1 / 0

Triumf Kszczota w Diamentowej Lidze w Rzymie

Adam Kszczot (RKS Łódź) był najlepszy w biegu na 800 metrów podczas mityngu Diamentowej Ligi na Stadio Olimpico w Rzymie. Drugie miejsce w skoku wzwyż zajęła Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok), a z minimum na mistrzostwa świata wyjechał z Włoch Krystian Zalewski (Barnim Goleniów).

Kszczot objął prowadzenie na początku ostatniej prostej i nie dał się wyprzedzić Kenijczykowi, mistrzowi świata do lat 20 z Bydgoszczy, Kipyegonowi Bettowi. Polak finiszował tuż przed Afrykaninem uzyskując czas 1:45.96, lepszy o 0.04 sekundy od drugiego na mecie zawodnika. Marcin Lewandowski był w Rzymie piąty z wynikiem 1:46.51. Obaj biało-czerwoni 800-metrowcy spotkają się na bieżni ponownie już w sobotę na 63. Memoriale Janusza Kusocińskiego w Szczecinie. Dodajmy, że podczas Golden Gali w Rzymie peacemaker Job Kinyor nie pomagał zawodnikom, biegł daleko przed nimi i został przez stawkę wyprzedzony dopiero na ok. 100 metrów przed metą (Kenijczyk był 12. – 1:49.73).

Podobnie jak blisko 2 tygodnie temu w Eugene konkurs skoku wzwyż zakończył się zwycięstwem Marii Lasitskene, która pokonała naszą Kamilę Lićwinko. Zawodniczka Podlasia w pierwszych próbach pokonywała 1.85, 1.88 i 1.91, a później w drugie 1.94  i w trzeciej 1.96 (wyrównanie najlepszego wyniku w sezonie). Po strąceniu 1.98 Polka przeniosła dwie próby na 2.00, ale nie udało jej się zaliczyć tej wysokości. Lasitskene tymczasem skakała w Rzymie bardzo równo zaliczając w pierwszych podejściach wszystkie wysokości od 1.85 do 1.98. Startująca pod neutralną flagą Rosjanka, liderka światowych tabel, 2.00 pokonała w drugim skoku, później miała trzy strącenia na 2.05.

Świetnie pobiegła w Rzymie Angelika Cichocka. W biegu na 1500 metrów, który zakończył się efektownym zwycięstwem Sifan Hassan (3:56.22, najlepszy wynik w tym roku na świecie), podopieczna Tomasza Lewandowskiego była szósta i czasem 4:01.84 o ponad sekundę poprawiła rekord życiowy (dotychczas 4:03.06, także z Rzymu, z 2015 roku). Mistrzyni Europy przesunęła się na piąte miejsce w polskich tabelach historycznych i ponownie wypełniła – z dużym zapasem – wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata w Londynie. Trzynasta była w Rzymie Sofia Ennaoui – 4:05.40.

Podobnie jak w latach ubiegłych minimum na wielką imprezę wywalczył w Rzymie Krystian Zalewski. Dziś Polak czasem 8:23.68 zapewnił sobie przepustkę do startu w sierpniowym czempionacie globu IAAF w Londynie. Trenowany przez Jacka Kostrzebę długodystansowiec finiszował na Stadio Olimpico jako 14. Wygrał mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Kenijczyk Conseslus Kipruto – 8:04.63.

W biegu na 400 metrów ósme miejsce z czasem 51.81 zajęła Justyna Święty. Ze swoim najlepszym wynikiem w sezonie, 50.52, wygrała Amerykanka Natasha Hastings.

Kolejna odsłona Diamentowej Ligi 15 czerwca w Oslo.