). Szóste miejsce z wynikiem 74.80 zajął oszczepnik Łukasz Grzeszczuk, w gronie kobiet ósme miejsce wywalczyła Klaudia Maruszewska (53.96). Na eliminacjach udział w sprincie na 100 metrów zakończył Karol Zalewski (dziś 10.55).  Liderem polskich tabel w biegu na 400 metrów przez płotki został czwarty na mecie w Pradze Patryk Dobek (50.04).